Maty kwarcowe jako recepta na głośną podłogę

Panele umożliwiają szybkie i eleganckie wykończenie pomieszczenia. Ich wybór jest ogromny, a sposób montażu – bez konieczności używania kleju – ułatwia i skraca czas układania nowej podłogi. Panele montowane na zatrzask mają jednak jedną wadę – są głośne. Sprawdźmy, jak można temu w prosty sposób zaradzić.

Dlaczego panele z laminatu stukają?

Zbyt głośny odgłos kroków jest rezultatem doboru niewłaściwego podkładu. Bez niego panele odbijają kroki, co jest nie tylko irytujące dla mieszkańców domu, ale może przeszkadzać również sąsiadom. Materiał podkładowy jest bowiem – obok laminowanej płyty – najważniejszym elementem systemów podłogowych bez stosowania kleju. Dobrze dobrany wycisza odgłosy kroków i trzasków nie tylko w pomieszczeniu użytkowanym, ale także w pomieszczeniu położonym piętro niżej. Poprzez wyrównanie drobnych nierówności pozwala na bezpieczniejszą pracę podłogi i chroni panele przed niszczeniem.

Od czego jeszcze zależy akustyka naszej podłogi

Posadzki układane „na pływająco” oprócz podkładu wymagają także paroizolacji. Niekiedy folia paroizolacyjna jest już zintegrowana z podkładem – warto wybierać takie produkty ze względu na ich łatwiejszy montaż. Chronią one także materiały drewnopodobne przed wilgocią i przedłużają ich żywotność. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci wymagają stosowania na podłoże betonowe folii paroizolacyjnej (o grubości 0,2 mm), a następnie podkładu lub od razu podkładu z nią zintegrowanego.

Jak dobierać podkład pod panele, aby były jak najbardziej ciche?

Istnieją dwa parametry, które decydują o głośnej lub też cichej pracy podłogi. Są one zresztą często ze sobą mylone. Pierwszy to izolacja akustyczna, która wycisza dźwięk transmisyjny, czyli odgłosy w pomieszczeniu poniżej tego, w którym zamontowano panele. Drugi to poprawa akustyczna, która powoduje, że jest ciszej w pomieszczeniu, w którym podłoga jest ułożona. Jeśli zależy nam na komforcie w naszym domu, szukajmy podkładu cechującego się wysoką poprawą akustyczną.

Mata kwarcowa – zalety

Jest dobrym przykładem produktu, który nie tylko poprawi akustykę, ale ma także inne zalety:

jest gęsta i przez to wytrzymała na obciążenia, dzięki czemu lepiej chroni łączenia typu click,

jest na tyle wytrzymała, że zwykle przy zmianie paneli nie ma potrzeby jej wymiany,

nadaje się nie tylko pod panele, ale także pod trójwarstwowe deski,

w szczególności polecana jest na podłogi ogrzewane – zapewnia niski opór cieplny, a przez to dobrą wydajność ogrzewania.

mata__kwarcowa__jako__rozwiazanie__na__wyciszenie__podlogimata__kwarcowa__jako__rozwiazanie__na__wyciszenie__podlogimata__kwarcowa__jako__rozwiazanie__na__wyciszenie__podlogimata__kwarcowa__jako__rozwiazanie__na__wyciszenie__podlogi

Montaż maty kwarcowej – o czym warto pamiętać

Przed przystąpieniem do pracy zadbajmy o to, aby podłoże było suche i czyste. Jeśli kładziemy podłogę pływającą na starej posadzce, zazwyczaj wystarczy ją dobrze odkurzyć, a większe nierówności zlikwidować za pomocą masy szpachlowej. W nowych budynkach najlepiej zastosować wylewkę samopoziomującą.

W następnej kolejności kładziemy folię izolacyjną – w łazienkach i kuchniach powinna być ona grubsza. Folię kładziemy tak, aby jej kolejne warstwy nachodziły na siebie na ok. 25 cm. Mata kwarcowa jest zazwyczaj zintegrowana z folią – wtedy omijamy ten krok i przechodzimy do kolejnego.

Pamiętajmy, aby matę rozkładać prostopadle do paneli. Poszczególne jej pasy powinny się stykać, ale nie mogą na siebie zachodzić. Miejsca połączeń zaklejamy samoprzylepną taśmą. Przy układaniu paneli pamiętajmy o pozostawieniu szczeliny dylatacyjnej (5-10 mm odstępu od ściany), która pozwoli na właściwą pracę podłogi. Szczelinę tę maskujemy po ułożeniu paneli listwą przypodłogową.

Na tak przygotowanej podłodze możemy spokojnie montować panele.

mata__kwarcowamata__kwarcowamata__kwarcowamata__kwarcowa