Jak wykończyć schody?

Sposoby wykończenia schodów zależą od tego, jaki rodzaj schodów zdecydowaliśmy się wybudować. Musimy pamiętać o zachowaniu równowagi wewnątrz domu i zastanowić się, jakie meble wybierzemy przy urządzaniu wnętrza.

Jak wykończyć schody wewnętrzne w domu? Inspiracje

O rodzaju schodów decyduje się zwykle już przy planowaniu budynku. Schody żelbetowe są bowiem budowane razem ze ścianami. Musisz wiedzieć, gdzie będą się zaczynać, gdzie kończyć, a także jakiego materiału zamierzasz użyć do wykończenia. Schody powinny mieć bowiem jednakową wysokość. A ta może się różnić w zależności od rodzaju materiału na podłodze – przykładowo kamień będzie wyższy od płytki ceramicznej.

Schody stalowe lub drewniane montuje się już po położeniu tynku i wykonaniu wylewki. Wzorem na wygodne stopnie jest: 2 x h (gdzie h to wysokość stopnia) + s (szerokość stopnia) = 60 do 65 cm.

Schody drewniane nie wymagają aż takiego zachodu, gdyż od razu są montowane na miejscu z drewna. Są lżejsze, uwodzą ażurową konstrukcją. Schody betonowe można jednak w całości obłożyć deskami dla uzyskania „drewnianego” efektu. Schody stalowe zwykle montuje się w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach. Ozdobione farbą, dają wrażenie pobytu w pracowni artystycznej.

jak wykończyć schody

Jak wykończyć schody w domu? Materiały budowlane

Najwięcej pola do popisu zostawiają schody żelbetowe. O ile nie planujesz domu w stylu postindustrialnym, w którym można zostawić po części stan surowy, będziesz musiał schody wykończyć. Jak wykończyć schody? Oto najczęściej wykorzystywane materiały budowlane.

Schody z kamienia

Schody i podchody z kamienia nadają najszlachetniejszy wygląd pomieszczeniu. Dobrze współgrają z każdym rodzajem ścian i wystroju wnętrz, również z drewnem. Można tu postawić na klasykę, czyli granit strzegomski czy marmur, a można spróbować i bardziej orientalnych rozwiązań, takich jak zielony serpentynit czy kremowożółty dolomit z żyłami kryształów górskich. Dolomit może operować kontrastem przy ciemnym drewnie. To połączenie daje wrażenie luksusu. 

Poleca się stosować kamienie twarde, odporne na ścieranie. Zaletą kamienia jest łatwość utrzymania go w czystości, gdyż reaguje dobrze na nawet proste zabiegi pielęgnacyjne. Schody po wyłożeniu kamieniem należy zaimpregnować przeciw poślizgom. Wadą kamienia jest jego cena.

Sprawdź, jakie schody sprawdzą się w małych pomieszczeniach

Płytki ceramiczne na schody w domu 

Niektóre z ich rodzajów mogą doskonale imitować kamień. Przykładem jest gres porcelanowy, który produkuje się przez zmieszanie kwarcu, skalenia i kaolinu. Inne mogą być bogato zdobione albo stylizowane na cegłę – w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać w połączeniu z całością wnętrza. Żeby nie ślizgać się na schodach, wybieraj raczej płytki ryflowane, czyli posiadające specjalne żłobienia antypoślizgowe, albo reliefowane (z wypukłym wzorem na całej powierzchni).

Sprawdź, jak ułożyć płytki na schodach

Drewno na schody w domu

Jak wykończyć schody betonowe? Obłóż je drewnem. Podkreśla ono ciepło i przytulność domowego ogniska. Klasyczne rodzaje desek to deski dębowe i bukowe. Obecnie w ofercie są różne egzotyczne gatunki drewien, często o naturalnych, zaskakujących barwach. Deski są podatne na obróbkę: przy odpowiednim doborze bejc czy lakierów możemy zmienić kolor drewna, wydobywać lub zakrywać usłojenie.

Zaletą drewna jest to, że amortyzuje upadki. Istnieje tu mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji niż przy kamieniu lub płytkach. W trosce o drewno, często użytkowane schody należy zabezpieczyć np. lakierem poliuretanowym. Jak wykończyć boki schodów? Tam również zastosować możesz drewno!

Wykładzina na schody w domu

Wykładzina na schodach wewnętrznych może nie wygląda najbardziej szykownie, ale daje jeszcze większe poczucie ciepła i bezpieczeństwa niż drewno. Najlepiej ze wszystkich materiałów amortyzuje upadki. Warto ją wykorzystać, kiedy masz małe dziecko lub opiekujesz się w domu osobą niepełnosprawną. 

Kolejnym plusem wykładziny jest jej niska cena. Jeżeli szukasz rozwiązania, jak tanio wykończyć schody betonowe, wykładzina to Twoja odpowiedź. Minusem na pewno jest spory wysiłek przy odkurzaniu. Nie da się też uniknąć stopniowej degradacji materiału pokrycia wskutek chodzenia. 

Wykładzinę można położyć na schodach na dwa sposoby: poprzez przycięcie odpowiednich kawałków na wymiar i przyklejenie klejem akrylowym (noski – klejem neoprenowym). Albo można też przykleić wykładzinę w jednym kawałku do stopni i podstopni, zabezpieczając ją metalowymi profilami. Bardzo ważne jest staranne ułożenie powierzchni, gdyż inaczej może się zwijać.

Zobacz, jak ułożyć wykładzinę podłogową na schodach.

Jak wykończyć schody

Jak wykończyć schody? Stwórz spójną aranżację we wnętrzu!

Wykończenie schodów jest procesem, który możesz zlecić specjaliście lub też wykonać to samodzielnie podczas urlopu. Potrzebujesz do tego odpowiedniego zestawu narzędzi, a także dobrego oka. Pracując na własny komfort i przy użyciu własnych materiałów na pewno będziesz dokładny i solidny. Pamiętaj, żeby wybierając rodzaj materiału wykończeniowego na schody, zadbać o spójność aranżacji. Zastanów się, jak wykończyć panele przy schodach, aby współgrały z całym pomieszczeniem. Wszystkie materiały budowlane znajdziesz na Castorama.pl.

Data publikacji: 20.11.2014