icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Osprzęt do kos spalinowych i elektrycznych

Kosy spalinowe i elektryczne pozwalają nam dotrzeć wszędzie tam, gdzie nie radzi sobie zwykła kosiarka. Dzięki nim skosimy trawę na nierównym terenie czy między drzewami. Sama kosa to jednak nie wszystko. Równie istotne okazać może się odpowiedni osprzęt, który podniesie efektywność i wydajność naszej pracy.

Osprzęt do kos spalinowych i elektrycznych

Odzież ochronna

Mimo że kosy spalinowe to urządzenia bardziej hałaśliwe od elektrycznych, to odzież ochronna powinna być obowiązkowym wyposażeniem podczas pracy zarówno z jednym, jak i drugim narzędziem. Tutaj pod uwagę należy wziąć przede wszystkim ochronę słuchu w postaci specjalnych zatyczek lub nauszników skutecznie tłumiących dźwięki. Ważne są również mocne, a zarazem wygodne rękawice skórzane, które uchronią nas przed odciskami i które nieco zneutralizują drgania. Bezwzględnie powinniśmy chronić też oczy przez użycie okularów roboczych, a najlepszym sposobem ochrony jest osłonięcie całej twarzy za pomocą wygodnej i przejrzystej maski.

Przeczytaj także: Kosiarka czy wykaszarka – co wybrać?

Szelki

Powinniśmy pamiętać o tym, że kosy spalinowe i elektryczne, zwłaszcza te o większej mocy i pojemności silnika, to urządzenia stosunkowo ciężkie, dlatego też należy wspomagać się specjalnymi szelkami. Odciążą one znacząco nasz kręgosłup i zapewnią znacznie większą swobodę w trakcie koszenia, umożliwią też płynne manewrowanie urządzeniem. Szeroka osłona biodrowa pozwoli nam odizolować ciało od wału napędowego, a także zminimalizuje powstające w trakcie pracy wibracje.

Zapasowe elementy tnące

Niezależnie od tego, czy posiadamy kosę spalinową, czy elektryczną – powinniśmy wyposażyć się również w komplet dodatkowych elementów tnących, którymi mogą być żyłki lub tarcze. W przypadku tych ostatnich warto stosować również dodatkowe osłony, które maksymalnie zabezpieczą operatora kosy przed odrzutem groźnych elementów. Pamiętajmy o tym, że aby odpowiednio dopasować i zamontować żyłkę, musimy ją dociąć na odpowiedni wymiar – do tego przyda nam się specjalny nożyk do cięcia żyłki, który jej nie postrzępi.

Osprzęt do kos spalinowych i elektrycznych

Więcej funkcji

Kosy spalinowe i elektryczne niekoniecznie mogą nam służyć wyłącznie do koszenia trawy. Dzięki możliwości podłączenia do nich odpowiednich przystawek urządzenia te umożliwiają nam także swobodne przycinanie żywopłotów czy wysokich krzewów.

Zobacz też: Jak chronić drzewa podczas koszenia trawy?

Jeśli posiadamy kosę spalinową, to niezbędnym jej wyposażeniem jest paliwo oraz olej. Aby zapewnić sobie maksymalny komfort użytkowania tego rodzaju urządzenia, powinniśmy wyposażyć się w kanistry na paliwo i pojemniki na olej. Wszystko po to, aby były zawsze pod ręką i aby nie pomylić ich z innymi płynami, a w konsekwencji nie popsuć naszego urządzenia. Przy użytkowaniu kos elektrycznych może nam się przydać dodatkowy, funkcjonalny przedłużacz, szczególnie w sytuacji, kiedy pracujemy na terenie oddalonym od źródła prądu