LOTERIA URODZINOWA! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Styrobeton – zastosowanie, właściwości, cena

Na rynku wciąż pojawiają się innowacyjne produkty, które mają ułatwić i usprawnić proces budowy, a przy tym sprawić, by efekt finalny był jeszcze lepszy. Jednym z nich, jest wykorzystywanych w branży budowlanej, styrobeton. Czytając ten artykuł, dowiesz się, do czego możesz wykorzystać ten materiał – ma on wiele zastosowań, które warto znać, bo to wszechstronny surowiec.

Styrobeton

Przejdź do akapitów:

Czym jest styrobeton?

Styrobeton to materiał, w którego składzie znajdziesz styropianowy granulat, wodę i cement, które są wzbogacone środkiem chemicznym po to, aby maksymalnie wzmocnić i zespolić tę mieszankę. Kupuje się go w workach jako gotową kompozycję, do której konieczne jest jedynie dolanie odpowiedniej ilości wody, zgodnie z instrukcją producenta zawartą na opakowaniu. Można zakupić go także w formie styrobetonowych modułów przypominających płyty.

Sprawdź również: Styrodur – co to jest? Właściwości i zastosowanie polistyrenu ekstrudowanego (XPS)

 

Właściwości styrobetonu 

Najważniejszą z właściwości, które posiada styrobeton, jest jego ultralekkość (jest nawet 12 razy lżejszy od tradycyjnego betonu!) – wykorzystasz go zatem we wszystkich konstrukcjach, które ze względu na swą budowę, wymagają zastosowania nieobciążających jej materiałów. 

Kolejną zaletą tego materiału, są jego właściwości termiczne – jest doskonałym izolatorem termicznym, o 10 razy bardziej wydajnym niż beton. Dlatego też stosując go na posadzkę, unikniesz nadmiernego oddawania ciepła. 

Oprócz izolacji cieplnej styrobeton doskonale izoluje także dźwięki. Umożliwia on więc bardzo dobrą izolację akustyczną Twojego domu. Strop wykonany z tego materiału, będzie profesjonalnie go wygłuszał – wytłumione będą niemal wszystkie dźwięki!

Ostatnią cenną właściwością styrobetonu jest jego ognioodporność, co jeszcze bardziej sprawia, że jest cennym materiałem budowlanym, który warto wykorzystać podczas remontu lub budowy domu.

Styrobeton – zastosowanie

Styrobeton ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie. Można zastosować go jako:

  • Lekkie wypełnienie stropów i podłóg, co ma szczególne znaczenie w remoncie starszych nieruchomości, gdzie ważne jest możliwie jak największe odciążenie konstrukcji odnawianego budynku,
  • Izolację termiczną ścian zewnętrznych i poszczególnych kondygnacji,
  • Izolację akustyczną – stosując go do wypełnienia stropu, dodatkowo wygłuszymy swoje mieszkanie, przez co nie będą niosły się żadne dźwięki po stropie,
  • Izolację termiczną fundamentu – doskonale ociepli ściany fundamentowe. Nie będą one zatem oddawały ciepła z budynku i nie dojdzie do przemarzania fundamentu,
  • Materiał wykorzystywany do izolowania dachów płaskich.

Dodatkowo bardzo dokładnie wypełnia on wszelkie szczeliny, sprawdzi się zatem wszędzie tam, gdzie rozłożone są instalacje: wodna, gazowa i inne, które skryte są w posadzkach, Wszystko przez półpłynną formę, która łatwo dopasowuje się do powstałych zagłębień, uszczelniając je i izolując.

Styrobeton z powodzeniem można wykorzystać jako alternatywę dla ocieplania ścian zewnętrznych. Z racji swoich wysokich parametrów termoizolacyjnych, doskonale sprawdzi się także jako wylewka w basenach – woda w basenie pozostanie zatem ciepła na dłużej. Jest on także właściwym materiałem, z którego wykonasz wylewkę na balkon lub taras.

Przeczytaj także: Jak ocieplić stary dom? Pomysły na nowoczesną elewację starego domu

Są jednak sytuacje, kiedy styrobeton nie jest pożądanym materiałem. Nie poleca się ich przede wszystkim jako materiału do budowy konstrukcji ścian nośnych oraz ich ocieplania – mogą okazać się zbyt lekkie, by utrzymać ciężar całej konstrukcji budynku, która miałaby się na nich opierać.

Styrobeton – cena

Cena styrobetonu jest zróżnicowana w zależności od tego, jakiej grubości wylewkę chcesz wykonać. Za wylewkę cienką o grubości od 4 do 10 mm, zapłacisz około 614 zł za metr kwadratowy. Za grubszą wylewkę mającą od 10 do 20 mm grubości, zapłacisz około 549 zł za metr kwadratowy.

Jak wykorzystać styrobeton?

Styrobeton – jak wykorzystać go w budownictwie?

Jak widać, styrobeton ma szerokie zastosowanie i bardzo dobre parametry – niski ciężar przy jednoczesnej wysokiej wydajności termoizolacyjnej i akustycznej. Dzięki czemu wykorzystasz go do wszelkiego rodzaju wylewek na stropach, jako materiał izolujący termicznie oraz akustycznie. Do tego dzięki niemu łatwo wypoziomujesz posadzkę z chudego betonu.

Stosując wylewkę styrobetonową oszczędzasz czas i pieniądze – wylewka ze styrobetonu jest tańsza od innych technologii budowlanych, a dodatkowo jest łatwa w przygotowaniu i rozprowadzeniu. Ten typ wylewki nie posiada mostów termicznych, przez co wzmacnia się jej termoizolacyjność. Dobrze wytłumi dźwięki pomiędzy kondygnacjami i nie obciąży konstrukcji budynku, zachowując jej twardość.

Aby jednak zachować właściwości styrobetonu, należy właściwie przygotować podłoże do jego położenia. Podłoże musi być dokładnie wyczyszczone, suche i czyste, bez żadnych kamieni i fragmentów starej wylewki. Jeśli styrobeton będzie położony w miejscach, gdzie zbierać się może woda, konieczne będzie także rozłożenie folii izolacyjnej pod wylewkę.