Niezbędnik majsterkowicza - skrzynka na narzędzia

Ilość podstawowych narzędzi wykorzystywanych przy majsterkowaniu będzie różna w każdym warsztacie czy wygospodarowanym w mieszkaniu kąciku. Zależy ona od specyfiki zainteresowań domowego konstruktora i wykonawcy. Możemy jednak wyodrębnić te spośród elementów, które znajdą się w skrzynce zarówno u modelarza wykonującego drewniane, pomniejszone w odpowiedniej skali egzemplarze białej floty, jak i u złotej rączki, dla którego elektryczność w mieszkaniu nie ma żadnych tajników.

Skrzynka na narzędzia jest sercem domowego warsztatu. Swoimi gabarytami odpowiada wielkości miejsca, w którym została umieszczona. Jeśli przestrzenią do zagospodarowania jest kąt między przedpokojem a łazienką, wybór narzędzi będzie z konieczności ograniczony. Zupełnie inna sytuacja będzie w przydomowym garażu, gdzie przestrzeń ma większe gabaryty. Tutaj rolę skrzynki narzędziowej przejmować będzie ściana, do której przymocowane będą płaskie regały, na których narzędzia znajdą swoje stałe miejsce. O ile we wnętrzu mieszkania skład pomocnych narzędzi będzie stale pod kontrolą z racji niewielkiej ilości miejsca na ich umocowanie, na przykład na ścianach, o tyle w garażu czy w miejscu dedykowanym majsterkowiczom – w warsztacie – niektóre z przyborów z czasem będą się dublować, o ile tylko nie narzucimy sobie dyscypliny w zakupie nowych.

Jak powinna wyglądać skrzynka narzędziowa?

Drewniana lub metalowa obudowa powinna precyzyjnie zamykać najróżniejsze przedmioty, które mogą się przydać w warsztacie majsterkowicza. Większe i mniejsze przegrody mieszczą pojedyncze narzędzia lub kilka z nic naraz, ale służących obróbce jednego typu materiału. Aby gwoździe nie mieszały się z nakrętkami metalowymi, śrubami i wkrętami, należy je wyraźnie oddzielić. Ilość przegródek w tym wypadku będzie ściśle związana z możliwym do zapanowania bałaganem – im będzie ich więcej, tym łatwiej będzie uniknąć nieporządku.

skrzynka_na_narz_dziaskrzynka_na_narz_dziaskrzynka_na_narz_dziaskrzynka_na_narz_dzia

Wnętrze skrzynki na narzędzia powinno być na tyle przestronne, by znalazły tam swoje miejsce podstawowe narzędzia przydatne do drobnych domowych zastosowań. Te bardziej specjalistyczne, używane jedynie w czasie większych remontów, mogą być zmagazynowane osobno w podobnym do skrzynki narzędziowej miejscu. Ich obecność utrudniałaby znalezienie właściwego narzędzia, a chaotycznie mieszające się akcesoria znacząco zwiększą wagę i wyczerpią możliwość umieszczenia nowych przyborów w naszej skrzynce.

Podstawowe wyposażenie skrzynki narzędziowej powinno uwzględnić następujące przybory: młotek, komplet wkrętaków płaskich i krzyżakowych, imbusy, kombinerki, punktak, suwmiarka, klucz nastawny, próbnik napięcia, nożyk do tapet, scyzoryk, komplet wierteł do drewna i metalu, miarka i szczypce zaciskowe. Dobrze, jeśli znajdzie się miejsce również na wiertarkę wraz ze swobodnie (nie ciasno!) zwiniętym przewodem. Jednak w większości przypadków elektronarzędzia umieszczone są w pobliżu skrzynki narzędziowej, a ich wybór jest uzależniony od preferencji majsterkowicza – przykładowo ci, którzy lubią wykonywać różne przedmioty z drewna, będą zaopatrzeni w szlifierkę, pilarkę i frezarkę.

pas_narz_dziowypas_narz_dziowypas_narz_dziowypas_narz_dziowy