Paliwa stałe – rodzaje i zastosowanie

Stoisz przed decyzją wyboru kotła lub pieca? Wiedz, że ostatecznie decydując się na dany artykuł, warto mieć na uwadze ceny oraz zastosowanie różnego rodzaju paliwa. Paliwo stałe – co to jest? Jeśli też zadajesz sobie to pytanie, koniecznie przeczytaj nasz artykuł! W klarowny sposób wyjaśnimy, czym wyróżniają się paliwa stałe, jakie są ich rodzaje oraz zastosowanie.

Paliwa stałe

Co to jest paliwo stałe oraz gdzie znajduje zastosowanie?

Na początek zastanówmy się, co to jest paliwo stałe w domu. Pod tym tajemniczo brzmiącym pojęciem kryje się dość proste wytłumaczenie. Paliwa stałe to nic innego jak rodzaj paliw, które spala się bez efektu popiołu, płomienia bądź dymu. Od paliw ciekłych – olej opałowy czy nafta i gazowych – gaz płynny, ziemny lub biogaz. Różnią się one stanem skupienia. 

Paliwo stałe zwykle produkowane jest z palet drzewnych, czyli odpadów sprasowanych pod dużym ciśnieniem, a następnie suszonych. Mogę być pozyskiwane naturalnie, jak i sztucznie – przykładem tego rodzaju paliwa stałego jest np. koks. 

Paliwa stałe zwykle stosowane są jako forma energii w domowych systemach grzewczych, ale i w przemyśle czy gospodarstwach rolnych. Za ich użyciem przemawia wiele zalet. Przede wszystkim są łatwe w użyciu oraz przechowywaniu – możesz trzymać je w pojemniku o dowolnych wymiarach. Według wielu badań są także wydajniejsze od paliw w innym stanie skupienia, więc świetnie sprawdzą się do ogrzania sporego metrażu. 

Paliwo stałe jest także oszczędną opcją. W porównaniu np. z ogrzewaniem gazowym rachunek może okazać się nawet dwukrotnie niższy. To też propozycja dla osób, które dbają o środowisko. W ciągu ostatnich lat klasy kotłów na paliwo stałe znacznie ewoluowały – spełniają wiele rygorystycznych norm dotyczących ekologii. Jednocześnie są łatwe w obsłudze i praktyczne – opcja pojemników i zbiorników pozwala oszczędzić czas oraz  eliminuje potrzebę częstego „dokładania do pieca”. 

Czy paliwa stałe mają wady? Niestety tak. Przede wszystkim wymagają odpowiedniego transportu oraz miejsca na przetrzymywanie, np. kotłowni. Należy też odpowiednio je zabezpieczyć, aby nie było mokre czy brudne – inaczej może zapchać, piec, a nawet stwarzać ryzyko pożaru. 

Przeczytaj również: Gaz, pellet czy ekogroszek? Top 3 rodzaje opału do ogrzewania domu

Paliwa stałe

Paliwa stałe – rodzaje

Czas rozwinąć definicję o tym, co to jest paliwo stałe, na różne rodzaje tego materiału. Oto najczęstszy podział paliw stałych. 

Węgiel kamienny 

Jeden z najczęstszych wyborów w tej kategorii paliw do ogrzewania. Wartość opałowa węgla kamiennego zależy od składu węgla i wynosi zwykle od 17 do 28 MJ/kg. Im lepsza jest jego jakość, tym mniej zawiera substancji lotnych przy malejącej zdolności do spiekania. Najbardziej wartościowym jest węgiel antracytowy, który służy do produkcji koksu. 

Jakie są jeszcze zalety i wady węgla kamiennego? Jest dość wydajny i łatwo dostępny. Niestety jego używanie bywa uciążliwe, ponieważ wymaga regularnego czyszczenia pieca z popiołu.

Węgiel brunatny 

Jego wartość opałowa wynosi od 7,5 do 21 MJ/kg – zależnie od zawartości procentowej węgla. Jego jakość jest jednak niższa niż jakość węgla kamiennego. Głównie wynika to z dużej wilgotności oraz tendencji do pochłaniania wody. Zawiera także sporo popiołu i siarki. Przez to jest nawet 2 razy mniej wydajny od swojego kamiennego odpowiednika. 

Węgiel biomasa 

Trzeci rodzaj paliwa stałego to tzw. węgiel biomasa. Aby nadawał się do ogrzewania, produkowany jest m.in. z drewna odpadowego, przetworzonych odpadów rolniczych, odchodów zwierząt oraz szybko rosnących gatunków roślin. Jego zaletą jest z pewnością aspekt ekologiczny – to rozwiązanie bezpieczne dla środowiska. Korzyścią jest też stosunkowo niska cena.

Biomasa ma także wady – przede wszystkim, w porównaniu z węglami kopalnymi, ma małą wartość energetyczną. Z kolei przez niską gęstość jest trudniejsza w transporcie i przechowywaniu. Należy też zadbać o jego odpowiednią wilgotność przed spaleniem. 

Zobacz także: Czy ogrzewanie biomasą się opłaca?

Torf 

W zależności od środowiska, w jakim się wytworzył, torf zawiera różną ilość węgla, który nie przekracza 60% jego objętości. Jednak to paliwo stałe coraz rzadziej wykorzystywane jest do ogrzewania budynków – w wielu krajach służy za to do produkcji energii elektrycznej.

Jeśli jednak wybierzesz go do ogrzewania domu, dostrzeżesz kilka zalet. Torf wyróżnia się wysoką, podobną do węgla kalorycznością. Jest jednak od niego nieco tańszy. Wbrew pozorom nie jest to jednak rozwiązanie ekologiczne – szkodzi środowisku równie dotkliwie, jak węgiel kopalniany. 

Drewno opałowe 

Bez niego nasze zestawienie nie byłoby kompletne. To wciąż popularne paliwo stałe, którego wartość opałowa wynosi od 14,4 MJ/kg (buk) do 16,2 MJ/kg (świerk). 

Jakie są zalety ogrzewania drewnem? Ten materiał należy do odnawialnych, gdyż drzewa ścinane na opał są zasadzane w tym celu. Jego spalanie nie powoduje też wzrostu dwutlenku węgla w powietrzu. Także zawartość siarki, która przedostaje się do atmosfery, jest stosunkowo niska. Wadą jest jednak to, że na zdolność grzewczą drewna spory wpływ ma odpowiednia wilgotność, która nie powinna być wyższa niż 20%. To wiąże się z koniecznością jego wcześniejszego sezonowania. 

Pellety

Pellety to sprasowane odpady drzewne (np. trociny, zrębki), ale i słoma, kora, a nawet uprawy energetyczne. Wartość opałowa pelletów jest podobna do wartości drewna. Jakie są ich zalety? Niewielkiej wielkości granulat ma gładką powierzchnię, przez co nie chłonie wody oraz nie grożą mu procesy gnilne. Użycie pelletów to także ekonomiczna opcja. Niestety to paliwo stałe wymaga dedykowanego urządzenia, wyposażonego w specjalne podajniki i dozowniki.

Zainspiruj się: Gdzie i jak przechowywać drewno opałowe?

Paliwa stałe

Które paliwa stałe są najbardziej opłacalne?

Zestawienie wszystkich rodzajów paliw stałych pomogło Ci dowiedzieć się więcej na ich temat, porównać wady i zalety oraz wybrać najlepszy z nich. Węgiel kamienny i biomasa- to paliwa, które są najbardziej opłacalne. Ten pierwszy rodzaj charakteryzuje wydajność oraz wysoka dostępność, a drugi z wymienionych jest nie tyle, co bezpieczny dla środowiska, ale również wyróżnia się stosunkowo niską ceną. 

Paliwa stałe – podsumowanie

Paliwa stałe to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych materiałów grzewczych. Do wyboru masz szereg rodzajów paliw, które mają swoje wady oraz zalety. Dzięki naszemu poradnikowi z pewnością uda Ci się wybrać odpowiednie.

A jeśli potrzebujesz narzędzi do obróbki drewna opałowego, zajrzyj do Castoramy. Znajdziesz u nas. m.in. łuparki do drewnapilarki łańcuchowe czy akcesoria i części do narzędzi ogrodniczych. Zapraszamy!