Strona główna

Strzałka w prawo

Ogród i otoczenie

Strzałka w prawo

Narzędzia ogrodowe

Strzałka w prawo

Pielęgnacje ogrodu

Strzałka w prawo

Walce do trawy i kolce do walca

Strzałka w prawo

Walce do trawy i kolce do walca

W Castoramie znajdziesz szeroki wybór narzędzi ogrodowych, w tym również walców do gleby. Oferta sklepu jest bardzo zróżnicowana, co pozwala wybrać odpowiedni model dla każdego ogrodnika. Walce cieszą się dużym zainteresowaniem również wśród profesjonalistów i rolników, którzy doskonale znają ich wartość i korzyści, jakie przynoszą w uprawie ziemi.

Filtry

Walce do trawy i kolce do walca

W Castoramie znajdziesz szeroki wybór narzędzi ogrodowych, w tym również walców do gleby. Oferta sklepu jest bardzo zróżnicowana, co pozwala wybrać odpowiedni model dla każdego ogrodnika. Walce cieszą się dużym zainteresowaniem również wśród profesjonalistów i rolników, którzy doskonale znają ich wartość i korzyści, jakie przynoszą w uprawie ziemi.

3 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Pielęgnacje ogrodu

Wyświetlanie 3 z 3 produktów

Walec do trawy – niezbędny do utrzymania pięknego trawnika

Estetyczny i zdrowy trawnik wymaga zabiegów pielęgnacyjnych, szczególnie istotne są one po okresie zimowym, kiedy to wiele czynników mogło wpłynąć na uszkodzenia czy deformację murawy. Narzędziem, które może okazać się niezbędne do tego, by ograniczyć i usunąć uszkodzenia, jest walec ogrodowy.

Walec do trawy to beczka, wewnątrz której znajduje się obciążenie, przeważnie wykonane z betonu. Obudowa zwykle jest stalowa, ale spotyka się także walce z tworzyw sztucznych. Przez środek beczki przeprowadzona jest oś, do której przymocowany jest uchwyt. 

Bardzo duże walce mogą być w całości wykonane z kamienia, który nie nasiąka wodą. Koszt takiego walca jest bardzo wysoki, dlatego nawet w zastosowaniach profesjonalnych częściej spotkać można walec ogrodowy z betonu, którego zewnętrzna część została zabezpieczona blachą stalową.

Zadanie, jakie ma wykonać walec do trawy, to mechaniczne zniwelowanie nierówności. Powoduje to ujednolicenie nawierzchni, ułatwia ponowne zakorzenienie się uszkodzonych fragmentów darni. Dzięki temu trawa skuteczniej odrasta, nie wymaga intensywnego dosiewania czy nawożenia. 

Walce mogą mieć różne rozmiary i ciężar, w zależności od ich przeznaczenia. Im twardsze jest podłoże trawnika i bardziej równą powierzchnię chcesz osiągnąć, tym walce powinny być cięższe. W większości przypadków stosuje się walce o ciężarze do 75 kg. W warunkach przydomowych zwykle stosuje się jednak narzędzia lżejsze. 

Walec ogrodowy używany jest także na etapie kładzenia lub zasiewu trawy. Murawa z rolki dzięki wałowaniu szybciej się zakorzeni, a ryzyko odparzenia się trawnika będzie niskie. Nasiona należy także zwałować po zasianiu, by osadzić je w glebie, dzięki temu będą mniej narażone na zniesienie przez wiatr czy spożycie przez ptactwo. 

Kiedy i gdzie stosować walcowanie trawy?

Walcowanie jest zabiegiem, któremu poddawany powinien być niemal każdy trawnik. Na niewielkich połaciach trawy można zastąpić walce własnymi stopami, jednak w przypadku nieco większych obszarów pokrytych murawą walec do trawy jest narzędziem niezwykle ułatwiającym utrzymanie jej w dobrym stanie. 

Na trawnikach przydomowych, które nie są intensywnie użytkowane, walec do trawy stosuje się przy zasiewie/układaniu, a następnie na początku każdego sezonu wegetacyjnego. Oznacza to, że walca należy użyć na około 3 dni przed pierwszym wiosennym koszeniem. Zabieg należy powtórzyć także kilka dni po skróceniu trawy. 

Jeżeli dosiewasz trawę, uzupełniany obszar także warto zwałować. Wskazaniem do użycia walca jest także działalność kretów i innych zwierząt kopiących tunele. Pozwala to zmniejszyć szkody, jakie wywołane zostaną przez ich działalność. Szybkie wyrównanie i ubicie kopców pozwoli trawie na samodzielną regenerację. 

Walec do trawy w przypadku trawników używanych rekreacyjnie umożliwia regularne niwelowanie uszkodzeń, nawet tych niewidocznych, które mogą powstać podczas aktywności na trawie. 

Walec ogrodowy to jedno z najważniejszych narzędzi potrzebnych do utrzymania w dobrym stanie boisk trawiastych czy pól golfowych. W trakcie meczów czy treningów murawa ulega uszkodzeniom, co może prowadzić do jej szybkiego zniszczenia. Ponadto, jeżeli boisko nie będzie regularnie wałowane, to powstaną na nim nierówności, które w przypadku takich sportów jak piłka nożna, tenis czy rugby, mogą znacząco wpłynąć na rozgrywkę. Dlatego boiska są zwykle równane ciężkimi walcami. 

Walec do trawy może pełnić także funkcję aeratora. W tym celu należy zamontować kolce do walca. Pod wpływem obciążenia wbijają się one w glebę, lekko ją poruszają, więc powietrze może dostać się do korzeni. Zwiększa to elastyczność podłoża, odporność trawy i wpływa pozytywnie na jej wzrost i kondycję. Kolce do walca zwiększają jego użyteczność i powodują, że staje się narzędziem bardziej uniwersalnym.

Podczas wałowania gleba powinna być wilgotna, ale nie rozmoczona. Na suchej nawierzchni, walec nie zadziała, na zbyt mokrej – spowoduje zbicie się ziemi, co może utrudnić dostęp powietrza do korzeni. Wałowania nie zaleca się przeprowadzać na glebach ciężkich, gliniastych i iłowych. 

Nawilżenie gleby może być naturalne, ale jeżeli jest zbyt sucha, można ją nawodnić przed zabiegiem. To szczególnie ważne w przypadku trawników, które trzeba walcować regularnie. Jeżeli gleba zbytnio wyschnie, a trawnik nie zostanie wyrównany, może być to znacząco utrudnione, ponieważ z czasem korzenie przerosną nierówność i utrwalą niekorzystne ukształtowanie terenu. 

Walec należy prowadzić po łagodnych łukach, nie skręcając o 90 stopni, ponieważ może spowodować to wyrwanie darni. Podczas zbyt gwałtownego skrętu walec nie obróci się na osi, a ze względu na ciężar, może uszkodzić trawnik. 

Jaki walec do trawy wybrać?

Walec do trawy jest urządzeniem niezwykle prostym, ale warto zwrócić przy zakupie uwagę na kilka czynników. 

Najważniejszym parametrem jest ciężar walca. Producenci przeważnie podają objętość w litrach, a nie bezpośrednio to, ile walce ważą, ale to właśnie masa jest istotniejsza dla tego, jaki wpływ będzie miało narzędzie na trawnik. 

Na trawnikach rekreacyjnych i przydomowych zwykle stosuje się walce o objętości 30-35 l, co zwykle oznacza ciężar 60-75 kg. Walec ogrodowy o objętości powyżej 40 l przeznaczony jest do trawników, przy których równość jest priorytetem, na polach golfowych i boiskach. Na profesjonalnych arenach często stosuje się bardzo ciężkie walce, które należy ciągnąć za pojazdem. Jeżeli walec ma być popychany ręcznie, nie powinien być większy niż 45 l, co oznacza zwykle, że jego ciężar wynosi 90-100 kg. 

Ciężki, ręczny walec do trawy sprawdzi się też w rejonach górskich, gdzie gleba jest kamienista. Należy jednak uważać podczas używania tego narzędzia na znacznych pochyłościach terenu. 

Poza ciężarem walec ogrodowy powinien być także wytrzymały, odporny na korozję i osadzony na solidnej osi. Powierzchnia stalowa zwykle malowana jest proszkowo, co zapewnia dużą trwałość na uszkodzenia mechaniczne, ścieranie i zarysowania. Obudowa walca musi być szczelna, by balast nie nasiąkał wodą, ponieważ mogłoby to doprowadzić do jego zniszczenia mrozowego, a w czasie eksploatacji zmieniałoby to jego ciężar. 

Kupując walec, warto też sprawdzić, czy są dostępne dopasowane kolce do walca. Składają się one ze stalowej obręczy, do której przyspawane są naostrzone pręty. Na końcu obręczy znajduje się śruba zaciskowa. Średnica obręczy musi być dostosowana do walca. Przeważnie większy walec (w zakresie 30-45 l) jest szerszy, ale ma tę samą średnicę co mniejszy, dlatego jedną obręcz z kolcami można stosować na różnych rozmiarach walca.

Dzięki regularnemu wałowaniu możemy utrzymać trawnik w nienagannym stanie. Bez zbędnych nierówności. Trawa będzie mocniej ukorzeniona, a dzięki temu gęstsza i bardziej wytrzymała. Walec ogrodowy to narzędzie, które powinno się znaleźć w asortymencie każdego ogrodnika – zarówno profesjonalisty, jak i amatora.