Rodzaje rusztowań

Rodzaje rusztowań

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja umożliwiająca prace budowlane na wysokości. Składa się z pionowych i poziomych słupów, na których układa się pomosty. Obecnie do ich wykonania najczęściej używa się metalu, rzadziej natomiast drewna. Skonstruowane jednak powinny być zgodnie z obowiązującymi przepisami i normami, jakie decydują o bezpieczeństwie korzystających z nich osób. Istnieje kilka podstawowych typów rusztowań, które przedstawiamy poniżej.

rusztowanie warszawskieRusztowanie warszawskie

Jest jedną z popularniejszych konstrukcji stosowanych w pracach budowlanych, tynkarskich, konserwatorskich itp. Składa się z niewielkich elementów, dlatego użytkowanie rusztowania jest możliwe zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Każdy moduł zbudowany jest z dwóch pionowych rur połączonych ze sobą dwiema cieńszymi. Prosta budowa sprawia, że montaż jest szybki i łatwy, co zapewniają łączenia czopowe, które nie wymagają użycia śrub.

W przypadku większej wysokości rusztowanie typu „Warszawa” powinno być wzmocnione przynajmniej dwoma przekątnymi częściami, które poprawią stabilność całości.

Rusztowanie rurowo-złączkowe

Na jego budowę składają się stalowe rury. Pozostałe elementy stanowią złącza (krzyżowe, wzdłużne lub obrotowe), podstawki, deski bortnicowe, płyty pomostowe, a także drabinki przystawne. Sposób łączenia sprawia, że montaż jest bardziej pracochłonny, a niejedokrotnie wymaga nawet wcześniejszego zaprojektowania. Zaletą takiego rusztowania jest natomiast uniwersalność, ponieważ może być wykorzystane niemal w każdym rodzaju prac.

Rusztowanie ramowe

Powstaje dzięki łączeniu płaskich ram wykonanych z prefabrykatów. Stabilność całej konstrukcji zapewniają pomosty oraz poziome i ukośne stężenia, które są przymocowane do ramy przy użyciu uchwytów sworzniowo-zapadkowych. Niewątpliwą zaletą tego rodzaju rusztowania jest ławy i szybki montaż i demontaż. Jest również najbardziej odpowiednie w przypadku konieczności zmiany szerokości pomostów lub przy zastępowaniu ram szerszych na węższe. Posiada ponadto barierki, które zwiększają bezpieczeństwo pracujących na rusztowaniu osób.

Rusztowanie przejezdne

Wykorzystuje się je, gdy konieczna jest częsta zmiana miejsca położenia. Najczęściej jest wykonane z aluminium, czyli materiału względnie lekkiego. Jest to rusztowanie wieżowe, wyposażone dodatkowo w kółka oraz pomost z poręczą, a budowane jest z ram, stężeń ukośnych i bocznych oraz podestów. Na miejscu pracy opiera się całą konstrukcję na stopach, które odciążają kółka w trakcie robót. Ramy montuje się podobnie jak w rusztowaniu warszawskim, dlatego nie musimy używać narzędzi. W tego rodzaju konstrukcji można ponadto wykorzystać elementy rusztowań ramowych lub stojakowych.

Rusztowanie systemowe

Składa się z modułów, w których połączenia rygli i stężeń występują w stałych punktach rozstawionych w regularnych odstępach. Rozstawienie takiego rusztowania jest pracochłonne, ale sposób konstrukcji pozwala na dopasowanie całości do skomplikowanej formy obiektu, np. w przypadku konserwacji rozbudowanej instalacji wewnątrz budynku.

Montażrusztowanie metalowe, konstrukcja

Każde rusztowanie powinno być odebrane przez nadzór techniczny, dlatego jego montażem powinny zajmować się osoby z kwalifikacjami. Przeznaczenie rusztowania powinno być również zapisane w dzienniku budowy, który wypełnia kierownik budowy. Jeżeli rusztowanie jest rozstawione przy chodniku lub drodze, powinno posiadać dodatkowo daszek ochronny nachylony w kierunku rusztowania, zapewniający bezpieczeństwo osobom postronnym. Nie bez znacznia jest również nośność podłoża, dlatego rusztowania nie rozkłada się na podmokłym gruncie bez wcześniejszego przygotowania. W przeciwnym wypadku całość nie będzie spełniała podstawowych wymogów bezpieczeństwa.

Doradca Dział Budowlany

Dział Budowlany

Powiązane artykuły

Jakie rusztowanie wybrać?

Jakie rusztowanie wybrać?
Wyborem odpowiedniego dla siebie rusztowania zainteresowani są nie tylko właściciele budynków jednorodzinnych, dbający o świeży wygląd elewacji, ale t...
Czytaj więcej

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie

Marki stalowe – rodzaje i zastosowanie
Marki stalowe to elementy kotwiące wykorzystywane w budownictwie. Czym się charakteryzują, jaką spełniają rolę i kiedy są stosowane?
Czytaj więcej

Jakie kwestie reguluje Prawo budowlane

Jakie kwestie reguluje Prawo budowlane
Czym jest obiekt małej architektury? Kto może pełnić funkcję kierownika robót? Jakie czynności wykonać po wystąpieniu katastrofy budowlanej? Te i wszy...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Rodzaje rusztowań