Produkty

Frezy meblowe – wady i zalety

Frezy meblowe – wady i zalety

Frezowanie polega na żłobieniu w danej powierzchni rowków czy kanalików, co wykonuje się za pomocą specjalnych frezów. Tego typu wyżłobienia spotykamy najczęściej jako element frontów meblowych. Czy warto się na nie zdecydować?

szuflady komody z frezamiFrezy meblowe znajdziemy w meblach różnego typu – zarówno kuchennych, jak i przeznaczonych do ustawienia w pozostałych pomieszczeniach. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, ze pełnią jedynie funkcję dekoracyjną i nie wyróżniają się możliwościami praktycznego zastosowania. Nie jest to jednak do końca prawdą – w zależności od rodzaju zastosowanego frezu mogą one pełnić także inne funkcje niż tylko ozdobna.

Frezy ozdobne

Frezy ozdobne to elementy, które widnieją na frontach meblowych w różnym układzie. Mogą występować w formie pionowych lub poziomych pasków, wyżłobionych ramek – symetrycznych lub z dodatkowymi akcentami – misternych ornamentów, nieregularnych linii czy fal. Wśród frezów zdobiących elewacje mebli znajdziemy więc wzory skromne i minimalistyczne oraz takie, które mogą stać się główną dekoracją danego pomieszczenia. Jeżeli więc decydujemy się na meble z tak zdobionymi frontami, powinniśmy dostosować wzór do aranżacji całego pomieszczenia, by przez zbyt bogate zdobnictwo nie wprowadzić do niego chaosu i stylistycznego nieładu.

Należy także uwzględnić, że obecność wyżłobionych rowków w powierzchni frontów meblowych może sprawiać trudności z utrzymaniem mebli w czystości. W zagłębieniach będzie bowiem gromadził się kurz, a w przypadku mebli kuchennych – także tłuszcz. Wycierając takie meble, będziemy musieli zwrócić szczególną uwagę na usuwanie zanieczyszczeń z dekoracyjnych rowków – będzie to tym łatwiejsze, im regularniej będziemy poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym.

Frezy pod uchwyty meblowe

Frezy mogą stanowić również elementy łączące w sobie funkcję dekoracyjną z praktyczną. Będzie tak wtedy, gdy w powierzchni frontu meblowego wyfrezowane zostaną otwory przeznaczone do umieszczenia w nich uchwytów. Frezy akcentują miejsce mocowania, przy czym nie zostają przez niego w pełni zasłonięte, stanowiąc również dekorację frontu. Frezy meblowe mogą służyć także zamocowaniu w nich uchwytów wpuszczanych – w tym wypadku konieczne jest uprzednie określenie wymiarów i rodzaju wybranych uchwytów, by móc wykonać w meblach odpowiednie żłobienie. Frez taki sprawia, że powierzchnia mebli pozostaje płaska, bez wystających elementów. Mimo wszystko mamy jednak zapewnione wygodne korzystanie z mebli.

Frezy będące uchwytami

Niektóre frezy wykonuje się natomiast po to, by pełniły funkcję uchwytów. Takie żłobienia mogą przybrać różną formę, np. prostokąta lub półokręgu. Aby były wygodne w użytku, powinny zostać wykonane na odpowiednią głębokość. Takie frezy również pozwalają zrezygnować z mocowania na frontach dodatkowych elementów, takich jak gałki czy relingi. Sprzyjają więc zachowaniu minimalistycznego stylu wnętrza i spójności stylistycznej. Jednak także one będą wymagały szczególnej uwagi podczaskredens frezowany, antyk czyszczenia, zwłaszcza gdy mowa o meblach kuchennych, które nie tylko brudzą się ze względu na specyficzne warunki panujące w kuchni, ale również na skutek korzystania z nich za pomocą brudnych, tłustych czy mokrych rąk.

Frezy meblowe z jednej strony mogą stanowić o charakterze kuchni, wprowadzając do niej określony styl, z drugiej natomiast mogą zastępować tradycyjne uchwyty meblowe. Dzięki różnorodności wzorów meble frezowane przyjmą dokładnie taką postać, jaką sobie wymarzyliśmy, w zupełności odpowiadając naszemu gustowi i preferencjom, a także przybierając niepowtarzalną formę.

Data publikacji 20-04-2022
Doradca Dział Narzędzia

Dział Narzędzia

Powiązane artykuły

Jak dobrać frezy do wykonywanych profili?

Jak dobrać frezy do wykonywanych profili?
Od doboru właściwego frezu zależy jakość wykonanego przez nas profilu, który będzie miał charakter dekoracyjny lub posłuży do spójnego złączenia dwu p...
Czytaj więcej

Frezowanie części metalowych

Frezowanie części metalowych
Frezowanie to rodzaj obróbki skrawaniem, w której praca ostrzy narzędzia nigdy nie jest równoczesna. Krawędzie skrawające pracują jedna po drugiej. Na...
Czytaj więcej

Jak używać frezarki do drewna?

Jak używać frezarki do drewna?
Do obróbki materiału drewnianego z pewnością przyda Ci się frezarka. Obecnie spełnia ona funkcję nowoczesnego dłuta, za pomocą którego n...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena
1 komentarz
07.04.2020
Bardzo przydatny artykuł. 5 gwiazdek !

Ocena i komentarz dla:

Frezy meblowe – wady i zalety