Dostawa za 1 zł na wybrane produkty dla zamówień od 500 zł! Sprawdź szczegóły akcji tutaj >>

icon
Najbliższa niedziela 8.10 jest niedzielą niehandlową. Zapraszamy do zakupów na castorama.pl
icon
Najbliższa niedziela 8.10 jest niedzielą niehandlową. Zapraszamy do zakupów na castorama.pl

Strona główna

Strzałka w prawo

Ogrzewanie

Strzałka w prawo

Kominki

Strzałka w prawo

Budowa kominka

Strzałka w prawo

Drzwiczki

Strzałka w prawo

Drzwiczki

Drzwiczki kominkowe to element, który bardzo często spotyka się w budowie kominka. Są to specjalne drzwiczki, które instaluje się na frontowej ścianie kominka w celu ułatwienia dostępu do wnętrza i do paleniska. Tego typu drzwiczki umożliwiają szybkie i bezpieczne włożenie drewna do kominka oraz sprawdzenie stopnia spalania paliwa w środku.

Filtry

Drzwiczki

Drzwiczki kominkowe to element, który bardzo często spotyka się w budowie kominka. Są to specjalne drzwiczki, które instaluje się na frontowej ścianie kominka w celu ułatwienia dostępu do wnętrza i do paleniska. Tego typu drzwiczki umożliwiają szybkie i bezpieczne włożenie drewna do kominka oraz sprawdzenie stopnia spalania paliwa w środku.

10 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Budowa kominka

Wyświetlanie 10 z 10 produktów

Drzwiczki do kominka – niezbędny element każdego kominka

Kominek w domu to marzenie niejednej osoby. Nie tylko zapewnia ciepło, ale też tworzy niepowtarzalny klimat w chłodne wieczory. Jednak prawidłowo skonstruowany kominek wymaga zamontowania wszystkich niezbędnych do jego bezpiecznego użytkowania elementów. Jednym z nich są drzwiczki do kominka.

W rzeczywistości drzwiczki do kominka dzielą się na dwa główne rodzaje. Pierwszy z nich to te widoczne drzwiczki do kominka z szybą, za którymi trzaska ogień. Jednak równie istotnym elementem są drzwiczki rewizyjne do kominka. Umieszcza się je również na froncie, sporadycznie z boku. Ich zadaniem jest zapewnienie dojścia do wyczystki.

Wyczystka to element układu kominowego. Ma umożliwiać wyczyszczenia zalegającej sadzy. Jedynie regularne czyszczenie zapewnia odpowiednie działanie układu kominowego, a tym samym skuteczne odprowadzanie spalin. Bez wyczystki komin uległby szybko zatkaniu. Jednak aby pełniła ona swoją funkcję, musisz zamontować drzwiczki rewizyjne do kominka.

Takie drzwiczki do kominka są najczęściej wykonane ze stali nierdzewnej. Tym, co je charakteryzuje, jest przede wszystkim duża szczelność. Drzwiczki muszą powstrzymywać spaliny przed przedostawaniem się poza układ.

Drzwiczki kominkowe do wyczystki nie muszą mieć bardzo dużych rozmiarów. Zazwyczaj mieszczą się w gabarytach od kilkunastu do dwudziestu kilku centymetrów. Nadal jednak dobrze spełniają swoją rolę i zapewniają dostęp do wyczystki. Równocześnie nie zaburzają estetyki wykonania kominka.

Drzwi do kominka otwartego pełnią natomiast nieco inną funkcję. Zapewniają bowiem wygodny dostęp do paleniska. Umożliwiają tym samym dokładanie do niego drewna. Równocześnie takie drzwiczki do kominka z szybą są estetyczną formą wykończenia paleniska.

Niezależnie do rodzaju drzwi, muszą być one wykonane z materiałów odpornych na wysokie temperatury.

Praktyczne i estetyczne funkcje drzwi do kominka

Trudno wyobrazić sobie kominek bez drzwi. Ten element jego budowy jest tak samo niezbędny, jak przewód kominowy. Niekiedy systemy kominowe są oferowane już jako zestaw z drzwiczkami. Innym razem musisz sam dokupić drzwiczki do kominka z szybą. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie dostępu do wnętrza paleniska. Wystarczy otworzyć drzwi, aby dorzucić do środka drewno, rozgrzebać żar czy usunąć popiół.

Takie drzwi do kominka pozwalają tym samym na wygodne korzystanie z niego, a zarazem ułatwiają podtrzymanie ognia czy rozpalenie płomienia.

Równie istotne zadanie pełnią drzwiczki kominowe rewizyjne. Dzięki nim możesz dostać się do wyczystki. Takie drzwiczki do kominka znacznie ułatwią Ci usunięcie sadzy z przewodu kominowego. Dzięki temu zapobiegniesz jego zatkaniu. Tym samym drzwiczki rewizyjne będą miały ogromny wpływ na bezpieczeństwo korzystania z kominka w budynku.

Drzwiczki rewizyjne do kominka – na co zwrócić uwagę?

Drzwiczki rewizyjne do kominka to element, który pełni bardzo ważne zadanie w każdym systemie składającym się z kominka i systemu kominowego. Dlatego też ich wybór powinien być uzależniony od kilku istotnych parametrów. Przede wszystkim takie drzwiczki kominkowe muszą być wykonane z materiału odpornego na wysokie temperatury. Zazwyczaj stosuje się w tym celu stal. Na jej korzyść przemawia przede wszystkim niewielka waga, duża trwałość, a także wytrzymałość.

Takie drzwiczki do kominka są wykończone emalią w różnych kolorach. Odcień ma znaczenie ze względów estetycznych. Możesz zatem dopasować go do obudowy kominka i rodzaju wykończenia go. Dzięki temu drzwiczki nie zaburzą ogólnej estetyki.

W niektórych sytuacjach warto postawić na drzwiczki kominkowe odporne na kwas. Są bardzo trwałe, nie korodują i na wiele lat zachowują oryginalny wygląd oraz skuteczność działania.

Podczas wyboru drzwi zwróć także uwagę na sposób ich otwierania. Drzwiczki kominkowe rewizyjne zazwyczaj otwierane są na pojedynczą śrubę. Chroni ona przed przypadkowym otwarciem. Dodatkowo taka śruba zapobiega dostawaniu się do wyczystki niepożądanym osobom, w tym dzieciom. Śruba umożliwia jednak szybki dostęp do wnętrza przewodu kominowego.

Jeśli nie chcesz każdorazowo szukać śrubokrętu, wybierz drzwiczki do kominka zamykane na sztabę. Ma niewielkie rozmiary i jest wygodna w stosowaniu. Równocześnie jednak starsze dzieci mogą dostać się do wyczystki i do zgromadzonych w niej zabrudzeń.

Podczas wyboru drzwiczek zwróć też uwagę na ich rozmiar. Jedynie dobrze dopasowany do rozmiaru samej wyczystki pozwoli Ci na wygodny dostęp. Ułatwia także czyszczenie tego elementu z zabrudzeń. Dzięki temu przewód kominowy będzie działał skutecznie, a sama instalacja będzie bezpieczna w użytkowaniu. Równocześnie zbyt duże drzwiczki zaburzają estetyczny wygląd kominka. Nie należy zatem zdecydować się na model o zbyt dużym otworze wejściowym.

Drzwiczki do kominka otwartego – jakie wybrać?

Drzwiczki do kominka otwartego to element, który na pewno przyciąga spojrzenia. Jest jednym z najbardziej rzucających się w oczy części kominka w domu. Dlatego też jego wybór możesz uzależnić między innymi od kwestii estetycznych. Ciekawy kolor wykończenia, oryginalny kształt czy zdobienia – to wszystko zapewniają niektóre drzwiczki do kominka z szybą. Im bardziej ciekawie będą wyglądały takie drzwi, tym bardziej estetycznie prezentuje się kominek sam w sobie.

Aspekt estetyczny to jednak nie wszystko. Drzwiczki do kominka otwartego muszą być wytrzymałe i trwałe. Obejmuje to ich wszystkie elementy. Szyba musi wykazywać odporność na żar. Tylko wtedy nie popęka w wyniku działania wysokich temperatur. Dodatkowo takie drzwi do kominka nie mogą zmieniać kształtu w wyniku wysokich temperatur. Gdyby były na to podatne, miałoby to negatywny wpływ na ich szczelność. Tymczasem rozszczelnienie może powodować przedostawanie się spalin do wnętrza budynku.

Drzwiczki odporne na korozję i wysokie temperatury to niezbędny element każdego kominka otwartego. Istotnie wpływają na bezpieczeństwo jego użytkowania i cechują się dużą żywotnością.