Uprawa pomidorów – kiedy sadzić pomidory i jak robić to w prawidłowy sposób?

Pomidory spożywamy przez cały rok, chociaż zdecydowanie najlepsze i najtańsze są w sezonie letnim. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyhodować własne rośliny i cieszyć się z udanych plonów. Dowiedz się, co zrobić, aby uprawa pomidorów była dla ciebie satysfakcjonująca.

Uprawa pomidorów

Niezależnie czy pragniesz mieć pomidory w ogrodzie, czy na działce, to kroki, wedle których należy postępować, są takie same. Uprawa pomidorów może przynieść wiele satysfakcji. Jeśli masz dzieci, taka aktywność może być pewnego rodzaju nauką. Człowiek najwięcej uczy się poprzez praktykę – doświadczając i poznając otaczający świat. Sadzenie pomidorów może okazać się świetną zabawą. Czas spędzony na świeżym powietrzu będzie dla każdego idealną odskocznią od zgiełku życia codziennego. 

Uprawa pomidorów – jak przygotować sadzonki?

Ponieważ pomidory wsadzamy do gruntu z rozsad, musimy wcześniej przygotować sadzonki. Nie jest to skomplikowana czynność, dlatego nawet początkujący ogrodnik poradzi sobie z zadaniem, jakim jest uprawa pomidorów. Poniższa instrukcja pomoże ci sprawić, aby sadzenie pomidorów było łatwe i przyjemne:

 1. Wybierz nasiona, których odmiany są:

– nierozrastające się do wielkich krzewów;

– nadające się do wysiania w donicach, skrzyniach lub innych pojemnikach.

 1. Wybierz ziemię, biorąc pod uwagę poniższe wytyczne:

– godne uwagi są specjalne mieszanki do wysiewu;

– na rynku istnieje wiele firm, dzięki czemu dopasujesz ten wydatek do swojego budżetu;

– musi być dedykowana do wysiewu nasion, sadzenia oraz pikowania;

– oferta tego produktu w sklepach ogrodniczych jest dość szeroka (do wyboru są małe kilogramowe worki oraz znacznie większe, sprawdzające się idealnie na dużych powierzchniach);

– w przypadku braku specjalnej mieszanki można zasadzenie pomidorów wykonać na zwykłej ziemi (zwróć uwagę na to, żeby nie była gliniasta).

 1. Wybierz pojemnik na wysiew pomidorów, a mogą to być:

– pojemniki wykonane z tworzywa sztucznego w taki sposób, aby można było je łatwo rozciąć i rozdzielić na mniejsze doniczki;

– wielodoniczki (specjalne doniczki, które są połączone ze sobą) wyglądające jak małe szklarnie, czyli dosłownie to tacki z przejrzystą przykrywką;

– małe doniczki torfowe (pojemnik wykonany z torfu, całkowicie rozkładający się po jakimś czasie), dzięki nim wysiew pomidorów można wykonać bezpośrednio w gruncie, nie ryzykując uszkodzenia korzeni, jak to może mieć miejsce w przypadku doniczek plastikowych itp.;

– każdy zwykły plastikowy pojemnik, nawet po jogurcie;

– tacka do wysiewu.

 1. Przygotuj miejsce przechowywania, tak aby uprawa pomidorów była udana, a mogą to być:

– szklarnia;

– tunel;

– parapet w domu;

– inspekt.

 1. Pikowanie niewielkich roślinek lub przesadzenie poszczególnych egzemplarzy do osobnych pojemników, gdzie warto pamiętać o tym, że:

– dla wzrostu sadzonek odpowiednia będzie ziemia z torfem;

– dodatkowo można polepszyć ją płynnym nawozem.

Uprawa pomidorów

Sianie nasion pomidora w kilku krokach

 1. Wsyp ziemię do pojemnika, pamiętając, aby ją ubić i lekko zwilżyć.

 2. Rozsyp nasiona na ziemi pamiętając, aby lekko przykryć je tą ziemią.

 3. Wysiew pomidorów zrób na głębokości mniej więcej 0,5 cm (około trzykrotność danego nasiona).

 4. Zasiej po 3-4 sztuki w małym pojemniku lub gęściej w dużej doniczce czy tacce do siewu.

 5. Przykryj nasiona plastikową przeźroczystą przykrywką.

Kiedy siać pomidory?

Zanim zasadzimy pomidory, warto pamiętać o tak nieoczywistych rzeczach, jak unikanie sąsiedztwa niektórych warzyw dla pomidorów. Do takich warzyw należą ziemniaki, które często przenoszą chorobę, jaką jest zaraza ziemniaczana. Kolejnym przykładem jest ogórek. Natomiast inne rośliny, takie jak bazylia czy pietruszka, będą idealnym sąsiadem pomidorów. Odstraszają szkodniki, a dodatkowo podkreślają smak tych bogatych w potas warzyw.

Sadzenie pomidorów można rozpocząć po ostatnich przymrozkach. Idealnym czasem jest mniej więcej połowa maja aż do końca września.

O czym jeszcze należy pamiętać? 

– hartowanie sadzonek przed ich przesadzaniem przez około 7 dni;

– utrzymywanie temperatury nieco poniżej 10°C;

– ograniczenie podlewania;

– stopniowe zwiększanie wietrzenia.

Okres wegetacji wynosi od 105 do 130 dni, dlatego pomidora należy uprawiać z rozsady. Sadzenie rozsady powinno być wykonane pod przykryciem, w różnego rodzaju osłonkach. Pozwala to na rozwój i kiełkowanie młodych pomidorów. 

Zależnie od miejsca sadzenia uprawa pomidorów ma nieco inne wymagania, w każdym z tych miejsc. Są to:

 1. Sadzenie pomidorów z nasion. Pamiętaj o tym, że:

– powinno to nastąpić w trzeciej dekadzie marca oraz w pierwszej dekadzie kwietnia;

– sadzonki trzeba umieść w ziemi dopiero wtedy, kiedy minie ryzyko pojawienia się wiosennych przymrozków;

– temperatura minimalna powinna wynosić 13-18°C zarówno za dnia, jak i w nocy;

– w takim przypadku sadzenie pomidorów powinno być w pochmurny, ale bezdeszczowy dzień.

 1. Kiedy sadzić pomidory pod folią? Dokładniej ma to miejsce:

– w uprawie wiosennej nasiona wysiej od 10 lutego do 20 marca;

– w uprawie jesiennej nasiona wysiej w pierwszej połowie czerwca;

– wiosenne sadzonki należy włożyć do gruntu w drugiej dekadzie marca;

– w przypadku jesiennych sadzonek zasadź je w drugiej dekadzie lipca.

 1. Uprawa pomidorów w szklarni. Warto wiedzieć o tym, że:

– wiosenne sianie nasion następuje w drugiej połowie grudnia;

– rośliny należy sadzić od połowy stycznia do połowy lutego;

– w tym przypadku również możliwa jest uprawa pomidorów jesienią, a dokładniej – sianie należy wykonać w dniach 10-20 czerwca;

– jesienne sadzonki wkłada się do gruntu w drugiej połowie lipca.

Uprawa pomidorów

Uprawa pomidorów – instrukcja sadzenia

Przygotowanie gleby

Niezależnie czy planujesz uprawiać pomidory, ogórki czy inne warzywa bądź owoce, to najpierw musisz usunąć chwasty oraz przekopać ziemię. Tę drugą czynność należy wykonać na minimum 20 cm. W tym momencie warto wymieszać ziemię z podłożem do uprawy warzyw lub z kompostem. 

W przypadku, gdy stosowany w danym miejscu był obornik, należy odczekać od tego czasu aż rok, zanim będzie miała miejsce uprawa pomidorów.

Warunki sadzenia

Przed przeniesieniem rozsad do gruntu należy zmniejszyć, a następnie zupełnie zaniechać podlewania sadzonek. Podstawową rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, gdy chcemy się dowiedzieć jak sadzić pomidory, są odpowiednie warunki.

Istnieje kilka parametrów, takich jak:

– gleba może być zarówno lżejsza, jak i cięższa – pomidory zwykle udają się w obu przypadkach, jednak najlepiej, aby podłoże było żyzne piaszczysto-gliniaste o pH 5,5-6,5;

– temperatura – optymalna temperatura, w jakiej rosną pomidory to 22-27°C;

– wilgotność – wilgotne, nie za mocno;

– miejsce osłonięte od wiatru;

– oświetlenie – dzień sadzenia powinien być pochmurny, jednak najlepsze dla pomidorów stanowisko to miejsce słoneczne, w którym podłoże szybko będzie się nagrzewać, a wilgoć z opadów pokrywająca liście będzie szybko parować.

Sadzenie krok po kroku

Po ustaleniu, jakie warunki będą odpowiednie do uprawy tych warzyw oraz kupieniu przydatnych akcesoriów, można zająć się sadzeniem.

Wykonaj poniższe kroki:

 1. Sadzenie maksymalnie 3-4 rośliny na 1 m² – należy pamiętać, aby rośliny nie były zbyt blisko siebie. Jeśli takie warunki nie zostaną stworzone, to istnieje większe ryzyko, że zostaną zaatakowane przez szkodniki lub choroby.

 2. Po to, żeby uprawa pomidorów była udana, należy zasadzić je o kilka centymetrów głębiej niż na taką głębokość, w jakiej były w rozsadzie, w doniczce. Nowe korzenie powinny wytworzyć się z dolnej części łodygi, dlatego należy dopilnować, żeby dolne liście znalazły się na poziomie gleby.

 3. Zadbanie o prawidłowe ułożenie korzeni. Nie mogą być podwinięte. 

 4. Dosypanie żyznego podłoża oraz lekkie dociśnięcie gleby, tak żeby powstało lekkie wgłębienie.

 5. Przy pierwszym podlewaniu należy uważać, aby nie zmoczyć liści. 

Uprawa pomidorów

Pielęgnacja

Przy pomidorach, zwłaszcza ich odmianach wysokich, należy ustawić odpowiednie podpory. Na przykład można przywiązać je do krzaczków tak, aby ich pędy nie uginały się i nie łamały pod ciężarem zawiązanych owoców.

Należy również pamiętać o regularnym podlewaniu. Możemy robić to raz w tygodniu, jednak intensywnie. Ważne jest jednak, by podczas tej czynności nie moczyć części nadziemnej roślin – wodę należy dostarczać bezpośrednio do gleby.

Pomidory możemy ściółkować – sprawdzi się w tym wypadku folia albo kora.

Inne zabiegi

Zabieg cięcia dotyczy przede wszystkim odmian wysokich. Pomidory możemy prowadzić na 1,2 lub 3 pędy. Pierwszy pęd nazywa się głównym. Drugi wyrasta pod nim, a trzeci tuż nad ziemią. Na pędach zawiązują się owoce, jednak aby były one wybarwione i dorodne, roślinę należy odpowiednio przycinać. 

 1. W zależności od wybranego przez nas sposobu uprawy usuwamy zawsze pędy poboczne wyrastające w kątach liści.

 2. Należy usuwać również wierzchołki wszystkich pędów, na których zawiązały się grona kwiatowe – robimy to najpóźniej w sierpniu. 

 3. Konieczne jest regularne usuwanie wszelkich liści uschniętych, przebarwionych i zaatakowanych przez choroby czy szkodniki.

 4. Gdy owoce zaczynają dojrzewać, usuwamy liście znajdujące się pod nimi, dzięki czemu pomidory szybciej dojrzeją.

Podsumowanie

Pomidory ze względu na swój smak oraz szerokie zastosowanie, od lat królują na polskich stołach. Dzięki temu, że można je spożywać zarówno na surowo, jak i po obróbce termicznej, są niezbędne w każdym domu. Poza wartościami oraz walorami smakowymi warzywa te są bardzo zdrowe. Zawierają witaminy takie jak C, E, K, B, PP. Są również bogatym źródłem potasu – niezbędnego do prawidłowej pracy serca. Najcenniejszy składnik, jakim jest likopen, uwalniany jest w większej ilości po obróbce termicznej niż w wersji surowej. Ten ostatni składnik niczym eliksir opóźnia procesy starzenia. 

Uprawa pomidorów to najlepsza rzecz, jaką możesz zrobić dla swojego zdrowia. Dzięki tak licznym gatunkom do wyboru można cieszyć się ich zróżnicowanym smakiem, wyglądem i rozmiarem. Pomidory świetnie nadadzą się jako główny składnik np. w zupie pomidorowej, ale także będą idealnym dodatkiem do wielu dań. Wybierz zdrowie i zdecyduj się na sadzenie pomidorów już dziś. Pamiętaj, aby zastosować wszystkie przytoczone wyżej porady i wskazówki!