icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Ocieplanie domu pianką poliuretanową - wady i zalety

Pianka poliuretanowa, zyskująca na popularności jako alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu, jest lekka, paroprzepuszczalna, dobrze uszczelnia i jest łatwa w montażu. Jest stosowana na zewnętrznych ścianach, dachach, fundamentach oraz do uszczelnienia ścian od wewnątrz. Zapewnia doskonałe wypełnienie nawet najmniejszych szczelin, jest odporna na pleśń, grzyby i gryzonie, a także nie reaguje z innymi materiałami budowlanymi. Jednak wymaga zabezpieczenia przed promieniowaniem UV i jest materiałem palnym. Istnieją dwie odmiany pianki poliuretanowej: otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa, różniące się właściwościami i ceną​.

Ocieplenie zewnętrzne ma za zadanie chronić Twój dom przed przegrzaniem i wychłodzeniem. Dobrą izolację zapewni Ci pianka poliuretanowa. To zyskująca na popularności alternatywa dla wełny mineralnej czy styropianu. Niektórzy uważają nawet, że jest to jeden z lepszych materiałów do stworzenia izolacji. Czy mają rację?

Przejdź do następnych akapitów:

Ocieplanie domu pianką poliuretanową – kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?
Ocieplanie pianką poliuretanową – wady i zalety
Ocieplenie ścian zewnętrznych pianką poliuretanową – co powinieneś wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?

Ciepło wytworzone w domu w znacznej mierze ucieka przez ściany. By temu zapobiec i jak najbardziej uszczelnić budynek, stosuje się termoizolację. Ta wykonana poprawnie, przyniesie korzyści zarówno latem, jak i zimą. Chociaż nie da się ukryć, że najbardziej odczujesz je w tych chłodniejszych miesiącach roku – odpowiednie ocieplenie budynku wpływa nie tylko na komfort termiczny, ale także na oszczędności, wynikające z mniejszych kosztów ogrzewania.

Myśląc o ocieplaniu domu, musisz wiedzieć, że duże znaczenie ma odpowiedni wybór materiału. Jako kryterium przyjmij m.in.: właściwości obiektu, budżet, a także własne preferencje. A w czym wybierać? Do ocieplenia ścian zewnętrznych sprawdzą się klasyczne materiały, takie jak wełna mineralna czy styropian, a także stale zyskująca na popularności pianka poliuretanowa.

Biorąc pod uwagę możliwe sposoby ocieplenia domu, wybór tej ostatniej metody, wydaje się bardzo korzystnym rozwiązaniem. Dlaczego ocieplanie ścian zewnętrznych pianką poliuretanową jest stosowane coraz chętniej? Większe zainteresowanie termoizolacją domów w taki sposób, wynika przede wszystkim z niezawodności materiału. Kiedy i Ty powinieneś na nie postawić?

piana

Ocieplanie domu pianką poliuretanową – kiedy warto zdecydować się na to rozwiązanie?

 

Materiał ten cechuje lekkość, paroprzepuszczalność, dobre uszczelnienie i łatwość montażu. Zastosowanie pianki poliuretanowej należy do najszybszych metod tworzenia izolacji. Łatwa aplikacja odbywa się natryskowo. W ten sposób, w zaledwie kilka godzin, powstanie bariera na naprawdę sporej powierzchni domu (dziennie do ponad 300 m²). Kiedy powinieneś zdecydować się na ocieplenie ścian zewnętrznych pianką poliuretanową?

  • Ocieplanie ścian zewnętrznych pianką poliuretanową sprawdzi się wszędzie tam, gdzie powierzchnie uszczelnia się wełną lub styropianem. To świetne rozwiązanie zarówno do izolacji murów zewnętrznych, jak i dachu czy fundamentów. Doskonale nadaje się także do uszczelnienia ścian od wewnątrz (jeśli zaistnieje taka konieczność).

  • Materiał ten idealnie zachowuje się nie tylko na prostych powierzchniach, ale także wszędzie tam, gdzie w mieszkaniu występują skosy czy liczne załamania (na przykład na strychu). Dzięki łatwej aplikacji pianki, izolacja powstanie błyskawicznie – bez konieczności tracenia czasu na precyzyjne wycinanie kształtów.

  • Wybierz ocieplanie pianką poliuretanową, jeśli zależy Ci na stworzeniu naprawdę szczelnej izolacji. Warstwa produktu, naniesiona za pomocą odpowiednich urządzeń, rozkurcza się dwukrotnie, wypełniając wszelkie ubytki w dachu czy na ścianach, co nie jest możliwe w przypadku standardowych izolatorów cieplnych – styropianu czy wełny mineralnej. Co więcej – niedokładne użycie tych właśnie materiałów może spowodować występowanie mostków termicznych i nieszczelności, co skutkuje zagrzybieniem ścian czy uciekaniem ciepłego powietrza. Problem ten bardzo rzadko występuje po izolacji nowoczesną pianką (w zasadzie jedynie w sytuacji, gdy ocieplenie zostało źle wykonane).

  • Pianka poliuretanowa to materiał nie tylko łatwy w aplikacji, ale także bardzo trwały. Zainwestuj w niego, jeśli chcesz uniknąć ponownej izolacji domu w bliskiej perspektywie. Wiedz, że zalety pianki nie zmieniają się z biegiem lat – jednorazowe ocieplenie wystarczy, by dom był odpowiednio zaizolowany i dzięki temu opłaty za ogrzewanie nie dawały się we znaki tak, jak to może mieć miejsce w przypadku niedokładnie wykonanych izolacji za pomocą styropianu czy wełny mineralnej.

  • Ocieplanie budynku pianką poliuretanową to dobry wybór, jeśli Ty lub ktoś z domowników jest alergikiem. Materiał ten jest po pierwsze bezpieczny dla zdrowia, a po drugie niepylący (w przeciwieństwie do wełny mineralnej, która ma takie skłonności głównie podczas montażu).

piana

Ocieplanie pianką poliuretanową - wady i zalety

 

Pianka poliuretanowa to nie tylko materiał stale zyskujący na popularności, ale też, w opinii niektórych fachowców, jeden z najlepszych produktów do stworzenia izolacji domu. Czy rzeczywiście tak jest? Odpowiedź na to pytanie zostawiamy Tobie. By nieco ułatwić Ci ocenę produktu, przygotowaliśmy zestawienie wad i zalet ocieplania ścian zewnętrznych pianką poliuretanową. Co się w nim znalazło?

Zaczniemy od zalet. Musisz wiedzieć, że sprawność aplikacji i doskonałe wypełnienie nawet najmniejszych szczelin, to nie jedyne atuty tego materiału. Plusem pianki poliuretanowej jest także możliwość jej zastosowania w szerokim zakresie temperatur, jak również zapewnienie izolacji akustycznej. Produkt nie wchodzi w reakcję z innymi materiałami budowlanymi i charakteryzuje się paroprzepuszczalnością. Za korzyść trzeba także uznać łatwość transportu oraz zachowanie parametrów przez wiele lat.

Podczas rozmów o termoizolacji budynków, często pojawia się kwestia problemu, jakim jest pleśń i grzyb. Uporczywe i niekorzystne dla zdrowia wykwity pojawiają się tam, gdzie występuje nadmierna wilgoć – powstała na przykład ze skroplonej pary wodnej. Czy ten problem dotyczy również ścian pokrytych pianką poliuretanową? Na szczęście materiał ten jest odporny zarówno na pleśń, jak i na grzyby. Co więcej, nie „przepadają” za nim także gryzonie – nie musisz się obawiać, że zniszczą powłokę izolacyjną, gdy zainwestujesz już w ocieplanie domu pianką poliuretanową.  

Jak widzisz, lista zalet materiału jest spora. Co nie znaczy, że idealnym rozwiązaniem jest ocieplanie pianką poliuretanową. Wady produktu (chociaż jest ich znacznie mniej) także można wyodrębnić. O jakich słabych punktach powinieneś wiedzieć? Mimo że preparat nie niszczeje z upływem czasu, niekorzystnie wpływają na niego promienie UV – trzeba go zabezpieczyć przed słońcem. Jak to zrobić? Na przykład pomalować odpowiednią farbą. Warto też wspomnieć o odporności pianki poliuretanowej na ogień – materiał ten klasyfikuje się jako palny, samogasnący.

Ocieplenie ścian zewnętrznych pianką poliuretanową - co powinieneś wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?

 

Wiesz już, że decydując się na ocieplanie budynku pianką poliuretanową, wybierasz nowoczesny sposób izolacji, który tworzy na powierzchni bardzo szczelną i wytrzymałą powłokę. Plusem tego rozwiązania jest także szybka aplikacja i doskonała przyczepność. Co jeszcze powinieneś wiedzieć, zanim podejmiesz ostateczną decyzję odnośnie do materiału, którym ocieplisz dom?

Istotną sprawą jest informacja o dostępnych rodzajach produktu. Bo ocieplenie domu można wykonać za pomocą dwóch rodzajów pianek poliuretanowych. Substancje te różnią się od siebie w znaczny sposób. Jak? Pierwsza z nich to pianka otwartokomórkowa, dzięki której uszczelnisz izolację przed uciekającym ciepłym powietrzem, ale nie przed wilgocią. Wybór pianki otwartokomórkowej oznacza, że konieczne będzie użycie dodatkowo folii paroizolacyjnej.

Druga to pianka zamkniętokomórkowa, która prawie zupełnie nie chłonie wilgoci (tylko do 3%) i ma mały współczynnik przewodzenia ciepła. Co to znaczy? Mniej więcej tyle, że produkt ten jest lepszym izolatorem niż pianka otwartokomórkowa i może być naniesiony w cieńszej warstwie przy zachowaniu tych samych właściwości ocieplających. Różnica między obu piankami uwidacznia się również w cenie – zamkniętokomórkowa jest droższa niż otwartokomórkowa.

Warto byś wiedział, że ocieplanie pianką poliuretanową możesz zaplanować na każdym budynku – zarówno podczas trwającej budowy, jak i na już powstałym obiekcie (nawet kilkanaście lat wcześniej). Co więcej, domu nie musisz ocieplać w całości. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pianką docieplić wybrane elementy budowli.

Jak przygotować powierzchnię do ocieplenia pianką? Ściana powinna być przede wszystkim czysta, sucha i pozbawiona dekoracji. Mimo że aplikacja pianki poliuretanowej wydaje się łatwa, oddaj tę pracę w ręce fachowców. Oni nie tylko są doświadczeni w takich uszczelnieniach (i zrobią to poprawnie), ale także posiadają specjalny sprzęt, który ułatwia im nanoszenie materiału.