Produkty

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z domu?

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z domu?

W starszych  domach lub w takich, w których właśnie  przeprowadzono remont, często trudno się pozbyć niechcianych zapachów. Oto kilka sposobów na to, aby podjąć z nimi skuteczną walkę.

kwiaty w kuchni

Działania profilaktyczne

Aby nie dopuszczać do powstawanie niemiłych zapachów, powinniśmy przestrzegać szeregu zasad. A oto niektóre z nich:
- nie warto palić w domu tytoniu, a jeśli tak się dzieje, należy często prać firanki, zasłony, narzuty,
- powinnyśmy często wietrzyć mieszkanie niezależnie od pory roku,
- co najmniej raz w miesiącu odmrażajmy i myjmy lodówkę,
- zainstalujmy dobry wyciąg kuchenny,
- wszystkie powierzchnie w kuchni wycierajmy szmatką z dodatkiem detergentu,
- zapewnijmy skuteczną dezynfekcję i dobrą wentylację w łazience i WC,
- do otworów zlewów, umywalek, wanny często wlewajmy środki dezynfekujące,
- co tydzień wymieniajmy ręczniki domowników,
- podłoga w łazience powinna być umyta i bez śladów wilgoci, bo mnożą się przez to bakterie,
- kosz na śmieci powinien być dokładnie wymyty,
- stosujmy odświeżające środki zapachowe – kostki, żele, świece, kominki, kadzidełka.

Działamy radykalnie

Najskuteczniejszym wyjściem jest zlikwidowanie niechcianych woni już u ich źródła. Zadanie takie skutecznie wykonamy np. poprzez ozonowanie. Ozon łatwo wchodzi w reakcje z cząsteczkami zanieczyszczeń wytwarzającymi zapachy. Utlenia bakterie, wirusy, roztocza, pleśnie i inne substancje. Rozkłada je na z mniej złożone i mniej szkodliwe części, a pozostały ozon rozpada się do postaci zwykłego tlenu. Jest więc przyjazny środowisku i pozwala na silną dezynfekcję, w tym i likwidację zapachów.
Warto przeprowadzić ozonowanie szczególnie, jeśli np. chcemy usunąć zapachy po remoncie, po zwierzętach domowych, po zalaniu czy zagrzybieniu. Ozonowanie polecane jest także w okresie grypowym, a także w miejscach, w których przebywają alergicy.

Działamy doraźnie

Przez wieki pomysłowe gospodynie i zaradni domownicy wypracowali szereg metod, które uniemożliwiają powstawanie niemiłych woni. Oto niektóre ze sposobów:
1. Niezbyt przyjemny zapach gotowanych warzyw takich jak kapusta, kalafior czy brukselka możemy złagodzić poprzez wrzucenie do garnka skórki razowego chleba. Do gotującej się kapusty można dodać natkę pietruszki, plaster cytryny lub szklankę mleka – 1 szklankę na litr wody.

2. Na pozbycie się zapachu ryby opracowano kilka recept. W czasie jej smażenia można dodać do oleju kilka kropli soku z cytryny albo obrany i pokrojony na części ziemniak. Na patelnię z rybą możemy także wrzucić kawałek masła orzechowego, które pochłonie zapachy, a nie zmieni smaku potrawy. Samą rybę można także skropić cytrynowym sokiem. Nie tylko z kuchni, ale z całego domu zapach smażonej ryby zniknie, gdy na umytą wodą z cytryną patelnię wsypiemy garść herbaty granulowanej i zalejemy ciepłą wodą. Z naczyń usuwamy zapach ryby mocząc je w wodzie osolonej albo z dodatkiem fusów po kawie czy herbacie. Dotyczy to także zapachu śledzi. Ręce myjemy słoną wodą i nacierajmy potem sokiem z cytryny. Można je także natrzeć masłem, a następnie umyć w ciepłej wodzie

3. Zapach czosnku z rąk usuniemy po umyciu ich słoną wodą i natarciu sokiem z cytryny. Nieprzyjemny oddech po potrawach z czosnkiem zlikwidujemy przez żucie świeżej pietruszki, ziaren kawy lub korzenia imbiru.

4. Zapach cebuli z rąk usuwamy podobnie jak czosnku, z tym że musimy użyć koniecznie zimnej wody. Można także przed i po krojeniu cebuli natrzeć ręce łodygą selera. Sól zmieszana na papkę z zimną wodą pomoże także zlikwidować zapach cebuli utrzymujący się na garnku czy patelni.

5. Nieprzyjemne zapachy spalenizny zwalczymy gotując przez kilka minut 5% roztwór octu. Ocet możemy zastąpić wodą gotowaną z cytryną lub z samymi świeżymi skórkami. Na woń przypalenia i wszelkie inne niemiłe zapachy kuchenne skutecznie działa prażenie na patelni kilkunastu ziaren kawy naturalnej lub łyżki kawy zbożowej czy też kilku ziaren jałowca.

6. Zapach dymu tytoniowego zniknie, gdy zapalimy kilka świec. Możemy też nalać na spodek nieco olejku eukaliptusowego i pozostawić do wyparowania. Inny sposób to zalanie wrzątkiem 3 łyżek sody i dodanie olejku lawendowego, które zostawiamy w pomieszczeniu na kilka godzin. Pozostawiony w miseczce roztwór wody z paroma kroplami octu również wchłonie zapach tytoniowy.

7. Zapachy w lodówce likwidujemy przemywając jej wnętrze wodą z octem albo sodą oczyszczoną. Warto w lodówce rozłożyć nieco ziaren kawy naturalnej, bo dobrze pochłaniają one wiele niemiłych zapachów.

8. Nieprzyjemny zapach z mikrofalówki usuwamy przemywając ją wodą z detergentem, a następnie wstawiamy do środka słoik z dodatkiem soku z cytryny. Na 5 minut włączamy mikrofalówkę na największą moc i wnętrze zostanie odświeżone.

kuchnia9. Zapach stęchlizny z dawno nie używanych naczyń usuniemy wyparzając je wodą z dodatkiem popiołu drzewnego.

10. Nalot i przykry zapach z wnętrza termosu zlikwidujemy, kiedy wsypiemy do niego 2 łyżki surowego ryżu i zalejemy ciepłą wodą. Potrząsamy tę zawartość kilkakrotnie i wylewamy, następnie płuczemy gorącą wodą.

11. Żeby zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi pochodzącemu z flakonów z kwiatami ciętymi, warto dodać do wody nieco cukru.

Sposób na przyjemne zapachy

Naturalne, smakowite zapachy poprawiają nastrój i usuwają niepożądane nieprzyjemne wonie. Warto więc uprawiać w domu zioła i pachnące rośliny. Można też rozsiewać zapachy skórki cytrynowej, pomarańczowej, wanilii czy cynamonu. Także w wyniku gotowania w małej ilości wody np. mięty, majeranku, pieprzu i octu uzyskamy przyjemny zapach w domu, pamiętajmy, by nie przykrywać wówczas naczynia.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Urządzanie

Dział Urządzanie

Powiązane artykuły

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje

Jaki sprzęt do kuchni wybrać? Zobacz nasze propozycje
Gdyby wskazać trzy domowe pomieszczenia, w których codziennie spędzasz najwięcej czasu, jednym z nich na pewno byłaby kuchnia. Zadbaj o to, aby...
Czytaj więcej

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń

Okapy kuchenne – ranking najlepszych urządzeń
Niezbędnym elementem wyposażenia każdej strefy kuchennej jest okap. Ranking, który dla Ciebie przygotowaliśmy, a także zebrane w tym artykule i...
Czytaj więcej

Kuchnia bez okna - jak ją wyposażyć, by była praktyczna?

Kuchnia bez okna - jak ją wyposażyć, by była praktyczna?
Kuchnia bez okna, czy też tak zwana ślepa kuchnia, to relikt trendów architektonicznych lat ‘60 i ‘70 XX wieku. Niestety wielu z na...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Jak usunąć nieprzyjemne zapachy z domu?