Produkty

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków

Nie wszystkie tereny pod zabudowę są skanalizowane. Niestety może zdarzyć się tak, że podłączenie kanalizacji albo jest niemożliwe, albo jest będzie bardzo drogie. Co wówczas zrobić ze ściekami? W większości zależy to od naszej działki: jej wielkości, warunków gruntowych oraz tego, jak dużej wielkości gospodarstwo domowe planujemy zbudować.

zbiorniki filtracyjne w oczyszczalni ściekówMamy do wyboru dwa wyjścia – instalację przydomowej oczyszczalni ścieków albo szamba. Którą opcję powinniśmy wybrać?

Samo wykonanie szamba jest tanie oraz nie wymaga większych formalności. Pamiętajmy jednak, że posiadanie szamba wiąże się z tym, że co jakiś czas będziemy musieli wezwać firmę, która je opróżni i wywiezie nieczystości. Zabronione jest bowiem eksploatowanie zbiorników nieszczelnych, z których ścieki mogłyby wypłynąć do gruntu. Takie działanie mogłoby skazić glebę i tym samym poważnie zagrozić naszemu zdrowiu. 

Za wywóz nieczystości do pobliskiej komunalnej oczyszczalni ścieków trzeba niestety płacić, a przy częstej wywózce całkowity koszt może się okazać dosyć wysoki.

Alternatywą do szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków, na którą składa się zespół urządzeń oczyszczających nasze nieczystości. Dzięki temu mogą być one później odprowadzane do gruntu lub wód w okolicy bez zagrożenia, że nastąpi ich skażenie.

Kiedy możemy wybudować przydomową oczyszczalnię ścieków:

- Gdy grunt jest na tyle przepuszczalny, by mógł wchłonąć oczyszczone ścieki,

- Gdy woda gruntowa jest usytuowana dostatecznie nisko,

- Gdy można zachować bezpieczne odległości od ujęć wody oraz granicy budynku mieszkalnego.

Kiedy szambo, a kiedy oczyszczalniaoczyszczalnia ścieków Castorama

Szamba są co prawda bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne, ale niestety są trudne w utrzymaniu. Uciążliwe może być także wywożenie nieczystości, jeśli trzeba to robić zbyt często.

Przydomowe oczyszczalnie ścieków zajmują nieco więcej miejsca niż tradycyjne szambo, do tego wymagają znacznie więcej formalności, aby uzyskać zgodę na ich podłączenie. Jednak eksploatacja własnej oczyszczalni nie kosztuje prawie nic, a jedyne koszty, jakie są związane z ich użytkowaniem, to wywóz osadu. Przydomowe oczyszczalnie wydają się także być znacznie bardziej przyjazne dla środowiska niż szamba. Zanieczyszczenia usuwane są z wykorzystaniem naturalnych procesów biologicznych.

Doradca Dział Instalacje

Dział Instalacje

Powiązane artykuły

Przydomowa oczyszczalnia - jak działa? Najważniejsze informacje

Przydomowa oczyszczalnia - jak działa? Najważniejsze informacje
Jednym z rozwiązań wybieranych przy domach ekologicznych jest przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jak działa ta alternatywa dla tradycyjnego szam...
Czytaj więcej

Montaż oczyszczalni drenażowych

Montaż oczyszczalni drenażowych
Dzięki oczyszczalniom drenażowym możemy oczyścić ścieki nawet do 70%, a potem oddać je bezpośrednio do gleby. Zastosowanie oczyszczalni drenażowych to...
Czytaj więcej

Co warto wiedzieć o roślinnej oczyszczalni ścieków?

Co warto wiedzieć o roślinnej oczyszczalni ścieków?
Roślinna oczyszczalnia ścieków - zwana też hydrobotaniczną, hydrofitową czy korzeniową – to taka, w której wykorzystuje się wodolubne rośliny do...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
2 komentarze
12.05.2021
Przydatny artykuł dla początkujących. Doskonałym rozwinięciem tematu byłoby określenie rodzaju oczyszczalni (typu: oczyszczalnia tlenowa, czy gnilna) oraz zastanowienie się nad systemem rozsączania. W kwestii preparatów - wprowadźcie do oferty łatwiejsze w dozowaniu tabletki, a nie tylko proszki. Przy okazji zakupów co 2 tygodnie kupię tabletki do szamba biotab max a nie będę musiał zamawiać z dowozem. Dzięki.
25.08.2015
Jeśli tylko są na to odpowiednie warunki powinno się stosować oczyszczalnie ścieków, są o wiele tańsze od szamba - choć mają swoją specyfikę. Problemem niestety jest znalezienie fachowca, który zagwarantuje właściwy montaż, a w dodatku nie zrobi to za horrendalną kwotę...

Ocena i komentarz dla:

Szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków