Co pochłania zapachy? Sposoby na brzydki zapach w domu

Co pochłania zapachy? W starszych domach lub w takich, w których właśnie przeprowadzono remont, często trudno się pozbyć niechcianych aromatów. Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania? Oto kilka sposobów na to, aby podjąć z nimi skuteczną walkę.

Brzydki zapach w domu – działania profilaktyczne 

Najlepszym lekarstwem na nieprzyjemne zapachy, jest zapobieganie im! Regularne sprzątanie i usuwanie źródeł brzydkiego aromatu to podstawa. W niektórych pomieszczeniach, zwłaszcza w kuchni oraz w łazience, musisz zadbać o właściwą infrastrukturę, która zapewni dobrą wentylację. W kuchni odpowiedzialny będzie za to np. okap, a w łazience – dobry ciąg w wentylacji.

Aby nie dopuścić do powstawania niemiłych zapachów w Twoim domu, warto przestrzegać kilku zasad. Oto niektóre z nich:

 • nie warto palić w domu tytoniu, a jeśli tak się dzieje, należy często prać firanki, zasłony i narzuty,

 • często wietrz mieszkanie niezależnie od pory roku,

 • co najmniej raz w miesiącu odmrażaj i myj lodówkę,

 • zainstaluj dobry wyciąg kuchenny,

 • wszystkie powierzchnie w kuchni wycieraj szmatką z dodatkiem detergentu,

 • zapewnij skuteczną dezynfekcję i dobrą wentylację w łazience i WC,

 • do otworów zlewów, umywalek, wanny często wlewaj środki dezynfekujące,

 • co tydzień wymieniaj ręczniki domowników,

 • podłoga w łazience powinna być umyta i bez śladów wilgoci – mnożą się przez to bakterie,

 • kosz na śmieci powinien być dokładnie umyty,

 • stosuj odświeżające środki zapachowe – kostki, żele, świece, kominki, kadzidełka.

Te sposoby pomogą Ci zachować zapach świeżości i czystości w domu. Możesz także stosować specjalne odświeżacze powietrza, które zostały stworzone tak, aby nie tylko przykrywać, ale wyłapywać i usuwać nieprzyjemny zapach. 

Jeżeli dokucza Ci zapach starego domu, być może problem jest umiejscowiony głębiej. Gdy Twój dom powstał kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zapach stęchlizny i wilgoci to sprawa przestarzałych instalacji, nasiąkniętych murów czy gnieżdżącego się gdzieś grzyba. Warto więc rozważyć poważniejszy remont. Wymiana instalacji, odświeżenie tynków, a w ekstremalnych przypadkach skucie murów pokrytych grzybem, może okazać się koniecznością. Dzięki temu jednak wyprowadzisz na stałe brzydki zapach z domu. 

Zobacz również: Jak zrobić odświeżacz powietrza? Kilka sposobów na ładny zapach w domu

co-pochlania-zapachyco-pochlania-zapachyco-pochlania-zapachyco-pochlania-zapachy

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z mieszkania? Ozonowanie

Najskuteczniejszym wyjściem jest zlikwidowanie niechcianych woni już u ich źródła. Zadanie takie skutecznie wykonamy np. poprzez ozonowanie. Ozon łatwo wchodzi w reakcje z cząsteczkami zanieczyszczeń wytwarzającymi zapachy. Utlenia bakterie, wirusy, roztocza, pleśnie i inne substancje. Rozkłada je na z mniej złożone oraz szkodliwe części, a pozostały ozon rozpada się do postaci zwykłego tlenu. Jest więc przyjazny środowisku i pozwala na silną dezynfekcję, a w tym i likwidację zapachów.

Warto przeprowadzić ozonowanie, szczególnie jeśli np. chcesz usunąć zapachy po remoncie, po zwierzętach domowych, po zalaniu czy zagrzybieniu. Ozonowanie polecane jest także w okresie grypowym, a także w miejscach, w których przebywają alergicy. To także dobry sposób, jak pozbyć się zapachu starego domu. 

Przeczytaj także: Domowe sposoby na odświeżenie powietrza w łazience

co-pochlania-zapachy-1co-pochlania-zapachy-1co-pochlania-zapachy-1co-pochlania-zapachy-1

Domowe sposoby na nieprzyjemny zapach w domu

Przez wieki pomysłowe gospodynie i zaradni domownicy wypracowali szereg metod, które uniemożliwiają powstawanie niemiłych woni. Domowe sposoby sprawią, że w Twoim domu znów pojawi się przyjemny aromat. Oto niektóre z nich:

1. Skórka z chleba do gotowania

Niezbyt przyjemny zapach gotowanych warzyw takich jak kapusta, kalafior czy brukselka możesz złagodzić poprzez wrzucenie do garnka skórki razowego chleba. Do gotującej się kapusty można dodać natkę pietruszki, plaster cytryny lub szklankę mleka – 1 szklankę na litr wody.

2. Usuwanie zapachu smażonej ryby

Na pozbycie się zapachu ryby opracowano kilka pomysłów. W czasie jej smażenia można dodać do oleju kilka kropli soku z cytryny albo obranego i pokrojonego na części ziemniaka. Na patelnię z rybą możesz także wrzucić łyżeczkę masła orzechowego, które pochłonie zapachy, ale nie zmieni smaku potrawy. 

Samą rybę można także skropić cytrynowym sokiem. Nie tylko z kuchni, ale i z całego domu zapach smażonej ryby zniknie, w momencie, kiedy na umytą wodą z cytryną patelnię wsypiesz garść herbaty granulowanej i zalejesz ciepłą wodą. Zapach ryby z naczyń usuwaj, mocząc je w osolonej wodzie albo z dodatkiem fusów po kawie czy herbacie. Dotyczy to także zapachu śledzi. 

Ręce myj zawsze słoną wodą, nacierając je potem sokiem z cytryny. Można je także natrzeć masłem, a następnie umyć w ciepłej wodzie.

co-pochlania-zapachy-2co-pochlania-zapachy-2co-pochlania-zapachy-2co-pochlania-zapachy-2

3. Pozbywanie się zapachu z czosnku

Zapach czosnku z rąk również usuniesz po umyciu ich słoną wodą i natarciu sokiem z cytryny. Nieprzyjemny oddech po potrawach z czosnkiem zlikwidujesz przez żucie świeżej pietruszki, ziaren kawy lub korzenia imbiru.

4. Pozbądź się zapachu z cebuli

Zapach cebuli z rąk usuwa się podobnie jak czosnku, z tym że musisz użyć koniecznie zimnej wody. Można także przed i po krojeniu cebuli natrzeć ręce łodygą selera. Sól zmieszana na papkę z zimną wodą pomoże także zlikwidować zapach cebuli utrzymujący się na garnku czy patelni.

5. Co pochłania zapachy spalenizny? 

Nieprzyjemne zapachy spalenizny zwalczysz gotując przez kilka minut 5% roztwór octu. Ocet możesz zastąpić wodą gotowaną z cytryną lub z samymi świeżymi skórkami. Na woń przypalenia i wszelkie inne niemiłe zapachy kuchenne skutecznie działa prażenie na patelni kilkunastu ziaren kawy naturalnej lub łyżki kawy zbożowej czy też kilku ziaren jałowca.

6. Jak pozbyć się zapachu papierosów?

Zapach dymu tytoniowego zniknie, gdy zapalisz kilka świec. Możesz też nalać na spodek nieco olejku eukaliptusowego i pozostawić do wyparowania. Inny sposób to zalanie wrzątkiem 3 łyżek sody i dodanie olejku lawendowego, które zostawia się w pomieszczeniu na kilka godzin. Pozostawiony w miseczce roztwór wody z paroma kroplami octu również wchłonie zapach tytoniowy.

7. Pozbądź się zapachów z lodówki

Zapachy w lodówce zlikwidujesz, przemywając jej wnętrze wodą z octem albo sodą oczyszczoną. Warto także w lodówce rozłożyć nieco ziaren kawy naturalnej – dobrze pochłaniają one wiele niemiłych zapachów.

8. Usunięcie zapachów z mikrofali

Nieprzyjemny zapach z mikrofalówki usuniesz, przemywając ją wodą z detergentem, a następnie wstawiając do środka słoik z dodatkiem soku z cytryny. Mikrofalówkę włącz na 5 minut, na największą moc, dzięki temu jej wnętrze zostanie odświeżone.

co-pochlania-zapachy-4co-pochlania-zapachy-4co-pochlania-zapachy-4co-pochlania-zapachy-4

9. Jak pozbyć się zapachu stęchlizny?

Zapach stęchlizny z dawno nieużywanych naczyń usuniesz, wyparzając je wodą z dodatkiem popiołu drzewnego.

10. Jak oczyścić termos?

Nalot i przykry zapach z wnętrza termosu zlikwidujesz, kiedy wsypiesz do niego 2 łyżki surowego ryżu i zalejesz ciepłą wodą. Potrząśnij termosem z zawartością kilkakrotnie i wylej ją, a następnie przepłucz gorącą wodą.

11. Aby kwiaty we flakonie znów ładnie pachniały!

Żeby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi pochodzącemu z flakonów z kwiatami ciętymi, warto dodać do wody nieco cukru.

Już wiesz, co pochłania zapachy w domu!

Naturalne, smakowite zapachy poprawiają nastrój oraz usuwają niepożądane nieprzyjemne wonie. Warto więc uprawiać w domu zioła i pachnące rośliny. Można też rozsiewać zapachy skórki cytrynowej, pomarańczowej, wanilii czy cynamonu. Także w wyniku gotowania w małej ilości wody np. mięty, majeranku, pieprzu i octu uzyskasz przyjemny zapach w domu. Jednak pamiętajmy, by nie przykrywać wówczas naczynia.

Żeby pozbyć się brzydkich zapachów z domu, pamiętaj o regularnym sprzątaniu. Jeżeli mimo poczynionych starań zapach stęchlizny w Twoim domu wciąż Ci doskwiera, być może należy przeprowadzić porządny remont.

Data publikacji: 04.11.2014

Data aktualizacji: 07.11.2022