Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Maszyny ogrodnicze

Strzałka w prawo

Akcesoria i części

Strzałka w prawo

Noże do kosiarek

Strzałka w prawo

Noże do kosiarek

Noże do kosiarek to nieodzowny element wyposażenia każdego ogrodu. Ich zadaniem jest skuteczne i precyzyjne tnienie trawy, co pozwala na utrzymanie pięknego i zdrowego trawnika. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór noży do kosiarek, które dopasujesz do swojego modelu urządzenia oraz potrzeb.

Filtry

Noże do kosiarek

Noże do kosiarek to nieodzowny element wyposażenia każdego ogrodu. Ich zadaniem jest skuteczne i precyzyjne tnienie trawy, co pozwala na utrzymanie pięknego i zdrowego trawnika. W Castoramie znajdziesz szeroki wybór noży do kosiarek, które dopasujesz do swojego modelu urządzenia oraz potrzeb.

58 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria i części

Wyświetlanie 24 z 58 produktów

Załaduj więcej

Noże do kosiarek to niezbędny element budowy kosiarki

Równo przycięty i zadbany trawnik jest wizytówką każdej posesji. Aby tak się stało, należy jednak zaopatrzyć się urządzenie, które umożliwi szybkie oraz precyzyjne koszenie. Służy do tego podstawowy sprzęt ogrodniczy, czyli kosiarki. Ich sprawne działanie zależy zaś nie tylko do rodzaju urządzenia i typu zasilania, ale też układu tnącego. Jego najważniejszym elementem są z kolei noże do kosiarek.

Każda kosiarka wyposażona jest w układ tnący, w którym jest zamontowany nóż do kosiarki. To właśnie on odpowiada za skuteczność procesu koszenia. Jak wygląda ten element? Jest to zazwyczaj listwa tnąca, która w wyniku pracy silnika obraca się wokół własnej osi, przycinając znajdującą się pod nią trawę, chwasty oraz inne rośliny.

Nóż do kosiarki elektrycznej i spalinowej musi być w nienagannym stanie - inaczej nie spełni swojej funkcji. Bieżąca eksploatacja sprawia jednak, że krawędzie przytępiają się, a samo ostrze ulega deformacji. Praca uszkodzonym ostrzem jest nie tylko mało efektywna, ale też grozi uszkodzeniem silnika. Obciążenia przenoszą się wtedy na układ napędowy kosiarki, co może doprowadzić do awarii. Dlatego warto regularnie sprawdzać noże, a w razie konieczności wymieniać je na nowe.

Jakie rodzaje mogą mieć noże do kosiarek?

Objawy wskazujące na to, że nóż do kosiarki wymaga wymiany, to m.in. zwiększone wibracje, nieregularna praca silnika i nierówno skoszony trawnik. Ostrzenie noża nie zawsze jest wystarczające. Jeśli więc po sprawdzeniu układu tnącego okaże się, że ostrze jest wyszczerbione lub ma jakiekolwiek fizyczne uszkodzenia, należy pomyśleć o zakupie nowego.

Bez względu na to czy potrzebny jest nóż do kosiarki spalinowej, elektrycznej czy akumulatorowej, należy zastanowić się, jaki rodzaj ostrza będzie najlepszy. Mogą one bowiem różnić się od siebie budową i zastosowaniem. Podstawowy podział uwzględnia rozróżnienie na noże proste i profilowane.

Prosty nóż to podstawowy typ ostrza, który jest wykorzystywany w kosiarkach bez koszy. Charakteryzuje się prostą budową i lekko wygiętymi końcówkami. Siła odrzutu jest w jego przypadku zbyt mała, żeby przenieść trawę do kosza.

Profilowane noże do kosiarek mają mocno odgięte łopatki. Dzięki temu w trakcie koszenia powstaje większa siła odśrodkowa, umożliwiająca precyzyjne wyrzucenie trawy do kosza zbierającego. Profilowane ostrza sprawdzają się też w kosiarkach z bocznym wyrzutem.

Nóż do kosiarki spalinowej: uniwersalny czy dedykowany?

Nóż do kosiarki elektrycznej lub spalinowej może być wyposażony w funkcję mulczowania. Co to oznacza? Jest to specjalny rodzaj ostrza, który cechuje się ząbkowanymi brzegami oraz wygiętymi końcami. Taka budowa pozwala na mocne rozdrobnienie trawy. Większy przepływ powietrza umożliwia kilkukrotne zmielenie trawy, której cienką warstwę rozkłada się następnie na glebie. Pokos dostarczy trawnikowi ważnych składników odżywczych, wzmacniając go i poprawiając jego odcień.

Listwa tnąca musi być dobrana do rodzaju kosiarki oraz odpowiadać jej parametrom. Dopasowując noże do kosiarek, możesz skorzystać z dwóch rozwiązań: wybrać nóż dedykowany (oryginalny) lub uniwersalny. Pierwszy sposób jest gwarancją kompatybilności ostrza z urządzeniem. Jeśli oryginalny nóż od producenta nie jest dostępny, możesz zdecydować się na nóż uniwersalny, który może go z powodzeniem zastąpić.

Nóż do kosiarki elektrycznej: najważniejsze parametry

Decydując się na uniwersalny nóż do kosiarki, musisz wiedzieć, jak prawidłowo dobrać jego wymiary. Istotne są tu przede wszystkim długość, szerokość oraz grubość ostrza, a także średnica centralnego ostrza mocującego. Najlepiej zadbać o to, żeby nóż miał takie same parametry, jak jego poprzednik. Zyskasz wtedy pewność, że będzie idealnie pasować.

Sprawdzenie parametrów ostrza należy rozpocząć od sprawdzenia jego długości. Co ważne, noże do kosiarek mierzy się po przekątnej, od jednej do drugiej krawędzi. Różnica między starym a nowym ostrzem powinna wynosić maksymalnie 1 cm. Po zamocowaniu nóż może być oddalony od obudowy o minimum 1,5 cm. Jeśli stare ostrze jest uszkodzone i jego zmierzenie byłoby trudne, skorzystaj z informacji zawartych w specyfikacji kosiarki. 

Podczas dopasowywania noża do urządzenia trzeba też sprawdzić średnicę otworu centralnego noża tnącego. Musi być ona identyczna, jak średnica śruby napędowej. Dzięki temu nóż będzie stabilnie osadzony, co jest bardzo ważne dla bezpieczeństwa. Jeśli nóż do kosiarki spalinowej bądź elektrycznej ma dodatkowe otwory boczne, powinny one odpowiadać wielkości bocznym elementom znajdującym się na piaście kosiarki.

Noże do kosiarek: materiał ma znaczenie

Noże do kosiarek mają kontakt nie tylko z trawą lub chwastami. W bujnej roślinności mogą kryć się kamienie i inne ciężkie przedmioty, które są potencjalnym zagrożeniem dla ostrza. Dostrzeżenie ich w porę nie zawsze jest możliwe, dlatego lepiej pomyśleć o tym wcześniej, wybierając noże jak najlepszej jakości.

Z jakiego materiału powinna być wykonana listwa tnąca? Surowiec, który najlepiej sprawdza się przy takich akcesoriach, to metal. Jest on odpowiednio mocny oraz odporny na uszkodzenia mechaniczne. Metal nie będzie się ścierać, przez co posłuży przez wiele lat. W przypadku stępienia ostrza wystarczy użyć ostrzałki lub pilarki, żeby przywrócić mu jego właściwości. Nóż do kosiarki elektrycznej i spalinowej może też mieć antykorozyjną powłokę, która zabezpiecza go przed rdzewieniem.

Nie tylko listwa tnąca: ważne akcesoria

Kategoria pod hasłem noże do kosiarek obejmuje nie tylko klasyczne listwy. Są to również inne typy ostrz, wykorzystywane w różnorodnych urządzeniach tnących. Jest to choćby nóż do kosy dostępny w różnych kształtach. W zależności od modelu możesz potrzebować m.in. ostrza trójzębnego, okrągłego lub przypominającego literę „H”.

Jeśli korzystasz z robota koszącego, przydadzą się za to noże dedykowane właśnie do takich urządzeń. W tym przypadku również należy zwrócić uwagę na parametry ostrzy, takie jak ich długość, grubość i szerokość. Najłatwiejszym sposobem na idealne dopasowanie noży do robotów jest wybór produktu zgodnego z określonym modelem urządzenia.

Podczas prac konserwacyjnych może przydać się nie tylko nóż do kosiarki spalinowej, ale też piasta. Jest to element, który odpowiada za mocowanie ostrzy do pozostałych części. Podobnie jak inne komponenty może ulec zużyciu, co pogorszy lub uniemożliwi prawidłowe działanie kosiarki.

Noże do kosiarek dla równego i gęstego trawnika

Koszenie trawnika tępym lub zniszczonym ostrzem nie przyniesie upragnionych efektów oraz może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia kosiarki. Po wyborze odpowiedniego noża warto więc jak najszybciej przystąpić do jego wymiany. Pamiętaj o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, czyli odłączeniu od zasilania kosiarki elektrycznej oraz wyjęciu nakładki ze świecy zapłonowej w kosiarce spalinowej.

Noże do kosiarek trzeba wymieniać co ok. 3-4 lata. Jeśli jest ona eksploatowana intensywnie lub ostrze ma widoczne gołym okiem uszkodzenia, może być to konieczne jeszcze częściej. Żeby noże służyły jak najdłużej, wybieraj tylko produkty wysokiej jakości. Dbaj także o ich czystość, usuwając z ostrz trawę i zabrudzenia po każdym użyciu kosiarki.