Płytki patchwork. Jak wyglądają i gdzie sprawdzą się najlepiej?

Płytki patchwork, z ich niepowtarzalnym wzornictwem i bogactwem kolorów, stają się coraz popularniejszym wyborem wśród osób pragnących dodać swoim wnętrzom wyjątkowego charakteru i osobistego stylu. W naszym artykule przedstawiamy szczegółowo, czym są płytki patchwork, jak prezentują się w różnorodnych aranżacjach i dlaczego mogą być idealnym rozwiązaniem dla Twojego domu.

podłoga-w-kuchnipodłoga-w-kuchnipodłoga-w-kuchnipodłoga-w-kuchni

Oryginalne płytki: patchwork. Co to jest?

Słowo patchwork odnosi się do techniki zszywania ze sobą skrawków materiałów, przedstawiających różne wzory, nie koniecznie dobrane kolorystycznie. Można więc powiedzieć, że patchwork to zbiór niepasujących do siebie elementów, które tworzą niepowtarzalną i zupełnie wyjątkową całość. Każda płytka we wzorze patchworkowym sama w sobie stanowi dzieło sztuki. Na płytkach patchworkowych najczęściej pojawiają się motywy roślinne lub geometryczne wzory. 

Kolorowe i wzorzyste płytki patchworkowe oryginalnie pochodzą z kręgu kultury arabskiej, która zakorzeniła się również na południu Europy, czyli na Półwyspie Iberyjskim, w Hiszpanii i Portugalii. Pionierami w tworzeniu ceramicznych dzieł sztuki byli Maurowie. 

W Portugalii niezwykle popularne płytki najczęściej mają kolory biało-niebieskie, z motywami zielonymi, czerwonymi lub żółtymi. Te słynne kafle noszą specjalną nazwę. To azulejos, które pojawiły się po raz pierwszy pod koniec XVIII wieku w Lizbonie. Azulejos najczęściej układają się jednak w jednolite wzory. Typowe patchworkowe płytki pochodzą z Maroka.

Od kilku lat projektanci wnętrz chętnie stosują patchworkowe wzory na glazurze, czy to w kuchni, w łazience, a nawet w salonie. Niektórzy ograniczają się do kompozycji w tonacji szarości lub kolorów ziemi, inny szaleją z różami, pomarańczowym czy żółtym odcieniem. 

łazienkałazienkałazienkałazienka

Patchworkowe płytki – w jakich pomieszczeniach się sprawdzą?

Producenci płytek patchworkowych prześcigają się w kreowaniu unikatowych wzorów oraz kształtów płytek. W sklepach budowlanych znajdziesz płytki kwadratowe, prostokątne, a także sześcio- czy ośmiokątne. Część z nich ma wielkie formaty, inne przypominają niewielką mozaikę. Niekiedy producenci ułatwiają Ci pracę, produkując płytki łączone w gotowe wzory patchworkowe. Częściej jednak inwencja twórcza należy do Ciebie – sam decydujesz, w jaki sposób powinny łączyć się ze sobą wzory i kolory. 

Płytki patchworkowe często sprzedawane są w kompletach. Łączy je ogólny motyw przewodni oraz kolorystyka. Fani eklektycznego stylu we wnętrzach z pewnością będą się jednak rozkoszować w ręcznym wybieraniu różnorodnych kafli. 

Gdzie można stosować płytki patchworkowe? Opcji jest naprawdę sporo. Występują one w formie płytek podłogowych oraz kafelków ściennych

Płytki patchworkowe – kuchnia

Gdzie mogą pojawić się płytki patchworkowe w kuchni? Dość często wykorzystywanym motywem przez projektantów wnętrz jest umieszczenie kolorowych kafli w przestrzeni między blatem kuchennym a górnym rzędem szafek. Ta część ściany, szczególnie w okolicy zlewu oraz płyty grzewczej, często się brudzi. Żeby łatwo można było ją umyć, bardzo często kładzie się tam glazurę

Kolorowe płytki patchworkowe świetnie wyglądać będą przede wszystkim na tle jednokolorowych frontów szafek. Przy białej zabudowie pozwolić sobie możesz nawet na wielobarwną iberyjską mozaikę. Jeżeli zdecydowałeś się na wykończenie kuchni naturalnym drewnem, styl retro podkreślą modne kafle w kolorach ziemi. Do ciepłych pastelowych mebli, np. w odcieniu różu, dobrać możesz zarówno płytki w tonacji różowej, jak i schładzające słodycz płytki szare. 

Graj na zasadzie kontrastów – do kolorowej okleiny mebli możesz dobrać także czarno-białe płytki patchworkowe. Pięknie prezentować będą się one również w kuchni białej lub czarnej.

W kuchni zdecydować możesz się także na płytki patchworkowe na podłodze. Dobieraj je na podobnych zasadach, jak kafle nad blatem. Staraj się stworzyć spójny i powtarzalny wzór na podłodze. 

Płytka patchworkowa – przedpokój

Dość funkcjonalnym rozwiązaniem w przedpokoju jest wyłożenie podłogi płytkami. Najlepiej sprawdzą się tu płytki matowe, na których nie znać będzie kurzu, pyłu i wnoszonego z zewnątrz piachu. Korytarz ozdobić możesz wyjątkowymi płytkami patchworkowymi. Sprawdzi się tu modna glazura w odcieniach szarości, która skutecznie zamaskuje wszelkie zabrudzenia. 

Kaflami patchworkowymi wyłożyć możesz również fragment ściany, o którą najczęściej się opiera przy wkładaniu butów. W każdym przedpokoju jest jedna ściana, która wyjątkowo często się brudzi. Zabezpiecz ją mozaiką kolorowych płytek. Staraj się jednak nie przesadzić z ilością wzorów. Lepiej nie łącz patchworkowych podłóg ze ścianami. 

Płytki patchworkowe – salon

Jak już wspomnieliśmy, patchworkowe płytki to prawdziwe dzieło sztuki, które umieścić możesz na ścianie w reprezentatywnym miejscu, np. w salonie. Rozjaśnij pomieszczenie i na jednej z salonowych ścian ułóż wzór z kafli. 

Jeżeli chcesz stworzyć pokój dzienny zainspirowany miastami Półwyspu Iberyjskiego, na bielonych ścianach umieścisz możesz porozrzucane, pojedyncze azulejos, czyli wyjątkowe płytki portugalskie. 

Inspiracja południowymi krajami może też przejawiać się w wyłożeniu całej lub części podłogi w salonie płytkami. Ciekawym zabiegiem będzie także wprowadzenie patchworkowej ściany za szklanymi półkami we wnętrzu, np. przy domowym barku. 

Kafle patchworkowe – łazienka

Patchworkowe płytki ozdobić mogą też Twoją łazienkę. Pamiętaj jednak, że to dominujący motyw, który może przeciążyć pomieszczenie. Dlatego warto go dawkować. Najlepiej ozdób w ten sposób tylko część pomieszczenia, np. ścianę pod prysznicem, za wanną czy toaletą. Niech patchwork stanowi ornament, a nie bazę glazury. 

Tu także lepiej zdecyduj się na patchworkową podłogę lub ściany. Nie łącz dwóch elementów naraz. Dostosuj kolorystykę kafli do stylu łazienki. Jeżeli chcesz stworzyć pokój kąpielowy inspirowany latami 60. i 70. odważnie dobieraj kolory. W stonowanych wnętrzach ogranicz się do jednej palety barw, np. niebieskiego, zielonego lub różowego. 

kuchniakuchniakuchniakuchnia

Wykorzystaj niepowtarzalne płytki! Patchwork może zadziałać w Twoim wnętrzu!

Patchworkowe płytki to nadal mocny trend we wnętrzarstwie. Kafle nie muszą być tylko funkcjonalne. Mogą stanowić genialną ozdobę domu niczym obraz w ramie. Zestawy płytek patchworkowych znajdziesz oczywiście na Castorama.pl.

 

Data aktualizacji: 5/04/2024