Jak kupić działkę budowlaną? Na to zwróć uwagę!

Budowa domu to niezwykle złożone przedsięwzięcie. Zaczyna się ono od wyboru działki, na której stanie nieruchomość. Zakup gruntu nie należy do najłatwiejszych czynności, dlatego im więcej elementów określających ją uda się sprawdzić, tym bezpieczniejsza przyszłość. Jak kupić działkę? Na co zwrócić uwagę?

Przejdź do następnych akapitów:

  • Historia działki

  • Kupno działki budowlanej – księga wieczysta

  • Ukształtowanie terenu i zadrzewienie działki

  • Dostęp do drogi publicznej

  • Wymiary działki

  • Uzbrojenie działki

  • Jak kupić działkę budowlaną? Podsumowanie

Budowa domu to marzenie wielu osób, jednak już na samym początku mogą się pojawić trudności. Jak kupić działkę budowlaną? Sama transakcja zakupu gruntu nie jest niczym skomplikowanym i wydaje się formalnością. Zanim jednak udasz się do notariusza, warto dokładnie sprawdzić działkę.

działka

Historia działki

Zazwyczaj mało kto pamięta o tym, że należy sprawdzić niektóre informacje i wykonać kilka czynności poprzedzających zakup działki. Co sprawdzić? Przede wszystkim jej historię, stan prawny, wypytać o szczegóły jej obecnego właściciela. Ze względu na to, że nie wszystkie informacje znajdziesz w dokumentach, warto szczegółowo wypytać właściciela o losy danego gruntu. Może w przeszłości znajdowały się tu inne obiekty? Czy zdarzały się podtopienia? 

Nie będzie również nadużyciem, jeśli zapytasz właściciela o to, czy na danej ziemi prowadzone były działania wojenne. Czasami w gruncie można natknąć się na niewypały lub niewybuchy. 

Zanim zajrzysz do dokumentów, zapytaj właściciela, czy jest jedynym posiadaczem działki, czy nie jest ona obciążona długami, bądź kredytem. Warto także dowiedzieć się, w jaki sposób wszedł w jej posiadanie. Kto pyta, nie błądzi – w myśl tej sentencji, nie bój się zadawać pytań. Dzięki temu możesz uniknąć kłopotów w przyszłości.

Kupno działki budowlanej – księga wieczysta

Jak sprawdzić działkę budowlaną? Historię działki oraz jej stan prawny można sprawdzić w księdze wieczystej. Jest ona prowadzona dla każdej nieruchomości. Dostęp do księgi wieczystej jest jawny i każdy i kto zna jej numer, może ją przeglądać. 

Możliwość przeglądania księgi wieczystej oferowana jest także poprzez Internet. Ministerstwo Sprawiedliwości prowadzi Centralną Bazę Ksiąg Wieczystych. Zastanawiasz się, co możesz znaleźć w takiej dokumentacji? 

  1. Dział I – oznaczenie nieruchomości. Powinno być ono zgodne z tym wynikającym z katastru prowadzonego przez Państwową Ewidencję Gruntów.

  2. Dział II – informacje na temat właściciela nieruchomości. Możesz sprawdzić, czy dane zgadzają się z danymi osoby, od której chcesz zakupić działkę.

  3. Dział III – wpisy ograniczonych praw rzeczowych. W tym dziale będą znajdować się informacje, jeśli przykładowo wszczęto egzekucję z nieruchomości na wniosek komornika.

  4. Dział IV – w ostatnim dziale znajdują się informacje, czy nieruchomość nie jest obciążona hipoteką.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat poszczególnych etapów budowy domu i mieć świadomość tego, z czym związany jest cały proces, przeczytaj nasz artykuł: Budowa domu krok po kroku.

działka

Ukształtowanie terenu i zadrzewienie działki

Ukształtowanie terenu ma kluczowe znaczenie dla całości inwestycji. Na pagórkowatym terenie będzie trudniej postawić dom, czy wjechać ciężkim sprzętem. Działkę można oczywiście wyrównać, jednak w takim przypadku trzeba liczyć się z wysokimi kosztami. 

Działkę należy dokładnie obejrzeć. Użyj swojej wyobraźni i upewnij się, czy układ pozwoli Ci swobodnie usytuować budynek. Zwróć uwagę, z której strony biegnie dojazd na działkę. Będzie to Twój wjazd na posesję. 

Istotnym elementem są również drzewa oraz inne rośliny. Wartość gruntu zależy także od tego, czy jest on całkowicie pusty, czy nasadzenia były planowe. Obecne na działce drzewa, mogą utrudnić budowę domu. Wówczas konieczne jest ich wycięcie. Nie jest to jednak takie proste, jak by się mogło wydawać. Niejednokrotnie konieczne jest uzyskanie zgody na usunięcie roślinności. Wycinka drzew to zazwyczaj przedsięwzięcie, które musisz pokryć z własnych środków. W przypadku dużej roślinności na terenie posesji warto wyposażyć się w dodatkowe narzędzia takie jak: sekatory, nożyce do żywopłotu akumulatorowe czy siekiery

Sprawdź także: Działka budowlana – zadrzewiona czy w pełnym słońcu?

Dostęp do drogi publicznej

Kolejną istotną kwestią, którą trzeba wziąć pod uwagę podczas zakupu działki budowlanej, jest jej dostęp do drogi publicznej. Jest to warunek konieczny, aby uzyskać pozwolenie na budowę. Jeśli do działki prowadzi droga dojazdowa, to nie ma się czym martwić. Możliwa jest także sytuacja, w której grunt sąsiaduje z drogą publiczną, jednak dojazd trzeba dopiero wykonać. Wówczas warto o tym pomyśleć na etapie szacowania kosztów zakupu działki, ponieważ jest to warunek podstawowy do rozpoczęcia prac.

Nieco bardziej skomplikowana sytuacja ma miejsce wtedy, gdy działka budowlana jest oddzielona od drogi publicznej terenem, którego nie jesteś właścicielem. Jeżeli grunt należy do zarządcy drogi, wówczas wystarczy wystąpić o zgodę na budowę przejazdu. W przypadku gdy właścicielem jest kto inny, konieczne jest wykupienie udziałów w gruncie lub uzyskanie zgody na korzystanie z jej fragmentu. Jest to tzw. służebność gruntowa.

Wymiary działki 

Informacje na temat dopuszczalnych wymiarów działek powinny znajdować się w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego lub warunkach zabudowy dla danego terenu. Przepisy mówią jedynie, że dom musi znajdować się co najmniej 3 m od granicy działki, a jeśli ściana ma okna lub drzwi, wówczas wartość ta wynosi 4 m. 

Przed zakupem gruntu należy zapoznać się dokładnie z jego przebiegiem. Jeśli działka nie ma dokładnie wyznaczonych granic, zatrudnij do tego sprawdzonego geodetę. Czasami słupki lub ogrodzenie na gruncie,  nie pokrywają się z faktycznym przebiegiem granic.

działka

Uzbrojenie działki

Przed zakupem działki koniecznie upewnij się, czy jest ona uzbrojona. Chodzi o to, czy doprowadzone zostały do niej media takie, jak prąd czy woda. Grunt nieuzbrojony będzie zapewne tańszy, jednak weź pod uwagę fakt, że zanim rozpoczną się prace, konieczne będzie wykonanie niezbędnych przyłączy. W takiej sytuacji upewnij się, że nie będzie problemu z ich wykonaniem. Najlepsza sytuacja jest wtedy, gdy na działce znajdują się już woda oraz prąd. O tym, że zostały one doprowadzone, będą świadczyć skrzynki na posesji.

Jak kupić działkę budowlaną? Podsumowanie

Jak kupić działkę? Teraz już wiesz, na które elementy zwrócić uwagę. Przed zakupem gruntu upewnij się, że nie jest on obciążony hipoteką, czy ma wytyczoną drogę dojazdową, czy jest uzbrojony. Każdy napotkany po zakupie problem, będzie generował dodatkowe koszty oraz niepotrzebne nerwy. Aby sobie tego oszczędzić, bądź dociekliwy i upewnij się, że wszystko jest w porządku. Jeżeli szukasz: siatek zgrzewanych do ogrodzenia swojej działki lub nawozów do uprawy drzew i roślinności, całą gamę produktów znajdziesz w naszych sklepach Castorama.