LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Bramy i ogrodzenia

Strzałka w prawo

Ogrodzenia z siatki

Strzałka w prawo

Słupki ogrodzeniowe

Strzałka w prawo

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe to jeden z ważniejszych elementów każdego ogrodzenia. Są to metalowe, drewniane lub betonowe elementy, które służą do utrzymania całej konstrukcji w pionie i zapewniają stabilność ogrodzenia.

Filtry

Słupki ogrodzeniowe

Słupki ogrodzeniowe to jeden z ważniejszych elementów każdego ogrodzenia. Są to metalowe, drewniane lub betonowe elementy, które służą do utrzymania całej konstrukcji w pionie i zapewniają stabilność ogrodzenia.

7 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Ogrodzenia z siatki

Wyświetlanie 7 z 7 produktów

Rodzaje i funkcje słupków ogrodzeniowych

Słupek ogrodzeniowy początkowy umieszcza się na krawędzi ogrodzenia. Wykorzystuje się go przy płotach z siatki, które nie sąsiadują ze ścianą. Narożne słupki wyznaczają z kolei najważniejsze punkty ogrodzenia, tworząc granicę posesji. W celu ich wzmocnienia stosuje się też słupki podporowe, które przylegają do boków punktów narożnych. Ważnym elementem są również słupki pośrednie, które umieszcza się na każdej prostej ścianie.

Po co są potrzebne słupki ogrodzeniowe?

Utrzymanie ogrodzenia w pionie nie byłoby możliwe bez zastosowania dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Jest to szczególnie istotne w przypadku siatki, która nie jest w stanie samodzielnie zachować właściwej pozycji. Niezbędne są do tego słupki ogrodzeniowe, które tworzą rusztowanie, na którym rozwiesza się siatkę.

Na słupkach opiera się cały ciężar ogrodzenia. Dlatego powinny być stabilne i wytrzymałe. Standardowo montuje się je co ok. 2,5 (maksymalnie 3) metry. To od nich zaczyna się zawsze budowę płotu: dopiero po zainstalowaniu słupków początkowych oraz narożnych przechodzisz do montażu pozostałych elementów. 

Słupki okrągłe ogrodzeniowe – jak wybrać odpowiedni rozmiar?

Słupki ogrodzeniowe mogą mieć różne kształty. Standardowym rozwiązaniem, które wykorzystuje się przy prostych płotach z siatki, są słupki okrągłe ogrodzeniowe. Ich zalety to minimalistyczny wygląd oraz łatwość montażu. Przy pomocy takiego słupka stworzysz prostą konstrukcję o ponadczasowym wyglądzie oraz wysokiej trwałości.

Okrągły słupek ogrodzeniowy może występować w różnych rozmiarach. Siatka charakteryzuje się stosunkowo niewielką masą, dlatego słupki nie muszą być zbyt ciężkie, żeby utrzymać ją w jednym miejscu. Popularnym rozmiarem jest średnica 3,8 cm, która sprawdza się przy większości ogrodzeń.

Wysokość, jaką powinny mieć słupki okrągłe ogrodzeniowe, należy dobierać do zakładanych wymiarów płotu. Musisz też pamiętać o podmurówce. W sytuacji, kiedy zamierzasz ją wykonać, pamiętaj, że słupek powinien sięgać połowy dołka, który chcesz zabetonować (dołki zazwyczaj są głębokie na ok. 80–100 cm). Słupki o wysokości 200 cm w większości przypadków okazują się wystarczające.

Kwadratowy czy prostokątny słupek ogrodzeniowy?

Słupek ogrodzeniowy może mieć też inne kształty. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się obecnie słupki kwadratowe i prostokątne. Zazwyczaj są one bardziej masywne od słupków okrągłych, dlatego przydają się przy cięższych systemach, które wymagają solidniejszego podtrzymania.

Kwadratowe słupki prezentują się elegancko i nowocześnie oraz pomagają stworzyć ogrodzenie, które będzie nie tylko wytrzymałe, ale też estetyczne. Mogą mieć różnorodne wymiary, ale przy klasycznej siatce doskonale sprawdzi się słupek 10 x 10 cm. 

Słupki ogrodzeniowe metalowe o kwadratowym kształcie umożliwiają stworzenie stabilnego ogrodzenia lub płotu tymczasowego. Decydując się na nie, należy jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii. Bardzo ważnym elementem jest choćby nasadka, która zabezpiecza przed dostaniem się do wnętrza wody. Takie rozwiązanie jest stosowane także w słupkach okrągłych. W innym wypadku konieczne może być ich wypełnienie betonem, który zapobiegnie skraplaniu się wody i ochroni przed korozją.

Wytrzymałe słupki ogrodzeniowe metalowe – czy warto na nie postawić?

Trwałość i odporność słupków zależy od materiału, z jakiego je wykonano. Możesz spotkać się przede wszystkim z produktami metalowymi, betonowymi i drewnianymi. Najczęściej stosuje się słupki ogrodzeniowe wyprodukowane z metalu, który jest odpowiednio twardy i wytrzymały, a także nie odkształca się z upływem lat.

Oś konstrukcyjna stworzona przy pomocy metalowych słupków cechuje się funkcjonalnością i uniwersalnym zastosowaniem. Sprawdza się nie tylko przy ogrodzeniach wykonanych z siatki, ale również panelowych lub drewnianych. Słupki ogrodzeniowe metalowe mogą być utworzone ze stalowych profili lub rur. Pierwsze z nich są przeznaczone do masywnych płotów, drugie będą zaś dobrym wyborem przy lekkich systemach z siatki.

Decydując się na słupki z metalu, dobrze byłoby sprawdzić ich grubość. Ogrodzenia z siatki utrzymają już słupki o grubości 1,5 mm. Razem ze wzrostem ciężaru płotu, należy jednak zwiększać masę słupków, co jest możliwe dzięki większej grubości surowca.

Słupki ogrodzeniowe – prosty montaż na różne sposoby

Bez względu na to, czy wybierzesz słupki okrągłe ogrodzeniowe, czy też modele kwadratowe, musisz pamiętać o prawidłowym montażu. Tylko wtedy nadadzą konstrukcji pion, rozłożą jej ciężar oraz ustabilizują. W przypadku metalowych słupków nie jest to trudne i poradzą sobie z tym nawet osoby, które pierwszy raz budują ogrodzenie.

Przed instalacją słupków trzeba wytyczyć linię płotu (np. przy pomocy patyków), a następnie przygotować podłoże (usunąć roślinność, kamienie, śmieci itd.). Dopiero wtedy możesz ustalić, w jakich miejscach mają znaleźć się słupki ogrodzeniowe.

Słupki wykonane z metalu sprawdzą się zarówno w ogrodzeniach z podmurówką, jak i bez niej. Jeśli chcesz maksymalnie wzmocnić konstrukcję, wykonaj przed ich instalacją wylewkę betonową oraz prefabrykowaną podmurówkę. Kiedy teren jest równy i stabilny, a płot lekki, możesz zrezygnować z podmurówki i po prostu umieścić słupki w dołkach, a na koniec zalać je betonem. Każdy ze sposobów wymaga dużej precyzji. Górna linia ogrodzenia ma tworzyć linię prostą.

Słupek ogrodzeniowy z zabezpieczeniem antykorozyjnym

Słupki ogrodzeniowe metalowe cechują się wysoką estetyką, tym bardziej że możesz dopasować je do pozostałych elementów płotu. Wystarczy zdecydować się na taki sam kolor siatki i słupków, żeby uzyskać harmonijny i atrakcyjny efekt. Częstym wyborem są np. zielone słupki, które wspaniale komponują się z porastającą podwórko roślinnością. Subtelny efekt dadzą też ogrodzenia czarne lub antracytowe.

Ze względu na to, że słupki ogrodzeniowe mają stały kontakt ze słońcem i deszczem, wymagają odpowiedniej ochrony. Służą temu specjalne powłoki antykorozyjne, które skutecznie zabezpieczają przed trudnymi warunkami pogodowymi. Znakomicie sprawdzają się choćby słupki ocynkowane. Są one odporne na utlenianie i nie wchodzą w reakcję z wilgocią, dlatego będą służyć przez wiele lat. Takie słupki możesz też szybko odnowić, stosując odpowiednie farby.