icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Siding elewacyjny – powrót w wielkim stylu

Siding to technika wykańczania elewacji domów, która powstała w latach 50. XX wieku w USA. W Polsce stała się bardzo popularna w latach 90. Jest to okładzina elewacyjna stwarzająca system ochrony budynków przed warunkami atmosferycznymi, szczególnie wiatrem i deszczem. Co warto wiedzieć o tej technice i dlaczego warto ją stosować?

Siding elewacyjnySiding elewacyjnySiding elewacyjnySiding elewacyjny

Rodzaje sidingu

W latach 90. najczęściej siding kojarzony był z białymi panelami wykonanymi z tworzywa sztucznego. Był on chętnie stosowany głównie dlatego, że krył niedoskonałości tynku i pozwalał na łatwą poprawę wyglądu elewacji. Jednak dość szybko wyszedł z mody i zaczął być uznawany za dość kiczowaty. Obecnie siding wraca do łask, a podstawowa przesłana ku temu jest taka, że pojawiły się nowe materiały i rozwiązania.

Panele sidingowe mogą być wykonane z:

- tworzywa sztucznego (PCV), ale zwykle z dodatkami poprawiającymi jego trwałość,

- z kompozytu z dodatkiem drewna (WPC),

- z metalu,

- z drewna lub surowców drewnopochodnych.

Zwykle panele z PCV posiadają dodatki stabilizatorów, plastyfikatorów i dwutlenku tytanu. Dla zwiększenia wytrzymałości elementów, zespalane są ze sobą (na gorąco) dwie warstwy materiału. Na warstwie zewnętrznej mogą być tłoczone określone wzory.

Siding może występować jako:

- pojedynczo lub podwójnie łamany,

-spieniany, o zwiększonej odporności na temperaturę i wyższym stopniu tłumieniu hałasu.

Zwykle panele mają długość 3 do 6 m, a szerokość 20 do 30 cm. Sprzedawane są zazwyczaj w kompletach wraz z łącznikami i listwami ułatwiającymi montaż i odpowiednie wykończenie elewacji (kratki wentylacyjne, wykończenie ościeży, narożników, parapety). W przypadku powstania uszkodzeń, wgnieceń czy też chęci odświeżenia wyglądu elewacji sidingowej, zamocowane panele można z łatwością zastąpić nowymi.

Różne modele paneli sidingowych

Obecnie mamy do wyboru panele wykonywane w wielu rożnych kolorach i odcieniach. Bardzo efektownie prezentują się elewacje powstałe z połączenia elementów w różnych barwach. Czasem jest to jedynie delikatne cieniowanie i ożywianie barw elewacji sidingowej, ale równie dobrze wyglądają łączenia kontrastowych, często bardzo żywych kolorów. Kolorowy siding pozwala na zaakcentowanie niektórych detali architektonicznych. Dzięki możliwościom kolorystycznym możemy osiągnąć zindywidualizowane, oryginalne efekty. Panele mogą mieć rozmaite kształty oraz fakturę, często przypominającą np. naturalne, lakierowane drewno. Coraz popularniejsze jest także wykonywanie sidingu imitującego wizerunek bali drewnianych. Panele odwzorowują swym kolorem, fakturą oraz kształtem naturalne drewno, tworząc ciekawy, nieco rustykalny efekt. 

Deska_elewacyjnaDeska_elewacyjnaDeska_elewacyjnaDeska_elewacyjna

Gdzie stosować?

Siding sprawdza się w przypadku uzupełniania dociepleń zewnętrznych ścian budynku, gdyż pozwala estetycznie zamaskować warstwę docieplenia. Metoda ta bywa wykorzystywana także do odnawiania elewacji starych domów, szczególnie tych nieotynkowanych.

Zaletą sidingu jest duża łatwość układania, szybki postęp prac, a także trwałość oraz wytrzymałość mechaniczna i stosunkowo niewielki koszt. Siding nie rdzewieje, jest odporny na warunki atmosferyczne, nie wymaga także specjalnej konserwacji. Jest łatwy do utrzymania w czystości, można go po prostu okresowo czyścić, a wymieniać tylko uszkodzone elementy elewacji.

Siding powinien być jednak dobrany do bryły budynku. Nieszczególnie nadaje się do wykańczania elewacji domów o skomplikowanej bryle – znacznie lepiej prezentuje się na obiektach o prostej linii wykończenia. Tego typu okładzina dobrze prezentuje się zwłaszcza na niskich budynkach o spadzistych dachach.   Sprawdza się zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak i wielorodzinnym, a także przy wykańczaniu pomieszczeń gospodarczych czy innych lokali użytkowych.

Data publikacji: 16.02.2016