Produkty

Niezbędnik majsterkowicza - skrzynka na narzędzia

Niezbędnik majsterkowicza - skrzynka na narzędzia

Ilość podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy majsterkowaniu będzie różna w każdym warsztacie czy wygospodarowanym w mieszkaniu kąciku. Zależy ona od specyfiki zainteresowań domowego konstruktora i wykonawcy. Możemy jednak wyodrębnić te spośród elementów, które znajdą się w skrzynce zarówno u modelarza wykonującego drewniane, pomniejszone w odpowiedniej skali egzemplarze białej floty, jak i u złotej rączki, dla którego elektryczność w mieszkaniu nie ma żadnych tajników.

skrzynka na narzędzi castoramaSkrzynka na narzędzia jest sercem domowego warsztatu. Swoimi gabarytami odpowiada wielkości miejsca, w którym została umieszczona. Jeśli przestrzenią do zagospodarowania jest kąt między przedpokojem a łazienką, wybór narzędzi będzie z konieczności ograniczony. Zupełnie inna sytuacja będzie w przydomowym garażu, gdzie przestrzeń ma większe gabaryty. Tutaj rolę skrzynki narzędziowej przejmować będzie ściana, do której przymocowane będą płaskie regały, na których narzędzia znajdą swoje stałe miejsce. O ile we wnętrzu mieszkania skład pomocnych narzędzi będzie stale pod kontrolą z racji niewielkiej ilości miejsca na ich umocowanie, na przykład na ścianach, o tyle w garażu czy w miejscu dedykowanym majsterkowiczom – w warsztacie – niektóre z przyborów z czasem będą się dublować, o ile tylko nie narzucimy sobie dyscypliny w zakupie nowych.

Jak powinna wyglądać skrzynka narzędziowa?

Drewniana lub metalowa obudowa powinna precyzyjnie zamykać najróżniejsze przedmioty, które mogą się przydać w warsztacie majsterkowicza. Większe i mniejsze przegrody mieszczą pojedyncze narzędzia lub kilka z nic naraz, ale służących obróbce jednego typu materiału. Aby gwoździe nie mieszały się z nakrętkami metalowymi, śrubami i wkrętami, należy je wyraźnie oddzielić. Ilość przegródek w tym wypadku będzie ściśle związana z możliwym do zapanowania bałaganem – im będzie ich więcej, tym łatwiej będzie uniknąć nieporządku.

pas narzędziowy Wnętrze skrzynki na narzędzia powinno być na tyle przestronne, by znalazły tam swoje miejsce podstawowe narzędzia przydatne do drobnych domowych zastosowań. Te bardziej specjalistyczne, używane jedynie w czasie większych remontów, mogą być zmagazynowane osobno w podobnym do skrzynki narzędziowej miejscu. Ich obecność utrudniałaby znalezienie właściwego narzędzia, a chaotycznie mieszające się akcesoria znacząco zwiększą wagę i wyczerpią możliwość umieszczenia nowych przyborów w naszej skrzynce.

Podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej powinno uwzględnić następujące przybory: młotek, komplet wkrętaków płaskich i krzyżakowych, imbusy, kombinerki, punktak, suwmiarka, klucz nastawny, próbnik napięcia, nożyk do tapet, scyzoryk, komplet wierteł do drewna i metalu, miarka i szczypce zaciskowe. Dobrze, jeśli znajdzie się miejsce również na wiertarkę wraz ze swobodnie (nie ciasno!) zwiniętym przewodem. Jednak w większości przypadków elektronarzędzia umieszczone są w pobliżu skrzynki narzędziowej, a ich wybór jest uzależniony od preferencji majsterkowicza – przykładowo ci, którzy lubią wykonywać różne przedmioty z drewna, będą zaopatrzeni w szlifierkę, pilarkę i frezarkę.

Data publikacji: 16.05.2015
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak wykonać przybornik na narzędzia

Jak wykonać przybornik na narzędzia
Sercem domowego warsztatu jest blat roboczy, obok którego piętrzą się narzędzia przydatne do wykonywanej w danym momencie pracy. Kiedy jednak jesteśmy...
Czytaj więcej

Miejsce dla mężczyzny – własny składzik

Miejsce dla mężczyzny – własny składzik
Składzik na narzędzia i meble ogrodowe może okazać się zbawienny dla każdego, kto posiada domek jednorodzinny. Dzięki niemu w wygodny i szybki sposób ...
Czytaj więcej

Funkcjonalna torba narzędziowa - jak wybrać

Funkcjonalna torba narzędziowa - jak wybrać
Są przydatne zarówno fachowcom, jak i domowym majsterkowiczom. Pomagają utrzymać porządek, który pozwala na łatwe i szybkie znalezienie niezbędnego do...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Niezbędnik majsterkowicza - skrzynka na narzędzia