Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa, jakie ma zalety i ile kosztuje?

Ogrzewanie nadmuchowe to sposób na ogrzewanie mieszkania bez konieczności instalowania grzejników, rur czy innych instalacji. Ciepłe powietrze dosłownie rozchodzi się po domu za pomocą krat wentylacyjnych. Zobacz, jak dokładnie działa piec nadmuchowy elektryczny, ogrzewanie nadmuchowe gazowe lub pompa ciepła. Sprawdź, czy to rozwiązanie sprawdzi się także u Ciebie!

Przejdź do następnych akapitów:

Ogrzewanie nadmuchowe – jak działa?

Na czym polega mechanizm działania ogrzewania nadmuchowego? Jak wygląda piec nadmuchowy? Budowa tego urządzenia jest dość prosta. Zimne powietrze z zewnątrz wchodzi do czerpni, czyli pieca, który ogrzewa powietrze, a następnie rozprowadza je po pomieszczeniu za pomocą systemu wentylacyjnego. Zamiast kaloryferów w pomieszczeniu znajduje się krata wentylacyjna, najczęściej umieszczona poziomo w podłodze. 

Aby system grzewczy działał poprawnie, potrzebujesz pieca grzewczego. Może on być zasilany gazem, olejem, prądem elektrycznym czy wykorzystywać tzw. pompę ciepła. Ogrzewanie nadmuchowe w domu możesz nawet połączyć z kominkiem. Paląc w nim drewnem w salonie, możesz rozprowadzać ciepłe powietrze po całym domu. To bardzo efektywne rozwiązanie.

Kiedy powietrze z zewnątrz dostanie się do tzw. czerpni, zostaje przepuszczone jeszcze przez filtr z włókniny, na którym zatrzymują się zanieczyszczenia. Jednak aby ogrzewanie działało efektywnie, do ogrzania domu wykorzystuje się nie tylko zimne powietrze z zewnątrz (którego ogrzanie pochłania najwięcej energii). Do czerpni dostaje się także ciepłe powietrze z pomieszczeń – to, które już wcześniej zostało ogrzane. To swojego rodzaju recykling. Dzięki temu miesza się ono z zimnym, przez co szybciej się podgrzewa. 

Czerpnia powietrza powinna być umieszczona na każdej kondygnacji budynku, jeżeli pomieszczenia są oddzielane od siebie szczelnymi drzwiami. 

ogrzewanie-nadmuchoweogrzewanie-nadmuchoweogrzewanie-nadmuchoweogrzewanie-nadmuchowe

Przeczytaj także: Pompa ciepła − jak działa i jak wygląda montaż pompy ciepła?

Zalety ogrzewania nadmuchowego

Dlaczego warto zainwestować w ogrzewanie powietrzem z zewnątrz? Ogromną zaletą tego rozwiązania jest to, że ma bardzo dużą sprawność grzewczą. Ciepłe powietrze bezpośrednio ogrzewa pomieszczenia. W przypadku tradycyjnego ogrzewania instalacją wodną najpierw musi dość do nagrzania wody, a następnie grzejników. Uruchamiając ogrzewanie, nadmuchowe niemal od razu wypełniasz pomieszczenie ciepłem. 

Kolejną zaletą tego rozwiązania jest brak kaloryferów w domu. Niewielka kratka w podłodze, czy też na dole ściany – zależy to od przyjętego rozwiązania, nie zajmuje miejsca. Z ogrzewania nadmuchowego bardzo często korzystają Kanadyjczycy oraz Amerykanie. Znajdziesz je także w domach projektowanych w stylu skandynawskim. Płaskie kratki wentylacyjne doskonale komponują się z dużym, przeszklonymi połaciami. Jeżeli więc planujesz salon w domu, w którym dominować będą okna balkonowe, rozważ zastosowanie ogrzewania nadmuchowego. 

Ogrzewanie nadmuchowe to nie tylko wysoka sprawczość grzewcza, ale i obniżenie kosztów ogrzewania domu. Zazwyczaj piece nadmuchowe pobierają mniej energii niż tradycyjne systemy wodne. 

Specjaliści w poczet zalet ogrzewania nadmuchowego wliczają także to, że system ten dość rzadko ulega awarii. A wszystko dlatego, że ma naprawdę prostą budowę. 

Warto też wiedzieć, że ogrzewanie nadmuchowe można dodatkowo wzbogacić o funkcję jonizacji powietrza oraz schładzania go. System nadmuchowy możesz z łatwością zamienić w klimatyzację latem. Wyobraź sobie więc, że nie musisz płacić dodatkowo za instalację klimatyzacji. 

Jeżeli zaś chodzi o jonizację powietrza, wystarczy wzbogacić system nadmuchowy w dodatkowy filtr elektrostatyczny. Dzięki temu powietrze zostanie oczyszczone nawet z najmniejszych, szkodliwych dla zdrowia pyłów, bakterii, grzybów i wirusów. 

Nawilżanie suchego powietrza, zwłaszcza zimą, to dobre rozwiązanie dla domowników. Odpowiednia wilgotność powietrza poprawia samopoczucie, zapobiega szkodliwemu wysychaniu skóry czy śluzówki nosa (co może prowadzić do infekcji sezonowych). 

Sprawdź również: Pompa ciepła czy kocioł elektryczny? Co się bardziej opłaca?

Wady ogrzewania nadmuchowego

Do listy wad wprowadzenia ogrzewania nawiewowego w domu zaliczyć trzeba stworzenie systemu rozprowadzania powietrza. O ile decydujesz się na takie rozwiązanie podczas budowy domu – nie powinno być z tym większego problemu. Jeżeli jednak planujesz przejść na system nawiewowy z tradycyjnego pieca i wodnych kaloryferów, czeka Cię poważny remont. Wiąże się to nie tylko z brudnymi pracami, ale i większymi kosztami. 

Poza tym, jeżeli system ogrzewania przestanie działać (np. padnie zasilanie), musisz liczyć się z tym, że pomieszczenia szybciej się wychłodzą. Nie zachodzi tu zjawisko promieniowania – a więc ściany i podłogi się nie nagrzewają. W przypadku kaloryferów wypełnionych wodą nawet po wyłączeniu źródła energii ciepłota wody utrzymuje się jeszcze przez jakiś czas. 

Zainspiruj się: Grzejniki do pompy ciepła – jak działają?

Ogrzewanie nadmuchowe – koszt

Koszt ogrzewania nadmuchowego uzależniony jest m.in. od tego, jaki rodzaj pieca wybierzesz. Piec nadmuchowy elektryczny może generować wyższe rachunki niż piec olejowy czy gazowy. Wszystko zależy od jednostkowej ceny za paliwo, z którego pochodzi energia. Dość tanim, jeżeli idzie o eksploatację rozwiązaniem, będzie pompa ciepła. Niestety cena instalacji może początkowo zrażać – szczególnie porównując ją do innych rodzajów pieców. Mimo to, koszty samej instalacji z czasem się zwracają. Dlatego trzeba potraktować to jako inwestycję długoterminową. 

Według niektórych opracowań można zauważyć, że koszt ogrzewania nadmuchowego jest nawet 30-40% niższy. Oszczędzić pozwala m.in. brak strat ciepła i to, że nie ogrzewa się elementów pośrednich takich jak woda czy kaloryfery. 

ogrzewanie-nadmuchoweogrzewanie-nadmuchoweogrzewanie-nadmuchoweogrzewanie-nadmuchowe

Sprawdź również, co się bardziej opłaca: pompa ciepła czy kocioł elektryczny.

Ogrzewanie nadmuchowe – czy sprawdzi się w Twoim domu?

Ogrzewanie nadmuchowe w domu to dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą mieć w swoim domu kaloryferów. Najlepiej zaplanować je już na etapie budowy domu. W przypadku prowadzenia tego rozwiązania od zera musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami oraz remontem. Koszt eksploatacji ogrzewania nadmuchowego jest nieco niższy niż tradycyjnego ogrzewania wodnego. 

Data publikacji: 02.01.2023

Data aktualizacji: 02.01.2023