Produkty

Jak zamontować meble kuchenne?

Jak zamontować meble kuchenne?

Samodzielny montaż mebli kuchennych pozwoli Ci zaoszczędzić na wynajęciu fachowca. Zadanie nie jest zbyt trudne – wymaga jedynie odpowiedniego przygotowania. Jeżeli zastanawiasz się, jak zamontować szafki kuchenne na listwie lub jak osadzić zlewozmywak w wyciętym blacie, zajrzyj do naszego poradnika!

Przejdź do następnych akapitów:

Montaż kuchni – co warto wiedzieć, zanim zaczniesz?

Planujesz samodzielny montaż kuchni oraz elementów jej wyposażenia? Zanim sprawdzisz, jak przeprowadzić montaż szafek kuchennych na listwie lub jak zamontować cokół do mebli kuchennych, koniecznie upewnij się, że posiadasz wszystkie niezbędne do pracy komponenty i narzędzia. Istotne jest również przygotowanie miejsca pracy. Zadbaj o to, aby montaż szafek przeprowadzić na odpowiednim etapie prac wykończeniowych. Pamiętaj również, aby przed rozpoczęciem robót w strefie zlewozmywaka odłączyć dopływ bieżącej wody.

Kolekcja mebli Alisma i Chia

Jak zamontować szafki wiszące i dolne?

Podstawą wyposażenia kuchni jest zabudowa. Jak zamontować meble kuchenne? Szafki są umieszczane w kuchni tuż po naniesieniu pierwszej warstwy farby na ściany i sufit. Do montażu potrzebujesz następujących narzędzi:

Zacznij od wyznaczenia na ścianie linii w miejscu, w którym znajdzie się górna krawędź szafki – zwykle na wysokości 87 cm (dodatkowe 3 cm do standardowej wysokości 90 cm dopełnia blat). Ustawianie szafek zacznij od narożników. Upewniaj się, że szafki są odpowiednio wypoziomowane, aby uniknąć nieestetycznej krzywizny. Sąsiadujące segmenty połącz przy pomocy ścisku. W celu skręcenia szafek wywierć dwa otwory - jeden na wylot, drugi nie. Aby oznaczyć głębokość wiercenia, użyj taśmy na wiertle. Na końcu zamontuj wsporniki, zaznaczając miejsce wiercenia na ścianie ołówkiem. Krawędzie wykończ przy pomocy paneli i listew maskujących według instrukcji producenta.

Front kuchenny do szafki wiszącej wysokiej GoodHome Pasilla 50 cm biały mat

Jak zamontować szafki wiszące? Do tego zadania potrzebujesz miarki, poziomicy, ołówka, kątownika i wsporników. Najpierw odmierz odległość od górnej części dolnej szafki i zaznacz miejsce, w którym ma zostać umieszczona dolna część szafki wiszącej. Upewnij się, że odległość od blatu pozwoli na wygodne korzystanie z jego powierzchni. Następnie przy pomocy poziomicy przedłuż oznaczenie i narysuj linię tam, gdzie znajdzie się górna linia szafek.

Na podstawie instrukcji producenta ustal miejsce montażu wsporników. W razie wątpliwości zasięgnij porady eksperta - prawidłowe umieszczenie tych elementów wpływa na bezpieczeństwo korzystania z szafek. Po zamocowaniu wsporników zawieś szafki i wypoziomuj je przy pomocy śrub regulacyjnych umieszczonych wewnątrz górnych rogów.


Montaż blatu i elementów przyblatowych

Sposób zamocowania blatu zależy od jego rodzaju - poszczególne kroki nieznacznie różnią się dla modeli drewnianych, laminowanych i kompaktowych. Przed przystąpieniem do pracy sprawdź, czy w przypadku Twojego blatu konieczne jest zastosowanie szczeliny dylatacyjnej. Jeśli na ścianie znajdują się jakiekolwiek przeszkody, może być konieczne wykonanie dodatkowych wycięć, aby je ominąć. Do laminowanych blatów kuchennych użyj wiertarki z otwornicą lub wyrzynarki, a jeśli blaty są wykonane z litego drewna - wykorzystaj wiertarkę i piłę ręczną.

Upewnij się też, że montujesz blat dobrą stroną - często możesz spotkać się z oznaczeniem wierzchu literą A i spodu - B. Po przycięciu blatu wygładź krawędzie papierem ściernym.

Blat Nepeta

Fabrycznie przycięte krawędzie są równiejsze, dlatego warto umieścić je w widocznych miejscach. Krawędzie przycięte samodzielnie powinny znajdować się przy ścianie lub na połączeniach, aby można było je ukryć za pomocą listwy.

Listwy i ścianki przyblatowe zapewniają estetyczne wykończenie, jednocześnie chroniąc trudno dostępne szczeliny przed zabrudzeniem. Jak zamontować listwę do mebli kuchennych? Oto lista potrzebnych narzędzi i materiałów:

Kolekcja mebli Stevia

Dokładnie zmierz miejsce na listwę – zwróć przy tym uwagę na instrukcje producenta, ponieważ zależnie od materiału wykonania konieczne może być uwzględnienie szczeliny dylatacyjnej. W pobliżu miejsca cięcia naklej taśmę, a na niej precyzyjnie zaznacz linię cięcia ołówkiem. Przytnij listwę, następnie zerwij taśmę i doczyść krawędź przy pomocy papieru ściernego.

Sprawdź, czy listwa jest dobrze dopasowana. Pozostaw odstęp ok. 2 mm, aby ułatwić późniejsze nakładanie uszczelniacza silikonowego. W przypadku nierówności na ścianie trzeba dokładnie wykonać pomiary i przygotować wycięcia, używając wiertarki i ręcznej piły włosowej lub wyrzynarki. Po przygotowaniu powierzchni użyj odpowiedniego kleju. Elementy należy mocować tylko do ściany, nie do blatu kuchennego. Nałóż klej na tylną część listwy i ostrożnie dociśnij ją do ściany. Usuń nadmiar kleju, zaś po wyschnięciu zastosuj uszczelniacz silikonowy. Jeżeli listwa jest drewniana, zabezpiecz ją tym samym olejem, którym zabezpieczyłeś blat.

Najczęściej popełniane błędy – na co zwrócić uwagę?

Samodzielny montaż kuchni - na wymiar lub w wersji standardowej - może wiązać się z błędami popełnianymi ze względu na brak doświadczenia. O czym warto pamiętać, aby ustrzec się przed niepowodzeniem i zaoszczędzić czas na pracochłonnych poprawkach?

Kolekcja mebli Pasilla

Pamiętaj przede wszystkim o dwukrotnym wykonywaniu wszystkich pomiarów - w ten sposób zredukujesz ryzyko niedopasowania elementów. Jeżeli nie masz doświadczenia w obróbce materiałów, poćwicz cięcie na mniejszym, niepotrzebnym fragmencie – dzięki temu nabierzesz wprawy i wykonasz potrzebne nacięcia znacznie pewniejszą ręką. Ważne jest również staranne oczyszczanie i osuszanie przestrzeni, na które nakładasz klej, silikon i inne preparaty – pyłki i zabrudzenia mogą obniżyć skuteczność ich działania oraz wpływać na nieestetyczny wygląd.

Data publikacji: 31.08.2020
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!

Remont kuchni w bloku – od czego zacząć? Od demontażu!
Remont kuchni to nie lada wyzwanie. Ograniczać Cię może mała ilość miejsca i problemy z przenoszeniem materiałów. Przy odpowiednim przygotowani...
Czytaj więcej

Szuflady i szafki do kuchni - jakie wybrać?

Szuflady i szafki do kuchni - jakie wybrać?
Dobrze zorganizowana kuchnia to taka, w której szafki i szuflady należycie spełniają swoje zadania. Sprawdź, czym kierować się przy ich wyborze...
Czytaj więcej

Jakie fronty do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jakie fronty do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Fronty mebli kuchennych to jeden z pierwszych elementów wystroju pomieszczenia, na który zwracamy uwagę podczas projektowania kuchni. Te...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Jak zamontować meble kuchenne?