Bidet w małej łazience – jak to zorganizować?

Bidet to funkcjonalne urządzenie łazienkowe, dzięki któremu szybko odświeżymy się w ciągu dnia, nie musząc brać prysznica. Nie zajmuje wiele miejsca, więc można go zamontować nawet w małej łazience. Jak zrobić to sprytnie, by był spójny z aranżacją i nie przeszkadzał?

Spis treści:

  • Kiedy zamontować w łazience bidet?
  • Jaki bidet wybrać?
  • Gdzie zamontować bidet?
  • Bidet a estetyka
bidetbidetbidetbidet

Kiedy zamontować w łazience bidet?

Bidet to urządzenie o szeregu zalet, przeznaczone do szybkiego podmywania się w środku dnia, jednak wielu osobom służy także do mycia stóp czy pobierania wody do sprzątania. Sprawdza się w łazienkach urządzonych dla domowników, ale także gości.

Na bidet warto zdecydować się szczególnie wtedy, gdy w domu mieszka kilka lub kilkanaście osób, ponieważ podmycie się zabiera mniej czasu niż wzięcie prysznica. Przydaje się również w hotelach, pensjonatach i domach wypoczynkowych. Zamontowanie go w dużej łazience nie sprawia kłopotu, mała łazienka może jednak stanowić wyzwanie.

Jaki bidet wybrać?

Bidety – podobnie jak umywalki – dostępne są w wariantach stojących i podwieszanych: na ścianie bądź stelażu. Miska bidetu osiąga wymiary porównywalne z miską toalety. Przeciętna będzie miała ok. 40 cm szerokości i 60 cm głębokości. Dedykowana jest jej właściwa armatura bidetowa. Baterie wyposażone są najczęściej w wygodny i nowoczesny uchwyt, który pozwala skorzystać z wody po jej podniesieniu. Na końcu wylewki znajduje się kranik, który przypomina tradycyjny, odznacza się jednak tym, że jest ruchomy. To szczególnie ważne, ponieważ podczas używania bidetu możemy zechcieć skierować wodę w innym kierunku. Niektóre bidety wyposażone są w słuchawkę prysznicową, której używanie może być jednak mniej wygodne.

Warto wspomnieć, że w bardzo małej łazience lub gdy chce się ograniczyć wydatki na wodę, można wybrać urządzenie łączące dwie funkcje: bidetu i toalety.

bidetbidetbidetbidet

Gdzie zamontować bidet?

Aby korzystanie z bidetu było wygodne, montując go na ścianie, należy pozostawić co najmniej 30 cm z obu stron, konieczne do postawienia nóg. Z kolei przed urządzeniem powinno się zostawić ok. 60 cm. Wysokość warto dobrać do wzrostu domowników, a jeśli jest to łazienka ogólna, znajdująca się np. w pensjonacie, przyjąć wzrost przeciętnego człowieka. Wówczas bidet montuje się na wysokości ok. 42 cm – tyle osiąga górna krawędź.

bidetbidetbidetbidet

Bidet a estetyka

By bidet naturalnie wpisał się w przestrzeń łazienki, warto rozważyć jego położenie już na etapie planowania. Dzięki seriom urządzeń sanitarnych bez trudu wybierzemy bidet spójny z miską toalety oraz umywalką. Biały kolor będzie nie tylko uniwersalny, ale również elegancki. Trwałym i łatwym w czyszczeniu materiałem jest ceramika.

Bidety przybierają najróżniejsze kształty. Te na planie prostokąta są niewątpliwie nowoczesne i efektywne, jednak wygodniej korzysta się z zaokrąglonych. Łatwiejsze jest również utrzymanie ich w czystości, ponieważ zanieczyszczenia nie zbierają się w rogach. Wybrane modele bidetu umożliwiają zamontowanie specjalnej deski, dzięki której podczas podmywania nie trzeba siadać na zimnej ceramice. Deska może być połączona z klapą, co czyni bidet bardziej estetycznym.

Data publikacji: 26.06.2018

Data aktualizacji: 06.07.2024