Produkty

Mozaika z kamienia naturalnego – poznaj jej zalety i wady

Mozaika z kamienia naturalnego – poznaj jej zalety i wady

Naturalny kamień wygląda imponująco na ścianach i podłogach. Jednak, jak każdy materiał wykończeniowy, ma swoje mocne i słabe strony. Jeśli planujemy wyłożenie powierzchni mozaiką z kamienia, musimy wiedzieć o kilku rzeczach. Gdzie sprawdzi się kamienna mozaika? A gdzie lepiej sprawdzą się inne materiały?

mozaika z kamieniOkładziny mozaikowe – rodzaje

Mozaiki kamienne to szeroka grupa produktów. Znajdziemy wśród nich okładziny z onyksu, marmuru, piaskowca, andezytów i otoczaków. Kamienie są zwykle klejone za pomocą żywic epoksydowych do elastycznej siatki, która ułatwia montaż i zapewnia trwałość. Mozaikę na siatce łatwo też dotniemy do potrzebnych wymiarów. Materiały stosuje się głównie na ścianach. Mogą mieć formę:

- dekorów – składają się z nieregularnych kształtem, ale dobranych kawałków kamieni,

- płytek mozaikowych – mają wpusty i wypusty ułatwiające ich łączenie. Mogą być używane do okładania większych powierzchni. Sprawdzają się nie tylko na ścianach, ale i podłogach, np. w saunach, salonach spa i balkonach,

- parkietów mozaikowych – są wykonane z dopasowanych kawałków naturalnego kamienia, np. bazaltu czy marmuru. Mają regularny kształt – prostokątów lub kwadratów. Mogą mieć dodatkowo zazębienia ułatwiające montaż. Zastosujemy je zarówno na podłogach, jak i ścianach.

Ceny i wybór materiałów sprawdzimy w kategorii kamień naturalny.

Zalety kamiennych mozaik

- Płytki z kamienia to materiał wysoce uniwersalny. Może być wykładany na dowolnych powierzchniach, np. na ścianach w kuchni, łazienkach i salonach. Sprawdza się również na posadzkach w miejscach narażonych na wilgoć, np. w pobliżu brodzika prysznicowego.

- Kamień jest trwały i ponadczasowy. Jest odporny na wysokie i niskie temperatury, wilgoć, a także bieżącą wodę. Nie pęka, jest odporny na zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

- Mozaika kamienna jest też naturalna, więc doskonale łączy się z innymi rodzajami organicznych materiałów. Pięknie wygląda w sąsiedztwie drewnianych blatów i ceglanych murków.

- Materiał jest dostępny w wielu kolorach, więc możemy go dobrać do tradycyjnych aranżacji, jak i nowoczesnego stylu wnętrza. W tym poradniku dowiemy się, jak dopasować kamień do wnętrza.

- Siatka, na której trzyma się mozaika, jest zwykle odporna na działanie wody i gnicie.

mozaika z kamienia Wady kamiennych mozaik

- Ograniczenia kamiennych dekorów na siatce mogą wynikać ze sposobu łączenia materiałów. Po ułożeniu dwóch pasów połączenia mogą być widoczne. Dlatego dekory idealnie sprawdzają się jako wykończenie płytek ceramicznych lub większych płyt kamiennych. Nie nadają się natomiast do wykładania dużych powierzchni.

- Niektóre rodzaje kamienia wymagają impregnacji. Takim materiałem jest np. marmur – może wchłaniać tłuszcze i bez odpowiedniej impregnacji straci blask.

- Kamienna mozaika na siatce wymaga uzupełnienia zaprawą. Fugi mogą się brudzić, dlatego warto wybrać materiały odporne na wilgoć i zabrudzenia.

Porada eksperta

Przed wyborem mozaiki kamiennej, zorientujmy się we właściwościach konkretnego materiału i dopasujmy go do warunków danego pomieszczenia. Odpowiednio pielęgnując i impregnując kamień naturalny, możemy cieszyć się jego pięknem przez wiele lat.

 

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Płytki marmurowe - jak je wykorzystać w swoim domu?

Płytki marmurowe - jak je wykorzystać w swoim domu?
Płytki marmurowe to unikalny materiał wykończeniowy, który wyróżnia się bogatym wzornictwem i odcieniami. Można go wykorzystać na wiele ...
Czytaj więcej

Jak układać płytki marmurowe?

Jak układać płytki marmurowe?
Kafle marmurowe w roli wykończenia posadzki to rozwiązanie, które w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Zapewniają one nie tylk...
Czytaj więcej

Rodzaje płytek z kamienia naturalnego – przegląd

Rodzaje płytek z kamienia naturalnego – przegląd
Pomimo, że często zastępowane są płytkami ceramicznymi, te kamienne stanowią zazwyczaj najtrwalsze wykończenie. Cechują się także niezwykłą elegancją....
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Mozaika z kamienia naturalnego – poznaj jej zalety i wady