Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Duży i przestronny ogród – idealne miejsce dla rodziny z dziećmi, a także nieograniczony potencjał. Amelia i Tomek chcą tak zagospodarować teren, by każdy miał miejsce dla siebie – kącik zabaw dla dzieci, teren do spożywania posiłków i przechowywania żywności, a także strefę relaksu. Jak zagospodarować ogród idealny?

Jak zagospodarować duży ogród? Wyzwanie Amelii i Tomka

Duży, szeroki i przestrzenny ogród to teoretycznie tysiące możliwości i potencjał, którego nie można zmarnować. Zwłaszcza wtedy, gdy należy do czteroosobowej rodziny z dwójką dzieci, które uwielbiają spędzać czas poza domem, niezależnie od warunków atmosferycznych i pory dnia. Aby ogród spełniał optymalnie wszystkie swoje zadania, dobrze jest podzielić go na strefy.

Każda rodzina potrzebuje miejsca na przygotowanie posiłków i ich wspólne spożywanie. To świetna okazja, by dzieci włączyły się w ten proces i zdobyły nowe umiejętności. To także szansa, aby pokazać im, jak dbać o przydomowy warzywniak, nauczyć odpowiedzialności i szacunku dla przyrody. Gdy posiadasz dużą działkę, wzbogać kącik dla dzieci o kilka grządek z warzywami, które młodzi ludzie będą uprawiać pod okiem rodziców. Nic tak nie smakuje, jak sałatka z warzyw ze swojego ogródka!

Duży ogród – jak zagospodarować część gospodarczą? Na szerokiej działce zmieści się zgrabne i idealnie zaaranżowane pomieszczenie gospodarcze. Schowasz w nim nie tylko narzędzia ogrodowe, ale także kosiarkę, zapasowe krzesła dla gości lub sezonowe dziecięce zabawki. Pomyśl, jak najlepiej przechować poduszki, ciepłe koce lub składane zadaszenie, które szybko wyciągniesz na czas deszczu lub dużego słońca.

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Jak zagospodarować ogród przed domem – nasze rozwiązania

Jak zagospodarować duży ogród? Teren podzielono na strefy. Dodatkowo całość wzbogacono o urządzenia i akcesoria, które przyspieszają prace porządkowe i pielęgnowanie zieleni. Są one bezpieczne dla najmłodszych i szybko się je chowa. Poszczególne części zostały dyskretnie oddzielone. Strefa relaksu zapewnia komfort i intymność wszystkim domownikom i zagłusza głośną zabawę dzieciaków.

Jak zagospodarować ogród? Utrzymuj porządek

W pobliżu ogrodzenia został umieszczony niewielki domek narzędziowy. Zgrabny, wykonany z drewna, dobrze komponuje się z całością i pozwala szybko znaleźć niezbędne rzeczy. To niezwykle istotne przy gromadce dzieci i pokaźnym, udekorowanym rozmaitymi roślinami ogrodzie. Jeśli domek ma stanowić wyróżniający się akcent dekoracyjny, warto pomalować go na wyrazisty kolor.

Domek, który tworzysz samodzielnie, podobnie jak ogrodzenie, powinien mieć stabilne fundamenty i mocowania, być usytuowany na równym i pozbawionym wilgoci podłożu. Schowasz w nim zapasowe doniczki, narzędzia, może też pełnić czasową funkcję szklarni. By jak najlepiej wykorzystać jego potencjał, umieść w nim haczyki, półki i liczne mocowania – wszystko będzie na wyciągnięcie ręki. Oprócz domku możesz zainwestować w skrzynie do przechowywania lub szczelne pojemniki przypominające rabaty. Dzięki nim nie będziesz musiał przenosić nieodpornych na deszcz akcesoriów do domu.

Przeczytaj także: Jak stworzyć bezpieczny plac zabaw w ogrodzie?

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Duży ogród – jak zagospodarować miejsce na relaks i zabawę?

W ogrodzie Amelii i Tomka powstał sympatyczny i kolorowy ogródek, o który dbają najmłodsi. Do tego huśtawkizjeżdżalnia i zamykana piaskownica. Teren został wyłożony specjalną matą, która chroni przed urazami i wraz z naturalną trawą stanowi bezpieczny kąt na dziecięce harce.

Całość została dyskretnie odgrodzona – dzieci czują się swobodnie, a rodzice mogą odpocząć w ciszy. Ścianka, żywopłot i nieco roślinności zapewniają prywatność i spokój. Dla rodziców optymalna będzie niewielka altana – chroni przed nadmiernym słońcem lub deszczem, pozwala wypocząć przy książce lub obejrzeć na laptopie ulubiony serial.

Posiłki w miłej atmosferze

Jak zagospodarować ogród przed domem na posiłki i biesiadowanie z bliskimi? W pobliżu domu powstało osobne miejsce dla dorosłych oraz oddzielny kolorowy kącik dla najmłodszych. Na wygodnych krzesłach pojawiły się miękkie poduszki, w zasięgu dłoni są koce na chłodniejsze letnie wieczory.

W celu uzyskania dodatkowego efektu warto wzdłuż ogrodzenia rozwiesić oświetleniowe girlandy, lampiony i umieścić lampy wzdłuż ścieżek ogrodowych. Całość dopełni palenisko, na którym można upiec kiełbaski lub zagrzać się przy ogniu.

Zobacz też: Jak zaplanować wymarzony ogród?

Przestrzeń dla całej rodziny – historia Amelii i Tomka

Koszenie trawy bez przewodów

Jak zagospodarować duży ogród, by nie wymagał wielogodzinnej pracy i ciągłej pielęgnacji? Postaw na wielofunkcyjne narzędzia. Zakup bezprzewodowej kosiarki ułatwi Ci dbanie o trawnik i dotarcie do każdej, najdalej wysuniętej przestrzeni. Drzewa i krzewy oddziel od linii trawnika, obsyp korą lub drobnymi kamieniami – unikniesz wielokrotnego wyrywania chwastów. Zainwestuj w sprzęt dobrej jakości, dzięki czemu dbanie o duży ogród będzie tylko przyjemnością!