Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Spawanie

Strzałka w prawo

Spawarki i migomaty

Strzałka w prawo

Spawarki i migomaty

Spawarki i migomaty to urządzenia niezbędne w branży metalowej oraz przemysłowej. Pozwalają na łączenie różnych elementów metalowych przez proces spawania, który polega na rozgrzaniu materiału do odpowiedniej temperatury i połączeniu go z innym elementem przy użyciu elektrody lub drutu spawalniczego.

Filtry

Spawarki i migomaty

Spawarki i migomaty to urządzenia niezbędne w branży metalowej oraz przemysłowej. Pozwalają na łączenie różnych elementów metalowych przez proces spawania, który polega na rozgrzaniu materiału do odpowiedniej temperatury i połączeniu go z innym elementem przy użyciu elektrody lub drutu spawalniczego.

13 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Spawanie

Wyświetlanie 13 z 13 produktów

Spawarki do skutecznego łączenia metalowych elementów

Spawanie umożliwia łączenie w trwały sposób elementów metalowych. Odbywa się to z wykorzystaniem specjalnego spoiwa. Spawarka jest urządzeniem, które to umożliwia. Pomiędzy znajdującą się w niej elektrodą a metalem pojawia się łuk elektryczny. To on sprawia, że spoiwo i metal zaczynają się topić, a tym samym łączą się ze sobą.

Budowa spawarki jest bardzo prosta. Najważniejszym elementem każdego urządzenia jest moduł zasilający. Jego pracą natomiast możesz zarządzać dzięki aparaturze sterującej. Kolejnym elementem spawarki będzie przewód z uchwytem, który pozwala na mocowanie elektrody. Dlatego jest on zakończony zaciskiem. Bardzo ważnym elementem tego urządzenia będzie system chłodzenia. Tworzą go wentylatory i radiatory. Pozwalają one na większe bezpieczeństwo podczas pracy, a także zapewniają lepsze efekty działania urządzenia.

Spawarki dzielą się na różne rodzaje w zależności od stosowanego spoiwa oraz rodzaju zasilania. Najbardziej powszechnym typem jest spawarka MMA, czyli elektryczno-transformatorowa oraz inwertorowa. Do spawania z nimi będziesz potrzebował elektrod otulonych. W czasie rozgrzewania pręta topnik wytwarza otulinę gazową, która jest niezbędna do prawidłowej pracy. Spawanie z tymi urządzeniami jest dość czasochłonne, a pręt regularnie się skraca. Wymaga to przybliżenia urządzenia do spawanego materiału.

Spawarka Migomat jest wydajniejszym urządzeniem. Przeznaczona jest do pracy w osłonie gazowej. W tym przypadku gaz zamiast z topnika jest dostarczany ze specjalnej butli.

Spawarka TIG działa na podobnej zasadzie. Gaz również dostarczany jest z butli. Maszyny te działają z wykorzystaniem nietopliwych elektrod. Dlatego nie zużywają się one w trakcie pracy. Spawarka TIG pozwala na łączenie metali o szerokim zakresie grubości. Możesz z powodzeniem spawać metale cieńsze niż jeden milimetr.

Spawarka Migomat może być typem transformatorowym. Te modele pozwalają na regulację natężenia prądu po dziesięć, dwadzieścia amperów. Zużywają one także dość dużo prądu. W porównaniu do modeli inwertorowych są także cięższe, większe, mniej dokładne i dość przestarzałe. Równocześnie są jednak tańsze.

Spawarka TIG to z kolei model inwertorowy. Urządzenia te są nieduże, łatwe do przenoszenia i wygodne w obsłudze. Elektroniczny sterownik umożliwia precyzyjne ustawianie parametrów. Zapewnia to inwertor, czyli przetwornica, która zwiększa natężenie prądu. W przypadku tych modeli możesz regulować natężenie do jednego ampera.

Do czego wykorzystasz spawarkę?

Czy w Twoim gospodarstwie domowym przyda się spawarka MIG lub TIG? Dzięki tym urządzeniom będziesz w stanie łączyć ze sobą metalowe elementy. Oznacza to, że np. zdołasz stworzyć metalowe ogrodzenie. Do słupka przymocujesz łączenia lub samą siatkę. To natomiast zagwarantuje Ci trwałość tak stworzonego ogrodzenia. Spawarka MIG będzie odpowiednia właśnie do takich codziennych zadań w gospodarstwie domowym.

Garaż samochodowy to kolejne miejsce, w którym przyda się spawarka Migomat. Dzięki niej będziesz w stanie łączyć urwane elementy podwozia samochodu. Spawanie pozwoli Ci na trwałe połączenie drobnych akcesoriów z metalu, które mogły odpaść np. po wjechaniu w głęboką dziurę. W profesjonalnym warsztacie natomiast dużo lepszym wyborem będzie spawarka TIG. Jej przeznaczenie będzie takie samo, ale zdołasz pracować dłużej i szybciej.

Na co zwracać uwagę, gdy wybierasz spawarkę?

Najważniejszą decyzją, jaką musisz podjąć, jest wybór odpowiedniego urządzenia. Spawarka MIG jest nieco przestarzała i cięższa, ale też tańsza. Do sporadycznych zadań w gospodarstwie domowym w zupełności Ci wystarczy. Z kolei w spawarkę TIG powinien zaopatrzyć się profesjonalny warsztat samochodowy.

Amperaż jest istotnym parametrem podczas wybierania idealnego urządzenia. Powinieneś zwrócić uwagę na rodzaj instalacji elektrycznej, do której podepniesz spawarki. Co ważne, im większy jest amperaż, tym grubsze materiały możesz spawać. Dlatego do prac hobbistycznych w zupełności wystarczą Ci najsłabsze urządzenia. Do cienkich i niewielkich elementów wykorzystasz amperaż do dwustu pięćdziesięciu amperów. Z kolei w firmach produkcyjnych lub warsztatach samochodowych najlepszym wyborem będą modele z amperażem większym niż dwieście pięćdziesiąt amperów.

Sprawność, czyli cykl pracy również ma znaczenie. Ten parametr informuje Cię o długości działania w dziesięciominutowym cyklu. Jeśli dana spawarka ma sprawność na poziomie osiemdziesięciu procent, oznacza to, że będzie pracowała przez osiem minut, a następne dwie będą potrzebne na schłodzenie urządzenia.

Rodzaj i średnica obsługiwanej elektrody z góry określa przeznaczenie danego urządzenia. Im elektroda ma większą średnicę, tym grubszy materiał możesz spawać. Z kolei rodzaj elektrody będzie miał znaczenie na wybór spawanego materiału oraz samą technikę spawania. Spawarka z elektrodą topliwą jest wykorzystywana w metodzie MIG/MAG. Jest ona łatwiejsza dla początkujących osób. Z kolei elektrody topliwe wykorzystuje się do spawania metodą TIG. Wymaga ona jednak więcej wprawy, chociaż samo połączenie jest trwalsze.