LOTERIA CASTODAYS! Zrób zakupy i weź udział w loterii. Sprawdź szczegóły >>

Choinka z gałązek tui – jak zrobić oryginalne drzewko świąteczne?

Jak zrobić choinkę z gałązek tui oraz co dodać do świątecznego stroika? Przedstawiamy oryginalne pomysły DIY dekoracji na święta. Zobacz, jak wykonać domowe kompozycje ogrodowe z tujami, ozdoby z gałązek i inne ciekawe inspiracje na świąteczne dekoracje.

Choinka z gałązek tui – jak zrobić oryginalne drzewko świąteczne?

Iglaki to piękny i wdzięczny materiał dekoracyjny. Do świątecznych kompozycji nadają się jednak nie tylko gałązki świerków czy sosen. Wieniec czy choinka z gałązek tui również idealnie sprawdzą się w roli świątecznych dekoracji. Możesz tworzyć mniejsze stroiki, ale i rozbudowane kompozycje, które postawisz w dowolnym miejscu domu. Co ważne, w zależności od tego, jaką roślinę wybierzesz, będziesz mógł cieszyć się dekoracją nawet przez kilka tygodni. Zobacz, jak wykorzystać tuje do świątecznych dekoracji.  Oto 3 instrukcje DIY, jak przygotować mini-choinkę z tui.

Choinka z gałązek tui − mega trend świąteczny!

Czy podobają Ci się mini choinki? Nie zawsze musisz kupować iglaka w doniczce. Możesz też wykonać samodzielnie choinkę z gałązek tui. Jest na to kilka sposobów. Przede wszystkim wybierz się do ogrodu z sekatorem i utnij kilka gałązek tui. Staraj się wycinać je równomiernie z całego krzaka, aby nie zrobić w drzewku zbyt dużego prześwitu. Jeżeli nie masz takiego iglaka we własnym ogródku, udaj się do sklepu ogrodniczego. 

Czas na przygotowanie ozdoby świątecznej.

1. Tuja − choinka na styropianie

Czego będziesz do tego potrzebować?

Jak zrobić choinkę z gałązek tui? Zacznij od zamocowania stożka styropianowego na gałązce − po prostu wbij patyk w podstawę stożka. Drugą końcówkę gałązki-pieńka umieść w doniczce − może być ona wypełniona ziemią lub gąbką florystyczną.

Choinka z gałązek tui – jak zrobić oryginalne drzewko świąteczne?

Następnie niewielkie, kilkucentymetrowe gałązki tui wbijaj w styropianowy stożek. Kolejne warstwy choinki układaj od dołu do góry. Jeżeli zielone elementy nie trzymają się prawidłowo, możesz pomóc sobie gorącym klejem, który lepiej zamocuje gałązki do styropianu. Pistolet z klejem przyda Ci się zwłaszcza do stworzenia szczytowych warstw tuiowej choinki. 

Dla ozdoby, ziemię w doniczce lub gąbkę florystyczną możesz udekorować pozostałymi zielonymi gałązkami, tworząc mini trawnik. 

2. Choinka z tui na tekturze

Czego będziesz potrzebować?

 • Brystolu lub kartonu, 

 • taśmy dwustronnej i nożyczek,

 • gazety,

 • gorącego kleju z pistoletem, 

 • niewielkich gałązek zielonej tui, 

 • patyka na pieniek,

 • mchu.

Innym sposobem na przygotowanie choinki z tui będzie osadzenie jej na kartonie. Zamiast styropianowego stożka, wytnij koło z kartonu lub brystolu. Następnie rozetnij koło wzdłuż promienia koła (a więc do jej środka) i złóż z niego stożek. Sklej go za pomocą taśmy dwustronnej. Wypełnij stożek zmiętą gazetą, aby go usztywnić, a następnie umieść go na pieńku. Całość zamocuj w doniczce z ziemią lub gąbką. 

Aby zrobić choinkę z tui, zacznij umieszczać na stożku gałązki od dołu ku górze. Naklejaj je kolejno gorącym klejem. Każdy element przytrzymaj odpowiednio długo, aby klej zdążył dobrze złapać i usztywnić konstrukcję. 

3. Choinka z tui na gąbce florystycznej

Potrzebować będziesz do jej przygotowania:

 • dużego kawałka gąbki florystycznej, 

 • gałązek tui, 

 • gałązki na pieniek, 

 • doniczki wypełnionej gąbką lub ziemią.

Jeszcze inną metodą na stworzenie własnego drzewka z tui, jest zamieszczanie zielonych gałązek na gąbce florystycznej. Możesz nasączyć ją wodą, aby choinka na dłużej została zielona i „żywa”. Z gąbki wytnij stożek. Następnie umieść ją na pieńku i wbijaj od dołu gałązki iglaka. Aby czubek choinki wyglądał atrakcyjnie, gałązki możesz przymocować gorącym klejem. Co kilka dni spryskuj choinkę wodą, najlepiej za pomocą zraszacza. Dzięki temu dłużej przetrwa. 

Gąbka florystyczna to wdzięczny materiał do pracy. Możesz na niej wykonywać wiele innych stroików i wieńców z iglaków. Na pieńku możesz umieścić każdy kształt gąbki i wbijać w nią różne elementy. To także ciekawy sposób na stworzenie domowego kulistego drzewka z kwiatów lub nawet jesiennych liści. 

Ozdoby świąteczne z gałązek − czym je udekorować?

Aby pomysł był wyjątkowy i oryginalny, użyj do dekorowania materiałów wykonanych ze styropianu oraz kolorowych farb w sprayu. Kiedy nie decydujesz się na późniejsze przesadzenie drzewka do ogrodu, gałązki spryskać możesz sprayem na złoto, srebrno lub kolor miedziany − to ostatnie doskonale prezentować będzie się w industrialnych wnętrzach, np. na tle ceglanej lub betonowej ściany. 

Modne stają się również dekoracje wykonane z filcu. Można z nich wyczarować na przykład serca lub gwiazdki.

Na gałązkach iglaka nie powinno zabraknąć także sztucznego śniegu – szczególnie jeśli dekoracje wykonane są ze styropianu – dodaj do tego odrobinę brokatu w sprayu, a efekt końcowy będzie naprawdę wyjątkowy.

Wskazówka:  zadbaj o wygląd drzewka, ale przede wszystkim o sposób przechowywania. Tradycyjną donicę zastąp drewnianą skrzynką lub koszem wiklinowym. Alternatywą do tego rodzaju pojemników może być również obwinięcie doniczki materiałem, np. jutą. 

Jeśli jesteś zwolennikiem stylu industrial – włóż choinkę do metalowej formy. Dekoracja będzie bardzo efektowna i co ważne, nie musisz się obawiać, że podlana woda przecieknie na podłoże, na którym została umieszczona.

Choinka z gałązek tui – jak zrobić oryginalne drzewko świąteczne?

Co możemy wykonać z gałązek z igliwia?

Z drobnych gałązek warto wykonać nie tylko barwne girlandy i wieńce na drzwi, ale także dekoracje ścienne czy dekoracje do serwetek.

Gałązki igliwia bardzo ładnie komponują się z szyszkami, naturalnym drewnem oraz różnego rodzaju czerwonymi, złotymi, a także srebrnymi dodatkami. Wybierz swoje ulubione gałązki i przygotuj klej wikol. Barwne dekoracje stworzysz niewielkim nakładem pracy, inspirując się własną wyobraźnią.

Wskazówka: wszelkie dekoracje składające się z drobnych elementów, warto wykonać na styropianowej formie. Są wówczas łatwiejsze do przenoszenia w dowolne miejsce i co ważne - solidnie osadzone.

Dekoracje dla spryciarzy − ozdoby świąteczne z gałązek w donicach

Wykorzystywanie drzewek lub ich gałązek do świątecznych dekoracji często bywa określane jako mało ekologiczne. Dlatego coraz częściej spotkać można się z pomysłami na bożonarodzeniowe ozdoby wykonane na żywych roślinach, które po okresie świątecznym można przenieść do ogrodu i pozwolić im dalej swobodnie rosnąć. 

Iglaki, które przechowujesz w domu, nie powinny stać zbyt blisko kaloryfera czy innego źródła ciepła − pamiętaj, że to rośliny, które świetnie dają sobie radę na zewnątrz w zimie. Bardzo ważne jest odpowiednie osadzenie drzewka czy rośliny w donicy, zapewnienie odpowiedniej przestrzeni jej korzeniom oraz regularne podlewanie, a także nawożenie, jeżeli będzie tego wymagać. 

Warto też zainteresować się iglakami ciepłolubnymi. Jedną z nich jest araukaria, która na zewnątrz może przybrać formę potężnego drzewa. Ta hodowana w doniczce ma stożkowy kształt, a jej gałązki wyrastają poziomo. Każdego roku roślina wzrasta o jedno piętro, które składa się z gałęzi układających się w pięcioramienną gwiazdę. Ta jodełkowa roślina najlepiej czuje się w przestronnych pomieszczeniach, które pozwalają na jej swobodny rozrost. 

Innym domowym iglakiem, którym możesz zastąpić tradycyjną choinkę lub też wykorzystać jako dodatkowy świąteczny element, jest cyprys wielkoszyszkowy. Gałęzie tego drzewka rosną do góry i układają się w stożkowaty kształt. Cyprysy Goldcrest nadają pomieszczeniu pięknego, owocowego zapachu. Te zielone, pachną nieco mniej intensywnie. Aby zachować choinkową formę, uważaj szczególnie na najwyższą gałąź. Cyprysy można przycinać np. w kulę lub nawet sześcian. 

Jeśli hołdujesz zasadom ekologii i do tego lubisz inwestować tylko w dekoracje całoroczne, skup się na tych stroikach, które możesz wykonać z roślin umieszczonych w donicach lub innego rodzaju pojemnikach. W ofercie dostawców znajdziesz drzewka mniejsze i większe – także małe choinki, które ciekawie zaprezentują się również na stołach i małych stolikach nocnych. Iglaki w donicy, co jakiś czas podlewane, a w miarę potrzeby także przesadzone, wiosną będziesz mógł przenieść do ogrodu. 

Na choinki najczęściej wybiera się świerki lub jodły w różnych odmianach. Młode drzewka po sezonie możesz wsadzić w swoim ogrodzie lub wywieźć je na działkę. Poczekaj z tym jednak do wiosny − kwiecień i maj to najlepszy czas na sadzenie drzewek. Zwróć też uwagę, żeby kupować żywe drzewka, które od początku były hodowane w donicy. Okazy, które zostały wykopane z gruntu i przesadzone do donicy, mają zazwyczaj bardzo obcięte korzenie, co sprawia, że roślina później nie rozwija się prawidłowo i toczą ją różne choroby. 

Kompozycje ogrodowe z tujami

Świąteczną atmosferę możesz także stworzyć w swoim ogrodzie. Jeżeli posiadasz tuje, opleć je świątecznymi światełkami. Możesz wybierać spośród różnych kolorów, zagęszczenia lampek czy programów, w jakich migają. Zawsze jednak upewnij się, że kupujesz światełka, które nadają się na zewnątrz. Tylko te są bezpieczne do użytku w razie opadów deszczu lub śniegu. 

Tuje to piękne iglaki, które coraz częściej pojawiają się w polskich ogródkach. Tuje, a w języku polskim żywotniki, najczęściej występują w odmianach zachodniej i olbrzymiej. W naturze występują bardzo nielicznie. Jednak ten gatunek drzewa spotkać można jedynie w Azji oraz Ameryce Północnej, gdzie mogą osiągać nawet do 60 m wysokości. 

Tuje uprawiane w polskich ogrodach są zdecydowanie niższe. Mają delikatne, niekłujące igły, które dość łatwo się uginają. Co ważne, zaliczane są do rodziny cyprysów. To drzewa odpowiednie dla początkujących ogrodników − są dość mało wymagające i odporne na wszelkie warunki atmosferyczne. Najlepiej czują się w miejscach nasłonecznionych lub półcienistych, o żyznych, przepuszczających glebach o umiarkowanym nawodnieniu. 

Świąteczna tuja − choinka w domu i w ogrodzie!

Choinka to nie tylko świerk. Wykorzystując gałązki tui, możesz stworzyć mini-choinkę w domu, która będzie stanowić uroczą ozdobę kuchni, salonu czy pokoju dziecięcego. Przygotowane przez siebie drzewko ozdobić możesz sprayem, sztucznym śniegiem lub innymi ozdobami (zamocujesz je za pomocą gorącego kleju). Choinki tui możesz przyozdobić świątecznymi dekoracjami także w ogrodzie. Świąteczną aurę w domu przygotujesz jak zawsze z Castorama.pl.