Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków

Nie wszystkie tereny pod zabudowę są skanalizowane. Niestety może zdarzyć się tak, że podłączenie kanalizacji albo jest niemożliwe, albo jest będzie bardzo drogie. Co wówczas zrobić ze ściekami? W większości zależy to od naszej działki: jej wielkości, warunków gruntowych oraz tego, jak dużej wielkości gospodarstwo domowe planujemy zbudować.

Mamy do wyboru dwa wyjścia – instalację przydomowej oczyszczalni ścieków albo szamba. Którą opcję powinniśmy wybrać?

Samo wykonanie szamba jest tanie oraz nie wymaga większych formalności. Pamiętajmy jednak, że posiadanie szamba wiąże się z tym, że co jakiś czas będziemy musieli wezwać firmę, która je opróżni i wywiezie nieczystości. Zabronione jest bowiem eksploatowanie zbiorników nieszczelnych, z których ścieki mogłyby wypłynąć do gruntu. Takie działanie mogłoby skazić glebę i tym samym poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. 

Za wywóz nieczystości do pobliskiej komunalnej oczyszczalni ścieków trzeba niestety płacić, a przy częstej wywózce całkowity koszt może się okazać dosyć wysoki.

Alternatywą do szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, na którą składa się zespół urządzeń oczyszczających nasze nieczystości. Dzięki temu mogą być one później odprowadzane do gruntu lub wód w okolicy bez zagrożenia, że nastąpi ich skażenie.

Przeczytaj także: Co wybrać: wywiewkę czy zawór napowietrzający?

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków

Kiedy możemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków:

- Gdy grunt jest na tyle przepuszczalny, by mógł wchłonąć oczyszczone ścieki,

- Gdy woda gruntowa jest usytuowana dostatecznie nisko,

- Gdy można zachować bezpieczne odległości od ujęć wody oraz granicy budynku mieszkalnego.

Kiedy szambo, a kiedy oczyszczalnia

Szamba są co prawda bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale niestety są trudne w utrzymaniu. Uciążliwe może być także wywożenie nieczystości, jeśli trzeba to robić zbyt często.

Sprawdź też: Jak wykonać prawidłowy spadek rur kanalizacyjnych?

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zajmują nieco więcej miejsca niż tradycyjne szambo, do tego wymagają znacznie więcej formalności, aby uzyskać zgodę na ich podłączenie. Jednak eksploatacja własnej oczyszczalni nie kosztuje prawie nic, a jedyne koszty, jakie są związane z ich użytkowaniem, to wywóz osadu. Przydomowe oczyszczalnie wydają się także być znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż szamba. Zanieczyszczenia usuwane są z wykorzystaniem naturalnych procesów biologicznych