Strona główna

Strzałka w prawo

Narzędzia i sprzęt

Strzałka w prawo

Sprzęt budowlany

Strzałka w prawo

Szalunki

Strzałka w prawo

Szalunki

Jeśli chcesz postawić betonowy filar, słup lub elementy ogrodzenia warto wybrać jak najprostsze rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Oba te warunki spełnia papierowa tuleja wykorzystywana do odlewania form w betonie.

Filtry

Szalunki

Jeśli chcesz postawić betonowy filar, słup lub elementy ogrodzenia warto wybrać jak najprostsze rozwiązania, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Oba te warunki spełnia papierowa tuleja wykorzystywana do odlewania form w betonie.

7 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Akcesoria murarskie i szalunkowe

Wyświetlanie 7 z 7 produktów

Szalunek papierowy – nowoczesne rozwiązanie na budowie

Szalunki stalowe w budownictwie były stosowane od dawna. Powoli jednak odchodzi się od nich głównie ze względu na trudności związane z ich stosowaniem. Przenoszenie szalunków stalowych, montaż, a także transport wymagają pewnego wysiłku, dlatego dla oszczędności czasu i zarazem pieniędzy coraz bardziej popularne stają się szalunki papierowe.

Szalunek papierowy pełni dokładnie taką samą funkcję jak modele stalowe. Umożliwia tworzenie konstrukcji betonowych, takich jak filary, słupy lub wiele podobnych. Szalunek papierowy może posłużyć do budowy konstrukcji betonowych o różnym przekroju. Umożliwiają to szalunki papierowe kwadratowe lub kołowe.

Ten typ jest wykonany z papieru wysokiej jakości, a dokładniej z kilku warstw tektury. Warstwy te układa się po spirali. Wewnętrzna strona tulei jest natomiast wyłożona specjalnym, wodoodpornym papierem. Zewnętrzną część szalunku natomiast pokrywa się specjalnym impregnatem. Dzięki temu jest ona bardziej odporna np. na opady atmosferyczne, co wpływa na znacznie łatwiejszy transport tych produktów.

W przypadku szalunków papierowych bardzo ważny jest sposób ich przechowywania. Powinny być magazynowe poziomo na wyrównanym podłożu. Dzięki temu nie ulegną zniekształceniu.

Dostępne w naszym sklepie szalunki są różne. Mogą mieć długość od 250 do 350 centymetrów. Znajdziesz także szalunek papierowy 150 cm. Ich średnica natomiast może wynosić od dwudziestu do czterdziestu centymetrów. Dodatkowo produkty te mogą mieć przekrój kołowy lub kwadratowy.

Dlaczego warto zdecydować się na szalunek papierowy?

Szalunki papierowe mają bardzo wiele zalet. To głównie z tego powodu stają się coraz częściej wykorzystywane w budownictwie i doskonale zastępują modele stalowe. Jedną z zalet szalunków papierowych jest duża łatwość ich użycia. Te produkty praktycznie nie wymagają montażu. Wystarczy je ustawić w wybranym miejscach, a następnie zalać przygotowanym betonem. Po pewnym czasie, czyli po wyschnięciu szalunku, można je ściągnąć i wyrzucić.

Szalunki papierowe jest to materiał jednorazowego użytku. Oznacza to, że zdołasz na nim zaoszczędzić nie tylko pieniądze. Nie będziesz też musiał zastanawiać się, co zrobić z szalunkiem, jeśli planujesz wykorzystać go tylko jeden raz. W takiej sytuacji model papierowy będzie najlepszym wyborem, bo jest łatwy w utylizacji.

Prosty transport to kolejny powód, dla którego dobrym wyborem będzie tuleja papierowa szalunkowa. Produkt ten ma niewielką wagę. Nie wymaga tym samym stosowania samochodów dopuszczających duże obciążenia. Również sam załadunek jest znacznie łatwiejszy i szybszy, gdy nie musisz dźwigać ciężarów.

Papierowe szalunki są elementami jednorazowego użytku. Oznacza to, że zaoszczędzisz sporo czasu, który musiałbyś poświęcić na mycie metalowych elementów. Po zaschnięciu betonu wystarczy zerwać warstwę papieru i wyrzucić go. To ekologiczne i bardzo wygodne rozwiązanie, które możesz zastosować w budownictwie.

Bardzo dużą zaletą tych szalunków jest skrócenie czasu pracy. Dzięki nim będziesz w stanie ustawić w tym samym czasie wiele konstrukcji, które możesz równocześnie zalać betonem. Jeśli natomiast korzystasz z szalunków metalowych, musisz poczekać na wyschnięcie zaprawy, zdemontować szalunek i dopiero ustawić go pod nowy element. Tym samym praca z szalunkami papierowymi jest po prostu szybsza.

Łatwość stosowania tych produktów to kolejny powód, dla którego są tak chętnie wykorzystywane. Szalunki są gotowe do użycia. Do ich montażu nie musisz używać żadnych narzędzi. Tym samym poradzisz sobie z montażem samodzielnie, również bez korzystania z pomocy specjalisty. Dodatkowo wygładzona powierzchnia wewnątrz szalunków papierowych sprawia, że wylane betonem konstrukcje mają gładką powierzchnię. Zapewnia to estetyczny wygląd tworzonych słupów lub kolumn.

Jakie szalunki papierowe wybrać i na co zwracać uwagę?

Wybór szalunku papierowego nie jest trudny. W zasadzie w większości przypadków będzie on zależny od Twoich preferencji, a także od zaplanowanych konstrukcji betonowych. Co zatem wpływa na wybór tulei papierowych?

Najważniejszą kwestią, którą powinieneś wziąć pod uwagę, jest kształt tulei. Do dyspozycji masz szalunki okrągłe papierowe i kwadratowe. Każdy z nich pozwoli na wykonanie konstrukcji innego typu. Od Twoich preferencji zależy, z którego typu produktu skorzystasz. Pamiętaj jedynie, że taka konstrukcja nie będzie mogła być zmieniona. Z tulei kwadratowych nie wykonasz okrągłych kolumn i na odwrót.

Kolejną istotną kwestią są wymiary szalunku, a dokładniej – jego średnica. Jest to parametr niezmienny. Zastanów się zatem dobrze, jakiej średnicy ma być tworzona przez Ciebie konstrukcja. Następnie na tej podstawie dobierz odpowiednie tuleje. Nieco mniejszy problem wiąże się z długością tych elementów. Oczywiście najlepiej wybierać takie produkty, które mają już docelową długość zgodną z Twoimi potrzebami. Nie przejmuj się, jeśli ich nie znalazłeś i dostępny jest tylko szalunek papierowy 400 cm. Tuleje papierowe są łatwe do przycięcia. Zajmie to wprawdzie nieco czasu i wymaga precyzji, aby wszystkie miały taką samą długość. Jednak dopasowanie tych elementów do Twoich potrzeb nie będzie szczególnie trudne.

Wszystkie rury szalunkowe papierowe są wykonane z mocnej tektury. Jednak powinieneś zwrócić uwagę na informację od producenta dotyczącą posiadanych certyfikatów dotyczących jakości danego produktu. Określają one jakość zastosowanego impregnatu. Chroni on papierowe rury szalunkowe przed wpływem deszczu. Dodatkowo ważna jest także warstwa wewnętrzna tych tub. Upewnij się, że jest gładka. Tylko wtedy uzyskasz konstrukcje betonowe o równe i gładkie. Łatwiej też usuniesz papierowy szalunek po wyschnięciu betonu.