Kotwy do betonu – montaż, rodzaje i zastosowanie

Konstrukcje z betonu, choć wytrzymałe, potrzebują solidnych połączeń, by sprostać budowlanym naciskom. Do mocowań służą m.in. kotwy do betonu. Montaż może przysporzyć nieco kłopotów, jednak z podstawową wiedzą wszystko się uda! Czym właściwie są te elementy łączeń? Jak zamontować kotwy do betonu? Ile to wszystko będzie kosztowało? Wskazówki znajdziesz poniżej.

Przejdź do następnych akapitów:

Kotwy do betonu – co to jest?

Kotwy do betonu to stalowe elementy, za pomocą których łączy się poszczególne części budowlanych konstrukcji. Mocowanie umożliwia przenoszenie obciążeń na beton i zapobiega obrotom lub przesunięciom elementów. Osadzenie kotew w betonie to jeden z najpopularniejszych sposobów na trwałe i solidne mocowania w budownictwie. 

Konstrukcje fasad, balustrady, zamontowanie wsporników instalacji – kotwy, zwane też ankierami, mają szerokie zastosowanie. Używa się ich wszędzie tam, gdzie ważne jest bezpieczeństwo połączenia – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków. Po kotwy bardzo często sięga się także w chwili, gdy konieczny jest montaż w zbrojonym lub spękanym betonie albo skonstruowanie ognioodpornych łączeń. 

Kotwy do betonu – rodzaje

Przeznaczenie i wymagana nośność – to czynniki, które decydują o rodzajach kotew dostępnych na rynku. W zależności od sposobu, w jaki można mocować je w materiale bazowym, wyróżnia się dwa główne typy: kotwy mechaniczne oraz chemiczne (wklejane).  

Kotwy mechaniczne   

Jeżeli zależy Ci na szybkim mocowaniu, do którego nie potrzeba specjalnych narzędzi, ani wymagających warunków atmosferycznych, dobrym rozwiązaniem będzie użycie kotew mechanicznych. Najczęściej wykorzystywane są one do łączenia konstrukcji słupów czy wsporników belek.

Wystarczy, że wywiercisz w betonie odpowiedniej wielkości otwory i umieścisz w nich stalowe elementy. Obecnie na rynku dostępne są łączniki o zróżnicowanej oraz regulowanej głębokości kotwienia, by zadbać o jeszcze większą wygodę montażu. Kotwy mechaniczne wykonywane są zazwyczaj ze stali ocynkowanej lub nierdzewnej. Mocowanie kotwy w betonie może odbywać się zarówno poprzez wkręcanie, jak i wbijanie elementów do podłoża.

kotwy-do-betonu-montazkotwy-do-betonu-montazkotwy-do-betonu-montazkotwy-do-betonu-montaz

Kotwy chemiczne  

Kotwy do betonu chemiczne łączą się z materiałem bazowym na zasadzie „wklejania”, wiązania chemicznego. Najczęściej przyjmują one postać żywicy, którą umieszcza się do przyszykowanych otworów. Mocowanie kotwami chemicznymi daje solidny i trwały efekt – konstrukcja staje się odporna nawet na bardzo duże obciążenia. 

Na ten rodzaj łączenia nie działają siły rozporu, więc nie wywiera on naprężeń na podłożu, co jest dodatkowym atutem. Kotwy wklejane są używane najczęściej do różnego rodzaju przebudowań, montaży np. umywalek czy w celu umocnienia konstrukcji budowlanych. Dużym atutem tych kotew jest ich uniwersalność – możesz ich używać niemal w każdym typie podłoża (nawet zawilgoconych), dobierając preferowany punkt mocowania (od prętów zbrojeniowych do gwintowanych o różnej średnicy oraz głębokości zakotwiczenia). Kotwy chemiczne są odporne na drgania i można je montować nawet bardzo blisko siebie. 

Dowiedz się więcej: Kotwy chemiczne – właściwości i zastosowanie

Jak wybrać odpowiednią kotwę?

Zanim dowiesz się, jak przebiega montaż kotew, jeszcze kilka słów o tym, jak dobrać odpowiednie łączenie, by tworzona konstrukcja była w pełni bezpieczna. Po pierwsze, gdy już zdecydujesz, na który rodzaj kotwy postawić, upewnij się, do jakiego rodzaju podłoża zostały wyprodukowane. Przy wyborze zwróć uwagę także na: 

  • warunki podczas montażu (czy materiał bazowy jest suchy, zawilgocony, a może wypełniony wodą),

  • siła obciążeń, na które będzie wystawiona konstrukcja (warunki statyczne czy dynamiczne),

  • odległość od krawędzi i odstępy od poszczególnych kotew,

  • średnica otworu i rodzaj wiercenia,

  • w przypadku kotew chemicznych także czas wiązania,

  • głębokość zakotwienia. 

Sprawdź także: Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Montaż kotew w betonie

Kotwy to produkty specjalistyczne, w których dużą rolę odgrywają siły obciążeń – najlepiej więc montować je w oparciu o dokładne wyliczenia. Niektórzy producenci oferują swoim klientom dedykowane wsparcie w postaci infolinii czy nawet aplikacji służącej do wyliczeń technicznych, czyli doboru optymalnej głębokości zakotwiczenia, rodzajów i średnic prętów, a nawet podpowiedzi dotyczących rodzaju stali, z jakiej powinny być wykonane kotwy. Jeżeli jednak nie możesz skorzystać z pomocy inżynierów przy montażu kotew w betonie, zastosowanie aplikacji będzie dobrym rozwiązaniem. Przy tworzeniu mniej skomplikowanych konstrukcji wystarczy instrukcja od producenta.

Do montażu kotew do betonu, przydadza się: 

  • wiertarka, np. udarowa;

  • dodatkowe końcówki;

  • dmuchawa lub puszka ze sprężonym powietrzem, by pozbyć się kurzu i resztek z wywierconego otworu (pozostałości mogą zmniejszyć głębokość zakotwiczenia i doprowadzić do zmniejszenia nośności konstrukcji). 

Osadzenie kotwy w betonie zależy od ich rodzaju. O wiele trudniejszy jest montaż kotew chemicznych – przy nich wymagane jest bowiem zachowanie odpowiednich przerw technicznych pomiędzy osadzeniem elementu a jej końcowym obciążeniem. Ten rodzaj kotwy po umocowaniu musi wyschnąć i na ten czas dalsze prace należy wstrzymać. Chcesz mieć pewność, że wykonane połączenia konstrukcji będą bezpieczne? Zapoznaj się szczegółowo z instrukcją producenta lub skorzystaj z pomocy doświadczonego inżyniera.   

kotwy-do-betonu-montazkotwy-do-betonu-montazkotwy-do-betonu-montazkotwy-do-betonu-montaz

Jak zabetonować kotwy? 

To najczęstszy rodzaj montażu i stosunkowo prosty. Wykop odpowiedniej głębokości dół, włóż kotwę i upewnij się, że została równo osadzona (np. za pomocą poziomicy), następnie zalej ją wcześniej przyszykowanym betonem – powinien sięgać do poziomu płaskownika). W kolejnym kroku wystarczy osadzić kantówkę pomiędzy płaskownikami kotwy i przykręcić ją wkrętami lub odpowiednimi śrubami z nakrętkami. 

Przeczytaj również: Jakie rusztowanie wybrać?

Kotwy do betonu – koszt

Cena kotwy do betonu zależy od rozmiaru i rodzaju elementu. Najczęściej można je kupić na sztuki, ale są także dostępne w zestawach od 4 do 25 sztuk i więcej. Dla przykładu pakiet czterech kotew stalowych o wymiarach 16x60 mm to koszt w granicach 16 zł. Kotwy chemiczne są zazwyczaj droższe, a ich cena zależy od rodzaju użytej żywicy. Najdroższe będą kotwy z dodatkiem żywicy uratonowo-metakrylowej, nieco tańsze – z domieszką żywicy iniekcyjnej.    

Data publikacji: 29.01.2023

Data aktualizacji: 29.01.2023