Płytki ceramiczne 3D

Coraz bogatsza oferta producentów wyrobów wykończeniowych obejmuje między innymi okładziny ścienne, które znacząco się różnią od standardowych płytek czy tapet. Nie tylko zwracają uwagę swoimi kolorami czy kształtami wzorów, jakie tworzą w większej całości, ale również swoją grubością, która umiejętnie wykorzystana może stanowić ciekawą kompozycję przestrzenną, popularnie określaną jako efekt 3D.

Płytki ceramicznePłytki ceramicznePłytki ceramicznePłytki ceramiczne

Okładziny ceramiczne są wciąż bardzo popularnym materiałem wykończeniowym, który stosujemy we wszystkich bez mała pomieszczeniach mieszkania czy domu. Ich największymi zaletami są trwałość, odporność na czynniki temperaturowe i wpływ wilgoci, wytrzymałość mechaniczna i nieskomplikowany montaż, który przy można wykonać samodzielnie. Równie ważna jest funkcja dekoracyjna okładzin ceramicznych – to w ich otoczeniu będziemy spędzać czas i wykonywać zabiegi higieniczne przez co najmniej kilka lat, warto więc wybrać taki wzór na podłogach i ścianach, aby przez ten czas pomieszczenie wyposażone w takie wykończenie prezentowało się interesująco – sprawi to, że będziemy się w nim dobrze czuli. Wybór płytek ceramicznych jest coraz większy, a składają się na nie produkty błyszczące, matowe, pośrednie (matowo-błyszczące), satynowe, z powierzchnią idealnie gładką, a także płytki strukturalne i w końcu 3D – okładziny ścienne przestrzenne.

Płytki trójwymiarowe, bo taka jest również odpowiednia nazwa dla określenia 3D, stanowią obecnie coraz bardziej okazałą i zróżnicowaną ofertę poszczególnych producentów, wśród której zwraca uwagę wieloraka różnorodność, a nie dominujący trend kolorystyczny czy podobieństwo traktowania faktury. Stanowią one interesujący materiał okładzinowy, którym możemy wzbogacić całe, dowolne wnętrze, nawet to wystawione na częstą obecność wilgoci, jak i reprezentacyjny salon. Co więcej, płytki 3D są na tyle wyrazistym dodatkiem wykończeniowym, że nie muszą wypełniać całego pomieszczenia, a jedynie wzbogacać jedną ze ścian lub nawet jej wydzielony fragment. Wiele tu zależy od naszego zmysłu dekoracyjnego. Jeżeli natomiast go nie posiadamy i zechcemy zdać się na opinię fachowca, profesjonalni dekoratorzy wnętrz na tyle znają najnowsze trendy wykończeniowe, że uwzględnią nasze plany wyglądu danej przestrzeni wyglądu danej przestrzeni również z wykorzystaniem możliwości, jakie dają trójwymiarowe płytki ceramiczne.

Płytka ceramicznaPłytka ceramicznaPłytka ceramicznaPłytka ceramiczna

Wybór wzorów faktur, żłobień i kształtów powierzchni płytek idzie w parze z różnorodnością kolorystyczną. Tu spotykamy całą paletę barw i ich nasilenia – od jednobarwnych, uspokajających tonów barw ziemi, aż do zdecydowanych, przykuwających spojrzenia wzorów i kształtów. Trójwymiarowość korzystnie wpływa na optyczny odbiór pomieszczenia, w którym użyto materiałów ceramicznych 3D – stają się one bardziej przestrzenne, eleganckie i szykowne. Zwykła łazienka z umiejętnie dobranymi płytkami tego typu zmienia charakter na luksusowy pokój kąpielowy. Do wyboru mamy okładziny o delikatnie zaznaczonej i uwypuklonej strukturze, odważne i wyraziste, aż do wzorów przywodzących na myśli surową, kamienną czy betonową ścianę. Oprócz funkcji dekoracyjnych spełniają także inne – mają właściwości docieplające i wygłuszające. Ważne, by przy wyborze odpowiadających nam kształtów i kolorów wziąć pod uwagę kubaturę pomieszczenia – w niewielkiej przestrzeni zbyt wyraziste wzory i nieregularne kształty powierzchni mogą stać się zbyt dominujące i przytłoczyć wnętrze.

Płytki przestrzenne najczęściej stosowane są na powierzchniach ścian, rzadziej pokrywają podłogi, co jest spowodowane większą ilością starań, jakie trzeba włożyć w ich dokładne oczyszczenie. Nic za to nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je na odpowiednio przygotowanej powierzchni sufitu. W zależności od indywidualnych potrzeb, producent może specjalnie dla nas dodatkowo ozdobić powierzchnię okładzin, na przykład pokryć je pluszem. Aby należycie wyeksponować bogactwo zdobień na ścianach, dobrze będzie poświęcić im specjalne oświetlenie, które – skierowana od góry lub dołu – grą świateł i cieni wydobędzie z mroku specyfikę przestrzennego wykończenia.

 

Data aktualizacji: 16/05/2024