icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak wykonać izolację ściany z płyty G-K?

Płyty G-K użyte do wykonania ściany są coraz popularniejszym rozwiązaniem w naszych domach. Mają wiele zalet, ale w jednym przypominają ściany tradycyjne – trzeba je zaizolować odpowiednio do pomieszczenia, gdzie się znalazły. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?

Kiedy lepiej jest wykonać izolację zewnętrzną?

Tu odpowiedź jest jednoznaczna – zawsze lepiej jest zaizolować ściany od zewnątrz. Będzie nas to kosztować mniej pracy, a przy tym osiągniemy więcej – pomieszczenia będą cieplejsze, co bezpośrednio przełoży się na mniejsze rachunki za ogrzewanie. W określonych warunkach nie możemy jednak ocieplić ściany zewnętrznej, na przykład kiedy budynek wpisany jest do rejestru zabytków i wszelkie zmiany zewnętrzne muszą być uzgodnione z Miejskim Konserwatorem Zabytków. Jasne jest też, że płyt G-K używa się wewnątrz budynków, i od wewnątrz również można je izolować.

Przeczytaj także: Izolacja akustyczna – co warto o niej wiedzieć?

Jak wykonać izolację ściany z płyty G-K?

Od czego zależy wybór odpowiedniej izolacji

W zależności od pomieszczenia, gdzie znajdują się ściany wykonane z płyt G-K, mamy do czynienia z odmiennymi warunkami cieplnymi i zawilgoceniem. W łazienkach, gdzie wilgotność jest największa, powinno się stosować specjalne, wodoodporne płyty G-K. Gdy zwrócimy uwagę na ich specyfikację okaże się, że przy wilgotności większej niż 70 % ich użyteczność jest liczona w godzinach. Zwykłe, nieimpregnowane płyty gipsowe w łazienkach nie mają racji bytu – ich miejsce jest w pomieszczeniach wolnych od wilgoci w takim stopniu.

Jak izoluje się ściany w łazience?

Ściany z impregnowanych płyt G-K oraz wykończenia łazienkowe z tego samego materiału (np. zabudowę wanny) trzeba dodatkowo zabezpieczyć przed bezpośrednim działaniem wilgoci. Na jej obecność szczególnie narażone są styki ścian z podłogą i najbliższe sąsiedztwo wanny lub kabiny prysznicowej i umywalki. Do zapewnienia wodoodpornej warstwy na płycie G-K potrzebna nam będzie folia w płynie, którą nakłada się na ścianę pędzlem. W przypadku, kiedy impregnowana płyta gipsowa będzie podłożem dla glazury łazienkowej, kolejną warstwą ochronną będzie specjalna zaprawa wodoszczelna.

Zobacz też: Głębokość fundamentów pod budowę domu

Jak wykonać izolację ściany z płyty G-K?

Jak zaizolować ścianę z płyty G-K

Odpowiednia izolacja ściany z płyty G-K powinna mieć miejsce w momencie jej stawiania.  Same płyty przykręca się do przygotowanej wcześniej izolacji, na którą składają się folia paroizolacyjna oraz warstwa wełny mineralnej (położona z zachowaniem wolnej przestrzeni między ścianą izolowaną a ścianą z płyty G-K). Szczególna staranność przymocowania dotyczy folii paroizolacyjnej.

Szczególnym przypadkiem jest ten, kiedy stwierdzimy brak izolacji w zbudowanej już ściance z płyty G-K. Stoimy wtedy przed koniecznością zbudowana przedścianki z odpowiednio wykonaną izolacją, co wiąże się z dodatkowym nakładem pracy oraz okrojeniem powierzchni użytkowej pomieszczenia.