Produkty

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów

Pomidory należą do warzyw, które spożywamy przez cały rok, chociaż zdecydowanie najlepsze i najtańsze są w sezonie letnim. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować własne krzaczki i cieszyć się z udanych plonów. Wystarczy poznać zasady uprawy pomidorów.

pomidoryPrzygotowanie sadzonek

Ponieważ pomidory wsadzamy do gruntu z rozsad, musimy wcześniej przygotować sadzonki.  Nasiona wysiewamy do skrzynek, donic czy innych pojemników na przełomie marca i kwietnia. Możemy trzymać je w domu na parapecie, ale też w tunelu, szklarni czy inspekcie. Następnym etapem jest pikowanie niewielkich roślinek lub przesadzenie poszczególnych egzemplarzy do osobnych pojemników. Dla wzrostu sadzonek odpowiednia będzie ziemia z torfem, którą dodatkowo możemy polepszyć płynnym nawozem.

Sadzenie w gruncie

Przed przeniesieniem rozsad do gruntu należy zmniejszyć, a następnie zupełnie zaniechać podlewania sadzonek. Na ulokowanie ich w glebie najlepiej wybrać dzień pochmurny. Podłoże powinno być z kolei wilgotne, pulchne, żyzne i zaopatrzone w składniki pokarmowe – w tym celu warto na wiosnę przekopać glebę z kompostem albo przekompostowanym obornikiem. Gleba może być zarówno lżejsza, jak i cięższa – pomidory zwykle udają się w obu przypadkach. Najlepsze dla pomidorów stanowisko to miejsce słoneczne, w którym podłoże szybko będzie się nagrzewać, a wilgoć z opadów pokrywająca liście będzie szybko parować.

Rośliny przenosimy do gruntu po 15 maja. Po wsadzeniu sadzonek należy regularnie i obficie je podlewać do mementu ich przyjęcia się. W przypadku niskich odmian należy zachować rozstaw min. 40x40 cm, a w przypadku wyższych – ok. 50x70 cm. Jest to ważne dla odpowiedniej przewiewności oraz łatwego dostępu do każdej z roślin.

Pielęgnacjanawóz do pomidorów

Przy pomidorach, zwłaszcza ich odmianach wysokich, należy ustawić odpowiednie podpory. Krzaczki możemy do nich przywiązać, aby ich pędy nie uginały się i nie łamały pod ciężarem zawiązanych owoców. Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu. Możemy robić to raz w tygodniu, jednak intensywnie. Ważne jest jednak, by podczas tej czynności nie moczyć części nadziemnej roślin – wodę należy dostarczać bezpośrednio go gleby.

Pomidory możemy ściółkować – sprawdzi się w tym wypadku folia albo kora.

Inne zabiegi

Zabieg cięcia dotyczy przede wszystkim odmian wysokich. Pomidory możemy prowadzić na 1, 2 lub 3 pędy. Pierwszy pęd nazywa się głównym. Drugi wyrasta pod nim, a trzeci tuż nad ziemią. Na pędach zawiązują się owoce, jednak aby były one wybarwione i dorodne, roślinę należy odpowiednio przycinać. W zależności od wybranego przez nas sposobu uprawy usuwamy zawsze pędy poboczne wyrastające w kątach liści. Należy usuwać również wierzchołki wszystkich pędów, na których zawiązały się grona kwiatowe – robimy to najpóźniej w sierpniu. Konieczne jest regularne usuwanie wszelkich liści uschniętych, przebarwionych i zaatakowanych przez choroby czy szkodniki. Gdy owoce zaczynają dojrzewać, usuwamy liście znajdujące się pod nimi – dzięki temu pomidory szybciej dojrzeją.

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie
Maj to jeden z bardziej ekscytujących miesięcy w ogrodzie. Przynosi ze sobą mnóstwo nowych kwiatów, a za każdym razem, gdy wyjdziesz na ...
Czytaj więcej

Kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie
Wreszcie nadeszły dłuższe dni! W przypadku przyjemnego, słonecznego dnia można poczuć, że lato jest tuż za rogiem. Niemniej jednak istnieje ryzyko poj...
Czytaj więcej

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?

Siła kiełkowania nasion – czym jest i jak ją sprawdzić?
Z pewnością nie raz zastanawialiśmy się, od czego zależy to, że z jednego opakowania wzejdą wszystkie wysiane nasiona, a z innego tylko połowa z nich....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Uprawa pomidorów