icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Październik w ogrodzie

Krótsze dni i niższe temperatury sprawiają, że ogród zwalnia tempo i rozpoczyna zasłużony odpoczynek. Rok w ogrodowym kalendarzu powoli zmierza ku końcowi, a liście roślin zaczynają cieszyć oko ciepłymi kolorami jesieni. Jednakże nie oznacza to końca prac na świeżym powietrzu - nadal możesz wiele zrobić dla swojego ogrodu. Czas i wysiłek poświęcone wiosną i latem sprawiły, że Twoje rośliny są zdrowe, silne i odpowiednio przygotowane na nadejście wiosny.

Wskazówki i porady dotyczące pielęgnacji ogrodu w październiku

Nasza lista pozwoli Ci upewnić się, że wykonasz wszystkie niezbędne zadania w październiku.

Lista zakupów na październik:

Październik w ogrodzie

Ogólne zadania do wykonania w ogrodzie

Podobnie jak w innych miesiącach, uprzątnięcie rabat, usunięcie chwastów i podcięcie łodyg kwiatów to niezbędne czynności, które należy wykonać, aby oczyścić przestrzeń przed zbliżającymi się chłodniejszymi miesiącami.

W ramach sprzątania ogrodu dodaj odpady zielone do kompostu. Ulegną one rozkładowi i staną się dobrym nawozem, gdy nadejdzie wiosna. Pamiętaj, aby nie wyrzucać drewna lub zdrewniałych materiałów na kompost, jeśli nie zostały uprzednio rozdrobnione. Do kompostu nie wolno również nigdy dodawać korzeni chwastów, ponieważ obniżą one jego jakość.

Oznaką zmieniających się pór roku są liście opadające z drzew i kwiatów. Musisz je uprzątnąć, aby ślimaki nie wykorzystały ich jako kryjówki. Usuwając je, uchronisz również swoje kwiaty przed gniciem i uszkodzeniem.

Przeczytaj także: Kostka brukowa czy płyta ażurowa – co lepiej sprawdzi się jako nawierzchnia podjazdu?

Drzewa, krzewy i rośliny pnące

Pogoda się zmienia i jesienny wiatr może uszkodzić drzewa i rośliny pnące. Jeśli prognozowane są silne podmuchy wiatru, sprawdź, czy opaski i podpórki do drzew nie wymagają wzmocnienia.

Możesz podciąć wysokie krzewy, które wyglądają na nieco zaniedbane, a także przyciąć żywopłoty z ligustru, późno kwitnące róże pnące oraz ich tradycyjne odmiany.

Być może masz wrażenie, że czas na sadzenie roślin już minął, ale wiedz, że wcale nie jest za późno. Możesz wykorzystać pojemniki do uprawy jakichkolwiek drzew, krzewów, roślin pnących i róż, które są przystosowane do wzrostu w skrzynkach i doniczkach.

Kwiaty

W tym miesiącu grządki mogą wyglądać nieco bezbarwnie, lecz możesz kontynuować wymianę roślin rabatowych kwitnących latem na rośliny kwitnące zimą i wiosną. Jest to idealny moment - letnie rośliny przekwitły, a ziemia nie została jeszcze nadmiernie utwardzona przez zimno. Podczas usuwania pozostałości letnich kwiatów rabatowych upewnij się, że nie pozostawiasz żadnych opadłych liści na koronach innych roślin, ponieważ mogłoby to doprowadzić do ich gnicia.

Tarasy i skrzynki

Jeśli opracowujesz plan na przyszły rok, użyj skrzynek do zasadzenia roślin rabatowych kwitnących zimą i wiosną oraz cebulek kwitnących na wiosnę. Aby uzyskać paletę zimowych kolorów, możesz zasadzić kwitnące zimą bratki, wrzosy i cyklamen w doniczkach.

Jeśli masz w swoim ogrodzie rośliny wieloletnie lub delikatne cebulki, takie jak gazania i koleus, które nie przetrwają na mrozie i zimnie, wykop je z ogrodu, przesadź do skrzynek i umieść w pomieszczeniu. Możesz wstawić je do szklarni lub oranżerii albo umieścić w domu. Gdy gleba się nagrzeje, będzie można ponownie zasadzić je na zewnątrz. 

Jeśli hodujesz rośliny lub kwiaty w skrzynkach, będą one potrzebowały podlewania od czasu do czasu, ale nie jest potrzebne mokre podłoże. Upewnij się, że będzie delikatnie zwilżone. W przeciwnym razie możesz nadmiernie nawodnić rośliny.

Zobacz też: Jak pozbyć się gniazda os?

Pod przykryciem Po opróżnieniu szklarni nadszedł czas na dokładne czyszczenie i usunięcie materiałów użytych do zacienienia. Gdy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, pomyśl o pomalowaniu okien

Własne uprawy: warzywa i zioła

W tym miesiącu możesz jeszcze wykonać pewne czynności związane z uprawą warzyw.

To dobry moment na wysiew różnych odmian mrozoodpornych warzyw, takich jak sałata Arctic Kinggroszek Meteor i bób Aquadulce Claudia. Każda odmiana gwarantuje świeże zbiory w kolejnym roku. Jeśli nie chcesz już nic wysiewać, upewnij się że zbierzesz brukselkę, pory, kalafiory jesienne, ziemniaki, marchew, pasternak, dynie i kabaczki. Sałaty lub rośliny okopowe, które nie są jeszcze gotowe, muszą zostać okryte włókniną ogrodniczą, aby wydłużyć okres wzrostu i zabezpieczyć je przed nadchodzącym ochłodzeniem.

Po oczyszczeniu ogródka warzywnego rozpocznij zimowe przekopywanie ogrodu. Kop i nakłuwaj widłami ziemię, mieszając ją z nawozem organicznym lub polepszaczem gleby.

Jeśli chcesz maksymalnie wykorzystać potencjał szklarni, możesz wysiać w niej sałatę zimową, roszpunkę warzywną, liście młodego szpinaku, cebule dymki oraz wczesne odmiany marchwi.

Własne uprawy: owoce

Wraz ze spadkiem temperatury owoce przestają rosnąć, lecz w tym miesiącu możesz również wykonać kilka zadań, takich jak posadzenie borówek w kwaśnej glebie lub w doniczkach, korzystając z nawozu do roślin wrzosowatych. Upewnij się, że skorzystasz tylko z jednej z tych opcji, w przeciwnym razie borówki nie urosną. Możesz także utworzyć nowe rabaty truskawkowe i zasadzić młode rośliny, które były uprawiane z tegorocznych sadzonek.

Jest to również świetny moment na przygotowanie i zasadzenie drzew owocowych, takich jak jabłoń, śliwka i grusza. Jeśli w Twoim ogrodzie znajdują się już tego rodzaju drzewa, zbierz owoce w środku miesiąca i ciesz się świeżymi smakołykami.

Pod przykryciem Po opróżnieniu szklarni nadszedł czas na dokładne czyszczenie i usunięcie materiałów użytych do zacienienia. Gdy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, pomyśl o pomalowaniu okien

Pod przykryciem

Po opróżnieniu szklarni nadszedł czas na dokładne czyszczenie i usunięcie materiałów użytych do zacienienia. Gdy dni stają się coraz krótsze i chłodniejsze, pomyśl o pomalowaniu okien lub zainwestowaniu w osłony. Czyszczenie i dezynfekcja szklarni zapobiega rozwojowi szkodników i chorób podczas zimy.

Możesz wysiać w szklarni wcześnie kwitnące rośliny jednoroczne, które będą gotowe do zasadzenia na zewnątrz po nadejściu wiosny. Rozważ także posadzenie tulipanów, hiacyntów i narcyzów w skrzynkach, aby były gotowe na wiosnę.