Produkty

Jak wykończyć schody?

Jak wykończyć schody?

Sposoby wykończenia schodów zależą od tego, jaki rodzaj schodów zdecydowaliśmy się wybudować. Musimy pamiętać o zachowaniu równowagi wewnątrz domu i zastanowić się, jakie meble wybierzemy przy urządzaniu wnętrza.

schody kręcone atrium novo castoramaO rodzaju schodów decydujemy już przy planowaniu budynku. Schody żelbetowe są bowiem budowane razem ze ścianami. Musimy wiedzieć, gdzie będą się zaczynać, gdzie kończyć, a także jakiego materiału zamierzamy użyć do wykończenia. Schody powinny mieć bowiem jednakową wysokość. A ta może się różnić w zależności od rodzaju materiału na podłodze – przykładowo kamień będzie wyższy od płytki ceramicznej.

Schody stalowe lub drewniane montujemy już po położeniu tynku i wykonaniu wylewki. Wzorem na wygodne stopnie jest: 2 x h (gdzie h to wysokość stopnia) + s (szerokość stopnia) = 60 do 65 cm.

Materiały do wykończenia

Najwięcej pola do popisu zostawiają schody żelbetowe. O ile nie planujemy domu w stylu postindustrialnym, w którym moglibyśmy cieszyć się jego stanem surowym, będziemy musieli schody wykończyć. Zazwyczaj spotykane materiały to:

- Kamień – nadaje najszlachetniejszy wygląd schodom. Dobrze współgra z każdym rodzajem ścian i wystroju wnętrz, również z drewnem. Można tu postawić na klasykę, czyli granit strzegomski czy marmur, a można spróbować i bardziej orientalnych rozwiązań, takich jak zielony serpentynit czy kremowożółty dolomit z żyłami kryształów górskich. Dolomit może operować kontrastem przy ciemnym drewnie. To połączenie daje wrażenie ciepłego luksusu. Poleca się stosować kamienie twarde, odporne na ścieranie. Zaletą kamienia jest łatwość utrzymania go w czystości, gdyż reaguje dobrze na nawet proste zabiegi pielęgnacyjne. Schody po wyłożeniu kamieniem należy zaimpregnować przeciw poślizgom. Wadą kamienia jest jego cena.

- Płytki ceramiczne – niektóre z ich rodzajów mogą doskonale imitować kamień. Przykładem jest gres porcelanowy, który produkuje się przez zmieszanie kwarcu, skalenia i kaolinu. Inne mogą być bogato zdobione albo stylizowane na cegłę – w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać w połączeniu z całością wnętrza. Żeby nie ślizgać się na schodach, wybieramy płytki ryflowane, czyli posiadające specjalne żłobienia antypoślizgowe, albo reliefowane (z wypukłym wzorem na całej powierzchni).schody z drewnianym wykończeniem

- Drewno – podkreśla ciepło i przytulność domowego ogniska. Klasyczne rodzaje desek to deski dębowe i bukowe. Obecnie w ofercie są różne egzotyczne gatunki drewien, często o naturalnych, zaskakujących barwach. Deski są podatne na obróbkę: przy odpowiednim doborze bejc czy lakierów możemy zmienić kolor drewna, wydobywać lub zakrywać usłojenie. Zaletą drewna jest to, że amortyzuje upadki. Istnieje tu mniejsze ryzyko odniesienia kontuzji niż przy kamieniu lub płytkach. W trosce o drewno, często użytkowane schody należy zabezpieczyć np. lakierem poliuretanowym.

- Wykładzina na schodach wewnętrznych może nie wygląda najbardziej szykownie, ale daje jeszcze większe poczucie ciepła i bezpieczeństwa niż drewno. Najlepiej ze wszystkich materiałów amortyzuje upadki. Warto ją wykorzystać, kiedy mamy małe dziecko lub opiekujemy się w domu osobą niepełnosprawną. Kolejnym plusem wykładziny jest jej niska cena. Minusem na pewno jest spory wysiłek przy odkurzaniu. Nie da się też uniknąć stopniowej degradacji materiału pokrycia wskutek chodzenia. Wykładzinę można położyć na schodach na dwa sposoby: poprzez przycięcie odpowiednich kawałków na wymiar i przyklejenie klejem akrylowym (noski – klejem neoprenowym). Albo można też przykleić wykładzinę w jednym kawałku do stopni i podstopnic, zabezpieczając ją metalowymi profilami. Bardzo ważne jest staranne ułożenie powierzchni, gdyż inaczej może się zwijać.

Schody drewniane nie wymagają aż takiego zachodu, gdyż od razu są montowane na miejscu z drewna. Są lżejsze, uwodzą ażurową konstrukcją. Schody betonowe można jednak w całości obłożyć deskami dla uzyskania „drewnianego” efektu. Schody stalowe zwykle montuje się w nowocześnie urządzonych pomieszczeniach. Ozdobione farbą, dają wrażenie pobytu w pracowni artystycznej.

Wykończenie schodów jest procesem, który możemy zlecić specjaliście, ale który możemy też wykonać samodzielnie podczas urlopu. Potrzebujemy odpowiedniego zestawu narzędzi, a także dobrego oka. Pracując na własny komfort i przy użyciu własnych materiałów na pewno będziemy dokładni i solidni.

Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?

Schody w domu – co zrobić by były bezpieczne?
Schody nadają estetyczny i oryginalny charakter pomieszczeniu, w którym się znajdują. Ponadto są kluczowym uzupełnieniem całej aranżacji domu. ...
Czytaj więcej

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?

Jak zadbać o to, żeby balustrada była wykończona estetycznie?
Prawidłowy montaż samej balustrady nie zawsze będzie oznaczać zadowalający efekt końcowy pod względem wizualnym. Aby zapewnić sobie estetyczne wyk...
Czytaj więcej

Jak upiększyć schody wewnętrzne?

Jak upiększyć schody wewnętrzne?
Schody wewnątrz mieszkania coraz częściej znajdują usytuowanie w przestrzeni wspólnej, na przykład w salonie. Przez to, że mają fantazyjny kształt, st...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak wykończyć schody?