Konwalie, czyli kwiatowy dywan

Poszukując kwiatów, które zasadzimy w naszym ogrodzie, warto jest zwrócić uwagę na, wydawało by się, powszechnie występujące i pospolite konwalie. Te biało kwitnące, urocze kwiaty kojarzą nam się przede wszystkim z lasami, ale świetnie sprawdzają się jako rośliny ogrodowe, a nawet doniczkowe.

Konwalie, czyli kwiatowy dywan

Konwalia jest bardzo popularną rośliną, wykorzystywaną w przydomowych rabatach i klombach. Charakteryzuje się intensywnym, bardzo przyjemnym zapachem oraz ślicznymi białymi kwiatami. Jest to roślina wielosezonowa, której okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Uprawa nie jest kłopotliwa, a odporność na mróz sprawia, że doskonale sprawdzi się w przydomowym ogrodzie.

Przeczytaj także: Co posadzić przy ogrodzeniu? Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się najlepiej

Uprawa

Poszukując odpowiedniego miejsca do posadzenia konwalii najlepiej wybrać taką część ogrodu, która jest odpowiednio zacieniona, a więc gdzie wilgoć utrzymuje się tam najdłużej. Jej wzrost możliwy jest praktycznie w każdym miejscu, jednak posadzona w nasłonecznionej części ogrodu będzie miała mniej liści oraz mniej bujne kwiaty. Odpowiednim miejscem do sadzenia konwalii mogą być okolice drzew oraz zacienione części tarasu. Aby ulepszyć podłoże dla rośliny, warto użyć kompostu lub nawozu, a jeśli nie dysponujemy żadnym z nich, możemy wykorzystać w tym celu nawet zeschłe liście. Wszak naturalnym miejscem występowania konwalii są obszary leśne, zatem gleba, w której będzie rosnąć, powinna być lekko kwaśna.

Konwalie, czyli kwiatowy dywan

Dywan z konwalii

Musimy również pamiętać o takiej właściwości rośliny, jaką jest skłonność do szybkiego rozrastania się. Jeśli posadzimy konwalie w odpowiednio dostosowanym do jej potrzeb miejscu, możemy być pewni, że z czasem roślina rozprzestrzeni się i uzyskamy w ten sposób kwiatowy dywan o bardzo intensywnym i przyjemnym zapachu, który dodatkowo będzie cieszył oko pięknymi kwiatami. Jeśli chcemy uniknąć niekontrolowanego rozprzestrzeniania się rośliny po ogrodzie, warto jest ograniczyć jej miejsce rozrostu za pomocą krawężnika. Konwalia nie jest rośliną wymagającą, zatem jej uprawa nie przysporzy nam zbyt wielu problemów. Jednak aby uzyskać pięknie kwitnące i aromatyczne kwiaty, musimy trochę poczekać. Pierwszego kwitnienia możemy oczekiwać nawet po 3 latach od posadzenia rośliny. Musimy pamiętać również, że konwalie mogą być niebezpieczne dla dzieci. Zjedzenie przez naszego malucha urokliwego, białego dzwoneczka może wywołać bardzo nieprzyjemne zatrucie pokarmowe.

Zobacz też: Jakie tuje zasadzić w ogrodzie?

Uprawa konwalii nie jest zajęciem trudnym i czasochłonnym, dlatego jest to roślina, która świetnie sprawdza się w przypadku mniej wprawionych ogrodników. Jednocześnie jest bardzo ładna i mocno pachnie. Aranżując ogród warto jest pamiętać o tej leśnej roślinie, która może uświetnić nasz ogród aromatycznym dywanem kwiatowym