icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Jak udekorować stół na Boże Narodzenie?

To przy nim składamy sobie życzenia, przy nim spożywamy świąteczne posiłki, przy nim spędzamy najwięcej czasu podczas Bożego Narodzenia wraz z rodziną i przyjaciółmi. Stół, bo o nim mowa, jest więc w trakcie świąt wyjątkowym miejscem i z tego względu powinniśmy w szczególny sposób zadbać o jego udekorowanie, tak jak czynimy to najczęściej z choinką, stroikami czy innymi elementami naszych domów. Podpowiadamy, na jakie aspekty przystrojenia stołu zwrócić uwagę w tym niezwykłym czasie.

Przejdź do następnych akapitów:

Nakrycie

Dekorowanie stołu na Boże Narodzenie rozpoczynamy zawsze od wybrania obrusu. Najczęściej spotykanym w tym przypadku rozwiązaniem jest nakrycie blatu tradycyjnym białym obrusem. W zależności od tego, czy będziemy chcieli go urozmaicić większą ilością dodatków, może on posiadać zdobienia i wzory, stanowiąc ozdobę samą w sobie, lub też zachować minimalistyczny styl – w tym drugim przypadku możemy ożywić go różnego rodzaju dekoracjami. Białe obrusy świąteczne świetnie łączą się z czerwonymi, złotymi, kremowymi czy brązowymi nakładkami. Nie oznacza to jednak, że każdy stół wigilijny powinien mieć takie właśnie nakrycie. Do białego obrusu możemy bowiem dopasować bardziej stonowane nakładki w kolorze szarym oraz srebrne dodatki.

dekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołu

Pamiętajmy również o doborze odpowiednich tkanin, z jakich zostały wykonane obrusy i nakładki. Te dwa elementy powinny stanowić wspólną całość zarówno pod względem dobrze zgranych ze sobą deseni, jak i pod kątem grubości i faktury materiałów. Nakrycie niekoniecznie musi też zasłaniać cały blat, szczególnie jeśli jest on wykonany z naturalnego drewna i jego widoczne elementy wprowadzają dużo ciepła i przytulnej atmosfery do całego otoczenia, a ponadto świetnie zgrywają się np. z ozdobami świątecznymi z szyszek.

Porada eksperta:

Podczas wyboru odpowiedniego nakrycia stołu warto zwrócić uwagę na to, aby było ono plamoodporne. Boże Narodzenie to bowiem czas, podczas którego nasz stół jest użytkowany najbardziej intensywnie, szczególnie jeśli to w naszym domu organizujemy spotkania z rodziną i znajomymi. Nie unikniemy wtedy powstania wielu zabrudzeń z barszczu czy wina.

Kolory

Wszystkie dekoracje stołu na Boże Narodzenie powinny być spójne ze sobą pod względem kolorystyki. Chodzi tutaj zarówno o typowe nakrycie, typowe ozdoby świąteczne, jak i elementy zastawy stołowej. W większości przypadków na stołach wigilijnych nie brakuje takich kolorów jak czerwony i zielony, które nieodłącznie kojarzą się z atmosferą świąt Bożego Narodzenia, ale są też bardzo istotne pod względem symboliki, odzwierciedlając najwyższe wartości. Dobór kolorów jest jednak sprawą indywidualną i powinniśmy uzależnić go zarówno od naszych upodobań, jak i stylu urządzenia mieszkania. W nowoczesnych wnętrzach z pewnością sprawdzą się wspomniane już połączenia bieli z czerwienią, złotem czy kremami, w minimalistycznych – kompozycje bieli z szarościami i srebrami, a w tych bardziej tradycyjnych biel wystąpi zaś w zdecydowanej przewadze, łącząc się np. z kolorami natury.

Dodatki

Wszelkiego rodzaju ozdoby bożonarodzeniowe dają nam duże pole do popisu. Wśród dodatków, które z pewnością urozmaicą nasz stół, powinny znaleźć się zarówno te podstawowe i tradycyjne ozdoby, jak i te bardziej oryginalne, także wykonane we własnym zakresie.

dekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołu

Do tej pierwszej grupy zaliczymy z pewnością:

Do drugiej grupy możemy zaliczyć dekoracje stołu, które najczęściej zależą jedynie od naszej wyobraźni i inwencji twórczej. Wiele elementów znajdujących sią na blacie bożonarodzeniowym możemy udekorować chociażby świeżym igliwiem, które wprowadzi do naszego wnętrza nieco natury. Szczególnie wyjątkowo prezentują się otoczone nimi bombki i świeczki. Świąteczne dekoracje możemy też łatwo wykonać, wycinając je z kartek papieru, a następnie ozłacając je lub posrebrzając, dopasowując do konkretnego stylu.

Mogą to być chociażby drobne gwiazdki lub płatki śniegu, które udekorujemy dodatkowo sypkim brokatem. Na wigilijnym stole doskonale prezentują się też szyszki, które mogą zostać ułożone na blacie i pozostawione w naturalnym kolorze lub też wcześniej pomalowane na pasujący do innych dodatków odcień. Dobrym pomysłem jest też rozłożenie orzechów lub pomarańczy.

Porada eksperta:

Stół możemy też dodatkowo oświetlić, rozkładając na nim lampki choinkowe. Zabieg ten musi być jednak dobrze przemyślany, aby był w pełni bezpieczny oraz komfortowy dla nas i dla naszych gości. Pamiętajmy też o tym, aby z dodatkami nie przesadzić. Cała kompozycja powinna być odpowiednio wyważona zarówno pod względem kolorystyki, jak i liczby ozdób.

Zastawa

dekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołu

Nasz stół wigilijny możemy urozmaicić, stosując również dekoracje świąteczne naczyń oraz sztućców, które umieścimy na blacie. Liczy się tutaj przede wszystkim udekorowanie talerzy, przy których nie powinno zabraknąć ozdobnych serwetek. Co bardzo istotne, serwetki możemy ułożyć w wielu różnych konfiguracjach, zarówno korzystając z własnych technik, jak i gotowych wzorów na tego typu ozdoby na stół. Bardzo ciekawe jest też umieszczenie sztućców dla każdego gościa w skarpetkach w świątecznym stylu, np. typowych skarpetkach Mikołaja. Sztućce wkładamy do nich tak, aby ich końcówki znalazły się na zewnątrz, a następnie całość układamy na umieszczonych tuż obok talerzy serwetkach lub podkładkach materiałowych. Jeśli potrafimy szyć na maszynie lub robić na drutach, to możemy wykonać też miniaturowe dekoracje w postaci czapek i szalików, którymi udekorujemy następnie wysokie butelki.

Warto też przemyśleć dodatkowe uatrakcyjnienie świątecznego obiadu czy kolacji poprzez rozłożenie w pobliżu talerzy i sztućców karteczek z imionami poszczególnych gości, co z pewnością podniesie rangę każdego wspólnego spotkania przy stole. Karteczki możemy upiększyć, ozdabiając je igliwiem bądź wstążkami prezentowymi.

Porada eksperta:

Wybierając zastawę, która znajdzie się na naszym świątecznym stole, powinniśmy stawiać nie tylko na białe elementy. W tym przypadku świetnie sprawdzą się również przezroczyste szklane naczynia, które dodadzą dodatkowego blasku stołowej kompozycji, pięknie mieniąc się wśród świec.

Serwetki

To elementy, którymi możemy łatwo wzbogacić każdą stołową kompozycję, tworząc mnóstwo atrakcyjnych wizualnie wzorów, które z pewnością zachwycą naszych gości. Możemy wykonać z nich np. wachlarz lub typową kieszonkę, w której następnie umieścimy sztućce. Serwetki możemy też łatwo zwinąć w rulon i związać wstążeczkami lub też scalić je za pomocą wyciętych z papieru drobnych ozdób, np. w postacie gwiazdek czy choinek. Pamiętajmy jednocześnie o tym, aby elementy te były kolorystycznie spójne z resztą elementów aranżacyjnych.

dekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołudekoracja stołu

Idealna kompozycja

Tworząc dekorację naszego stołu na Boże Narodzenie, powinniśmy pamiętać o tym, aby nasza kompozycja nie była ani przesadzona, co może sprawiać wrażenie niepożądanego przepychu, ani też zbyt skromna. W tym wyjątkowym czasie warto sprawdzić swoją kreatywność i nadać naszemu stołowi indywidualnego charakteru.

Data publikacji: 30.11.2016