Produkty

Różne rodzaje bombek – które wybrać?

Różne rodzaje bombek – które wybrać?

Bombki to jedne z najpopularniejszych ozdób bożonarodzeniowych. Najczęściej sięgamy po nie podczas ubierania choinki, choć doskonale sprawdzają się także jako elementy innych dekoracji. Chcąc wyposażyć się w bombki, musimy przygotować się na trudny wybór. Jakiego rodzaju ozdoby tego typu znajdziemy na sklepowych półkach?

Przejdź do następnych akapitów:

Różnorodność bombek choinkowych

Być może zdarza nam się, że przed zbliżającymi się świętami Bożego Narodzenia zadajemy sobie pytanie, jak ubrać choinkę. Czasem zależy nam na zmianie kolorystycznej przybrania, czasem na wykorzystaniu nowych ozdób – zwykle jednak i tak sięgniemy po bombki. Trudno się temu dziwić – ich wybór jest tak duży, że z powodzeniem znajdziemy produkty, które będą odpowiadały naszemu gustowi i pozwolą na nadanie naszemu drzewku wyjątkowego charakteru. Jak jednak zdecydować się na konkretne bombki? Które z nich okażą się dla nas najlepszym rozwiązaniem i które będą pasowały do aranżacji naszego wnętrza? Odpowiedzi na te pytania powinniśmy udzielić sobie zanim udamy się na zakupy. Pośród niezliczonych modeli bombek choinkowych obecnych na sklepowych półkach znajdziemy bowiem szeroką gamę dekoracji, różniących się od siebie m.in. następującymi cechami:

  • materiałem wykonania – może to być np. szkło, tworzywo sztuczne, drewno, sznurek, tkanina,

  • kolorem – bombki występują w całej palecie barw, a pośród nich znajdziemy zarówno te jedno-, jak i wielokolorowe. To pozwala nam na przyozdobienie choinki w jednej tonacji, np. na biało, w dwóch wybranych odcieniach, np. srebrnym i niebieskim, złotym i czerwonym itd., a także w wielu różnych kolorach,

  • kształtem – tradycyjne bombki mają formę kuli, jednak wiele z nich przybiera także inne kształty, np. aniołków, grzybków, bałwanków, gwiazdek, serduszek itp. Możemy zaopatrzyć się także w wieloelementowe zestawy, które poza bombkami kulami obejmują np. bombki dzwonki, bombki choinki czy bombki sople,

  • rozmiarem – bombki występują w wielu rozmiarach, osiągając średnicę od zaledwie paru do kilkunastu centymetrów (czasem może to być nawet ok. 20 cm),

  • wzornictwem – wśród bombek gładkich, pozbawionych jakichkolwiek zdobień, znajdziemy modele opatrzone różnorodnymi ornamentami (w tym także bombki ręcznie malowane), brokatem, koralikami, kryształkami itp.

Ozdoby świąteczne białe

Czy wiesz, że...?

Bombki choinkowe różnią się także sposobem wykończenia ich powierzchni, która może być np. matowa lub błyszcząca. Dużą popularnością cieszą się również przezroczyste szklane modele, które doskonale oddają minimalistyczny charakter wnętrza. Takie ozdoby nadają się też do samodzielnego udekorowania.

Bombki choinkowe ze szkła

Niegdyś bombki wykonane ze szkła były podstawą przybrania choinki. Do dziś cieszą się dużym powodzeniem z uwagi na ich walory estetyczne oraz elegancję. Ich niewątpliwy urok i tradycyjny charakter sprawiają, że mimo wyższej ceny od pozostałych modeli, to właśnie po nie sięgamy z myślą o naszym bożonarodzeniowym drzewku.

Mimo swoich zalet, bombki ze szkła mają jedną wadę – są bardzo delikatne, a ich przypadkowe upuszczenie lub osunięcie się z gałązki drzewka niemal na pewno zakończy się ich rozbiciem. Dla niektórych ma to swój urok, dla innych stanowi jednak poważną niedogodność – rozbita na mnóstwo drobnych odłamków bombka może stwarzać zagrożenie dla małych dzieci, a także zwierząt domowych.

Bombka szklana

Porada eksperta:

Jeśli zdecydujemy się na zakup szklanych bombek, pamiętajmy o tym, by odpowiednio je transportować i przechowywać. Po rozebraniu choinki ozdoby tego typu należy umieścić w zamykanym kartonie, najlepiej z przegródkami wykonanymi z tekstury, które sprawią, że bombki nie będą się przemieszczały. Pojemnik schowajmy w miejscu, w którym nie będzie narażony na przygniecenie lub ciągłe przesuwanie.

Bombki nietłukące

Alternatywą dla tradycyjnych bombek ze szkła są bombki z tworzywa sztucznego, nazywane także bombkami nietłukącymi się. Pod względem różnorodności stylistycznej nie ustępują miejsca szklanym odpowiednikom, jednak ich powierzchnia przeważnie nie mieni się tak pięknie w świetle lampek, jak w przypadku ozdób szklanych. Należy jednak podkreślić, że bombki plastikowe są lżejsze od szklanych i bardziej od nich wytrzymałe. Nie musimy obawiać się ich stłuczenia, więc nasze dzieci bądź zwierzęta nie skaleczą się ostrymi odłamkami. Komplet nietłukących bombek z dużym prawdopodobieństwem posłuży nam przez kilka świątecznych sezonów, a jego wymiana na nowy będzie podyktowana raczej naszą chęcią zmiany dekoracji, niż ich zniszczeniem. Zaletą tego typu zawieszek jest także ich cena – zazwyczaj niższa niż w przypadku modeli szklanych.

Bombki z brokatem mix 3 szt.

Bombki choinkowe – jak zrobić?

Wśród bombek znajdziemy także produkty ręcznie zdobione oraz ręcznie robione. O ile z tymi pierwszymi spotkamy się dość często, o tyle wybór tych ostatnich nie jest już tak duży, jak opisanych do tej pory dekoracji. Jeśli zależy nam na oryginalnych ozdobach, możemy wykonać je samodzielnie. Bombki ręcznie robione mają swój niepowtarzalny urok, a ich tworzenie jest doskonałą okazją do zabawy z dziećmi. Zyskujemy też dekoracje o indywidualnym charakterze, które nierzadko będą służy nam także w czasie kolejnych sezonów świątecznych. Bombki ręcznie robione doskonale sprawdzą się we wnętrzach, w których cenimy domową i przytulną atmosferę, a w aranżacji sięgamy po naturalne materiały. Rustykalny czy skandynawski salon to pomieszczenia, w których z pewnością znajdziemy dla nich miejsce – nie tylko na żywej choince, ale i na innych zastępujących ją kompozycjach.

Oto kilka pomysłów na samodzielne przygotowanie bombek

Bombki styropianowe – styropianowe formy, choć same w sobie nie mają wartości estetycznej, doskonale nadają się do dekoracji. Potraktujmy je jako bazę, która posłuży nam do przygotowania niepowtarzalnych bombek. Jak ozdobić styropianowe bombki, które dostaniemy w sklepach w różnorodnych kształtach (np. dzwonków, bączków, choinek itp.) i rozmiarach? Można okleić je brokatem lub kryształkami, pomalować, ozdobić pociętymi kawałkami materiału albo wstążką, pokryć girlandą z koralików, guzikami itp. Tak wykonane ozdoby będą nie tylko lekkie, ale też równie trwałe i bezpieczne w użytkowaniu co bombki plastikowe.

Porada eksperta:

W przygotowanie bombek styropianowych warto zaangażować dzieci. Zapewnimy im klej i różnorodne materiały, którymi będą mogły ozdobić wybraną formę. W tej roli sprawdzą się choćby produkty spożywcze, takie jak ryż, ziele angielskie, kasza lub makaron, ale również mech, tkaniny, sznurki czy cekiny.

Bombki z owoców – choinka z bombkami wykonanymi z owoców z pewnością będzie prezentowała się wyjątkowo pięknie. Do przygotowania takich ozdób najlepiej wybrać aromatyczne pomarańcze. Potrzebujemy także igły, goździków oraz wstążki, na której zawiesimy dekorację na drzewku. W zależności od tego, jaki mamy pomysł na przyozdobienie owocu goździkami, wykonujemy igłą dziurki w jego powierzchni – mogą one np. wyznaczyć kształt serca, choinki czy gwiazdy, ale też porywać go niemal w całości. W otwory wbijamy następnie goździki. Całość osuszamy papierowym ręcznikiem, by pozbyć się wyciekającego z pomarańczy soku. Na koniec przewiązujemy pomarańczę wstążką. Chociaż taka nietypowa bombka posłuży nam jedynie przez krótki czas, z pewnością wniesie do wnętrza wiele świątecznego ciepła.

Bombki ze sznurka – bombki wykonane przy użyciu sznurka to proste w przygotowaniu dekoracje wielokrotnego użytku. Potrzebujemy balonów, kleju wikolowego oraz wybranego sznurka – może to być sznurek jutowy albo np. mulina. Balon dmuchamy najpierw do wielkości, jaką ma mieć przyszła bombka. Związujemy go, a następnie dokładnie pokrywamy warstwą kleju.

Gwiazdka nordycka 12 szt.

Teraz możemy przystąpić do obwijania naszej formy wybranym sznurkiem. Jeśli nasza bombka ma być ażurowa i delikatna, nie używamy go zbyt wiele, tak by powierzchnia balonu została w wielu miejscach widoczna. Jeżeli z kolei chcemy uzyskać nieprześwitującą kulę, balon okręcamy bardzo dokładnie. Przygotowaną w ten sposób bombkę pozostawmy do wyschnięcia, a gdy to nastąpi, przekłuwamy balon i wyciągamy go z wnętrza kuli. Pozostaje już tylko doczepienie do naszej bombki uchwytu.

Wybór bombek choinkowych jest tak duży, że każdy z nas znajdzie modele odpowiadające jego potrzebom. Jeśli sklepowa oferta nas nie zadowala, sięgnijmy po sprawdzone pomysły na samodzielne przygotowanie ozdób, które mogą także powstać z papieru, szyszek lub np. słomy.

Data publikacji: 30.11.2016
Powiązane artykuły

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku

Montaż blachodachówki – jak zamontować blachodachówkę krok po kroku
Jak powinien prawidłowo wyglądać montaż blachodachówki w arkuszach? W czasie układania połaci, arkusze blachodachówki można bardzo łatwo...
Czytaj więcej

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?

Co to jest średnica DN – czyli jak czytać wymiary rur?
Nie wiesz, jak czytać wymiary rur? System nie jest skomplikowany. Trzeba jednak znać podstawowe zasady. Średnica DN, czyli średnica nominalna, to umow...
Czytaj więcej

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena

Rodzaje blachodachówki – zastosowanie, charakterystyka i cena
Blachodachówka to wytrzymały, estetyczny i lekki rodzaj pokrycia dachowego. To polecany wybór dla osób poszukujących trwałego ora...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Różne rodzaje bombek – które wybrać?