Frezy meblowe – wady i zalety
 

Frezowanie polega na żłobieniu w danej powierzchni rowków czy kanalików, co wykonuje się za pomocą specjalnych frezów. Tego typu wyżłobienia spotykamy najczęściej jako element frontów meblowych. Czy warto się na nie zdecydować?

szuflady komody z frezami

Frezy meblowe znajdziemy w meblach różnego typu – zarówno kuchennych, jak i przeznaczonych do ustawienia w pozostałych pomieszczeniach. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, ze pełnią jedynie funkcję dekoracyjną i nie wyróżniają się możliwościami praktycznego zastosowania. Nie jest to jednak do końca prawdą – w zależności od rodzaju zastosowanego frezu mogą one pełnić także inne funkcje niż tylko ozdobna.

Frezy ozdobne

Frezy ozdobne to elementy, które widnieją na frontach meblowych w różnym układzie. Mogą występować w formie pionowych lub poziomych pasków, wyżłobionych ramek – symetrycznych lub z dodatkowymi akcentami – misternych ornamentów, nieregularnych linii czy fal. Wśród frezów zdobiących elewacje mebli znajdziemy więc wzory skromne i minimalistyczne oraz takie, które mogą stać się główną dekoracją danego pomieszczenia. Jeżeli więc decydujemy się na meble z tak zdobionymi frontami, powinniśmy dostosować wzór do aranżacji całego pomieszczenia, by przez zbyt bogate zdobnictwo nie wprowadzić do niego chaosu i stylistycznego nieładu.

Należy także uwzględnić, że obecność wyżłobionych rowków w powierzchni frontów meblowych może sprawiać trudności z utrzymaniem mebli w czystości. W zagłębieniach będzie bowiem gromadził się kurz, a w przypadku mebli kuchennych – także tłuszcz. Wycierając takie meble, będziemy musieli zwrócić szczególną uwagę na usuwanie zanieczyszczeń z dekoracyjnych rowków – będzie to tym łatwiejsze, im regularniej będziemy poddawać je zabiegom pielęgnacyjnym.

Frezy pod uchwyty meblowe

Frezy mogą stanowić również elementy łączące w sobie funkcję dekoracyjną z praktyczną. Będzie tak wtedy, gdy w powierzchni frontu meblowego wyfrezowane zostaną otwory przeznaczone do umieszczenia w nich uchwytów. Frezy akcentują miejsce mocowania, przy czym nie zostają przez niego w pełni zasłonięte, stanowiąc również dekorację frontu. Frezy meblowe mogą służyć także zamocowaniu w nich uchwytów wpuszczanych – w tym wypadku konieczne jest uprzednie określenie wymiarów i rodzaju wybranych uchwytów, by móc wykonać w meblach odpowiednie żłobienie. Frez taki sprawia, że powierzchnia mebli pozostaje płaska, bez wystających elementów. Mimo wszystko mamy jednak zapewnione wygodne korzystanie z mebli.

Frezy będące uchwytami

Niektóre frezy wykonuje się natomiast po to, by pełniły funkcję uchwytów. Takie żłobienia mogą przybrać różną formę, np. prostokąta lub półokręgu. Aby były wygodne w użytku, powinny zostać wykonane na odpowiednią głębokość. Takie frezy również pozwalają zrezygnować z mocowania na frontach dodatkowych elementów, takich jak gałki czy relingi. Sprzyjają więc zachowaniu minimalistycznego stylu wnętrza i spójności stylistycznej. Jednak także one będą wymagały szczególnej uwagi podczas

kredens frezowany, antyk

czyszczenia, zwłaszcza gdy mowa o meblach kuchennych, które nie tylko brudzą się ze względu na specyficzne warunki panujące w kuchni, ale również na skutek korzystania z nich za pomocą brudnych, tłustych czy mokrych rąk.

Frezy meblowe z jednej strony mogą stanowić o charakterze kuchni, wprowadzając do niej określony styl, z drugiej natomiast mogą zastępować tradycyjne uchwyty meblowe. Dzięki różnorodności wzorów meble frezowane przyjmą dokładnie taką postać, jaką sobie wymarzyliśmy, w zupełności odpowiadając naszemu gustowi i preferencjom, a także przybierając niepowtarzalną formę.

Data publikacji: 05.07.2015