Pachnąca maciejka - roślina do ogrodu i na balkon

Maciejka to pachnąca roślina o niezwykłym wyglądzie, która idealnie prezentuje się zarówno na balkonie, jak i na ogrodowej rabacie. Czy jej piękny wygląd jest efektem czasochłonnej i skomplikowanej pielęgnacji? Oto kilka praktycznych informacji dotyczących jej uprawy.

Pachnąca maciejka

Maciejka, znana także pod nazwą lewkonia dwurożna, to bardzo popularna roślina rabatowa i balkonowa. Za poświęcony czas potrafi odwdzięczyć się pięknym wyglądem, który cieszy oczy osób posiadających ją w swoich roślinnych zbiorach.

Przywędrowała do nas z cieplejszych rejonów Europy, dokładnie z basenu Morza Śródziemnego – Grecji, gdzie prezentuje swoje wdzięki już od wieków.

Kilkadziesiąt odmian maciejki to rośliny zarówno jednoroczne, jak i kilkuletnie. U nas najczęściej gości lewkonia letnia, która popularnie nazywana jest właśnie maciejką.

Co to za kwiatek?

Maciejka podczas wzrostu potrafi osiągać do 40 cm wysokości. Zdrowa roślina jest zwykle silnie rozgałęziona, a jej pędy delikatnie się pokładają. Liście są nieco wąskie, lancetowate, mniejszych rozmiarów.

Kwiatostany mają czteropłatkowe kwiaty w kolorze delikatnego różu. Maciejka pięknie pachnie, najintensywniej wieczorami – to wówczas rozkłada bowiem swoje piękne kwiatostany. Kwitnie stosunkowo długo bo przez całe lato, aż do późnej jesieni.

Pachnąca maciejka

Czy wymaga specjalnej pielęgnacji?

Maciejka pomimo swojego ogromnego uroku nie jest rośliną wymagającą. Do pięknego zakwitu wystarczy jej dobrze nasłonecznione stanowisko i przepuszczalna gleba.

Wysiewamy ją w kwietniu, bezpośrednio do ziemi. Pamiętajmy jednak o tym, by wcześniej dobrze przygotować podłoże. Przede wszystkim warto zadbać o to, by było prawidłowo odchwaszczone. Dobrze jest od razu wybrać odpowiednie miejsce, bo maciejka źle znosi przesadzanie.

Jak siejemy?

W odległości od siebie o około 20-30 cm. Po zasadzeniu systematycznie podlewamy podłoże i w dalszym ciągu dbamy o to, by nie było zachwaszczone. Nie musimy przesadzać z nawożeniem, maciejka w dobrych warunkach poradzi sobie bez chemicznych dodatków.

Czy można jakoś przedłużyć kwitnienie maciejki?

Oczywiście, że tak – jednym ze sposobów jest wysiewanie jej nasion cyklicznie w odstępach 2-3 tygodni. Wówczas zapach i wdzięk rośliny będzie dłużej zdobił nasz ogród lub balkon.

Czy choruje?

Maciejka nie jest kwiatkiem bardzo podatnym na choroby. Zagrażać mogą mu jedynie mszyce, które zwalczymy za pomocą środków selektywnych.