Produkty

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów

Pomidory należą do warzyw, które spożywamy przez cały rok, chociaż zdecydowanie najlepsze i najtańsze są w sezonie letnim. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować własne krzaczki i cieszyć się z udanych plonów. Wystarczy poznać zasady uprawy pomidorów.

pomidoryPrzygotowanie sadzonek

Ponieważ pomidory wsadzamy do gruntu z rozsad, musimy wcześniej przygotować sadzonki.  Nasiona wysiewamy do skrzynek, donic czy innych pojemników na przełomie marca i kwietnia. Możemy trzymać je w domu na parapecie, ale też w tunelu, szklarni czy inspekcie. Następnym etapem jest pikowanie niewielkich roślinek lub przesadzenie poszczególnych egzemplarzy do osobnych pojemników. Dla wzrostu sadzonek odpowiednia będzie ziemia z torfem, którą dodatkowo możemy polepszyć płynnym nawozem.

Sadzenie w gruncie

Przed przeniesieniem rozsad do gruntu należy zmniejszyć, a następnie zupełnie zaniechać podlewania sadzonek. Na ulokowanie ich w glebie najlepiej wybrać dzień pochmurny. Podłoże powinno być z kolei wilgotne, pulchne, żyzne i zaopatrzone w składniki pokarmowe – w tym celu warto na wiosnę przekopać glebę z kompostem albo przekompostowanym obornikiem. Gleba może być zarówno lżejsza, jak i cięższa – pomidory zwykle udają się w obu przypadkach. Najlepsze dla pomidorów stanowisko to miejsce słoneczne, w którym podłoże szybko będzie się nagrzewać, a wilgoć z opadów pokrywająca liście będzie szybko parować.

Rośliny przenosimy do gruntu po 15 maja. Po wsadzeniu sadzonek należy regularnie i obficie je podlewać do mementu ich przyjęcia się. W przypadku niskich odmian należy zachować rozstaw min. 40x40 cm, a w przypadku wyższych – ok. 50x70 cm. Jest to ważne dla odpowiedniej przewiewności oraz łatwego dostępu do każdej z roślin.

Pielęgnacjanawóz do pomidorów

Przy pomidorach, zwłaszcza ich odmianach wysokich, należy ustawić odpowiednie podpory. Krzaczki możemy do nich przywiązać, aby ich pędy nie uginały się i nie łamały pod ciężarem zawiązanych owoców. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu. Możemy robić to raz w tygodniu, jednak intensywnie. Ważne jest jednak, by podczas tej czynności nie moczyć części nadziemnej roślin – wodę należy dostarczać bezpośrednio go gleby.

Pomidory możemy ściółkować – sprawdzi się w tym wypadku folia albo kora.

Inne zabiegi

Zabieg cięcia dotyczy przede wszystkim odmian wysokich. Pomidory możemy prowadzić na 1, 2 lub 3 pędy. Pierwszy pęd nazywa się głównym. Drugi wyrasta pod nim, a trzeci tuż nad ziemią. Na pędach zawiązują się owoce, jednak aby były one wybarwione i dorodne, roślinę należy odpowiednio przycinać. W zależności od wybranego przez nas sposobu uprawy usuwamy zawsze pędy poboczne wyrastające w kątach liści. Należy usuwać również wierzchołki wszystkich pędów, na których zawiązały się grona kwiatowe – robimy to najpóźniej w sierpniu. Konieczne jest regularne usuwanie wszelkich liści uschniętych, przebarwionych i zaatakowanych przez choroby czy szkodniki. Gdy owoce zaczynają dojrzewać, usuwamy liście znajdujące się pod nimi – dzięki temu pomidory szybciej dojrzeją.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Uprawa pomidorów