Produkty

Skuteczne sposoby na odświeżenie powietrza w szafie

Skuteczne sposoby na odświeżenie powietrza w szafie

Ładny zapach w mieszkaniu jest ważny – wpływa na samopoczucie w równie wysokim stopniu, co estetyka aranżacji i porządek. Jak jednak utrzymać ładny zapach w obszarach z trudniejszymi warunkami i narażonych na zaduch, np. szafach? Nie zastosujemy tam dowolnego rodzaju odświeżacza. Jaki zatem wybrać?

Popularne woreczki z lawendą do szafy

woreczek z lawendąNajbardziej znanym i działającym przez długi czas – nawet lata! – sposobem na odświeżenie zapachu w szafie jest zastosowanie płóciennych woreczków z suszonymi roślinami. Jeśli nie czujemy się mocni w szyciu, wystarczy umieścić zawartość na środku bawełnianej chusteczki, zrobić tobołek i przewiązać ozdobną wstążką.

Lawendę wybiera się nie tylko z uwagi na piękny i długotrwały zapach, ale również skuteczność w walce z molami. Wypełnione nią woreczki warto wieszać przy drzwiach, ponieważ nawet drobna szpara między skrzydłami zapewnia cyrkulację i rozprowadza aromat po całej szafie.

Czy wiesz, że…?

Lawendę wykorzystamy również do stworzenia odświeżacza w sprayu. Należy wymieszać szklankę wody z łyżeczką czystego alkoholu i kilkoma kroplami olejku lawendowego. W ten sposób odświeżymy szafę – warto pozostawić ją potem przez chwilę otwartą – oraz wybrane pomieszczenia. Jest to bowiem uniwersalny sposób na usuwanie nieprzyjemnego zapachu z domu.

Herbata do odświeżania szafy

Alternatywę dla lawendy stanowi herbata. Do odświeżenia szafy możemy wykorzystać ją w dwójnasób: w saszetkach lub torebkach. Saszetki przygotowuje się podobnie jak poprzednio, jednak do herbaty warto dodać kilka kropel olejku. Wskazana jest herbata liściasta, bo pochłania nieprzyjemne zapachy.

Pracy zaoszczędzą nam gotowe torebki do zaparzania herbaty. Są mniej estetyczne, za to pokropione olejkiem spełnią tę samą funkcję, co bawełniane tobołki.

zapachy w szafieSposób na świeżą szafę dla miłośników kawy

Wierni fani kawy ubrania czy pościel mogą odświeżyć dzięki wykorzystaniu zmielonych ziaren – zmielą je sami lub kupią napój mielony. Takiego preparatu nie trzeba nawet przygotowywać. Wystarczy wsypać kilka łyżeczek do otwartego naczynia i ustawić na dnie szafy. Kawa jest intensywna, więc bez trudu wypełni wnętrze mebla. Sprawdza się także w innych suchych miejscach.

Soda oczyszczona i sól do kąpieli

W ten sam sposób co kawę wykorzystamy sól do kąpieli lub sodę oczyszczoną pokropioną olejkiem. Produkty te wystarczy wsypać do miseczki i postawić w szafie. Soda sprawdzi się w każdym zamkniętym i niewielkim pomieszczeniu.

Perfumy i odświeżacze do samochodu

 Zapach Areon Smile Dry vanilia Mniej naturalne, za to równie skuteczne są flakony po perfumach oraz odświeżacze do samochodu. Z tych pierwszych wystarczy usunąć zatyczkę i rozprowadzacz, zostawiając samą buteleczkę. Takie odświeżacze doskonale sprawdzą się w mniejszych szafkach, np. z bielizną lub dokumentami – sprawią, że zeszyty czy papier do drukarki będą ładnie pachniały.

Odświeżacze do samochodu z kolei spiszą się w dużej szafie z rzadko wkładanymi ubraniami – tam, gdzie trzymamy kurtki i płaszcze zimowe, ale również w szafie w piwnicy. Warto wybierać zapachy neutralne, nie kojarzące się z autem, np. wanilię lub truskawkę. Odświeżacze są wydajne, dzięki czemu będą działać długo.

Suszone owocowe

Do odświeżania wnętrza szafy możemy wykorzystać także suszone owoce, zwłaszcza cytrusy. Cytryny, pomarańcze bądź grejpfruty powinniśmy pociąć na plastry i albo zostawić do wyschnięcia na parapecie, albo ususzyć w piekarniku. Gotowe ozdoby albo układamy w pojemniczku, albo przeplatamy sznurkiem i zawieszamy na drążku.

Z kolei świeże pomarańcze i mandarynki poprzetykane goździkami warto ustawić na dnie szafy. Uwaga! Musimy pamiętać o usunięciu ich, zanim zaczną się psuć. Najlepiej codziennie zaglądać do szafy i oceniać stan cytrusowych aromatów.

Data publikacji: 30.07.2018
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak zadbać o wnętrze samochodu?

Jak zadbać o wnętrze samochodu?
Pielęgnacja auta obejmuje nie tylko czyszczenie karoserii i dbanie o silnik, ale również sprawowanie pieczy nad wnętrzem. Po deszczu i śniegu, ...
Czytaj więcej

Podstawowe środki do pielęgnacji samochodu

Podstawowe środki do pielęgnacji samochodu
Chcąc zadbać o czystość i stan naszego auta, warto zaopatrzyć się w kilka przydatnych środków do jego czyszczenia i pielęgnacji – oto kilka z ni...
Czytaj więcej

Preparaty, za pomocą których odświeżysz wnętrze auta

Preparaty, za pomocą których odświeżysz wnętrze auta
Gruntowny lifting naszego auta możemy przeprowadzić dla siebie, dla większego komfortu jazdy, jak i dla przyszłego kupującego, kiedy samochód zostaje ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Skuteczne sposoby na odświeżenie powietrza w szafie