icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Szalunki z plastiku – dlaczego warto

Szalunek, czyli inaczej deskowanie, stanowi podstawę konstrukcyjną budynku. Czy technologia stawiania szalunków rozwinęła się przez ostatnie lata i co nowego mają do zaoferowania producenci? Odpowiedzi na te pytania poniżej.

Szalunki z plastiku

Gdyby posłużyć się porównaniem związanym z wiekiem dziecięcym, szalowanie przypomina robienie babek z piasku. Podobnie jak w piaskownicy, określoną formę wypełnia się materiałem, a następnie się ją usuwa, wystawiając na światło dzienne nowy kształt – ten wraz z pozostałymi uzyskanymi w ten sposób profilami, np. słupami, stanowić będzie podstawę konstrukcyjną domu.

Zamiast mokrego piasku używa się betonu, a rolę wiaderka spełniają szalunki wykonane z różnych materiałów, z których najbardziej popularne są płyty wiórowe. Szalowanie pozwala na uzyskiwanie ścian, słupów o różnym kształcie przekrojów, narożników i stropów. W przeciwieństwie do zabawy w piaskownicy szalowanie jest trudną, odpowiedzialną operacją, od powodzenia której zależy wytrzymałość konstrukcyjna całej budowli.

Deskowanie nieprzypadkowo nosi w swojej nazwie odniesienie do drewna. Formy, które wypełnia się betonem, były drewniane, a i obecne – z płyt wiórowych (czyli drewnopochodne) - są ciężkie, kłopotliwe w transporcie, trudne do wyczyszczenia, a do ich ustawienia potrzeba pomocy dodatkowych osób. Praca z nimi jest niekomfortowa. Sytuacja ta uległa zmianie wraz z nowymi materiałami, które pojawiły się na rynku budowlanym i które znalazły zastosowanie w szalowaniu.

Szalunki z plastiku

Jednym z nich jest tworzywo sztuczne, konkretnie twardy i niezwykle lekki kompozyt ABS utwardzany promieniami UV. Jego niewielka waga od razu przywodzi na myśl pierwszą korzyść z jego użytkowania – łatwość w transporcie. Idzie za tym następna zaleta: mniejszy ciężar elementów to zarazem mniejsza ilość niezbędnych rąk do pracy. I rzeczywiście – szalunki z tworzyw sztucznych przypominają (i znowu odniesienie do dziecięcych zabaw) wielkie klocki, z których buduje się pusty w środku kształt zalewany następnie betonem. Poszczególne elementy klocków nie są ciężkie (największy waży 11 kg), co umożliwia postawienie całości nawet przez jedną osobę.

Kolejną korzyścią z użycia plastikowych szalunków jest łatwość ich zdemontowania oraz czyszczenia. Kompozyt, w przeciwieństwie do tradycyjnych materiałów, z jakich zrobione były szalunki, nie przywiera do wysychającego betonu, a czyści się go jedynie wodą. Elementy potrzebne do deskowania, jeśli są prawidłowo czyszczone i używane, wg zapewnień producenta mogą zostać wykorzystane w tej roli około 100 razy, co czyni je znacząco bardziej użytecznymi od pozostałych dostępnych materiałów do deskowania.

Nie bez znaczenia jest to, że dzięki kompozytowym elementom można tak samo zbudować jednorodzinny dom, jak i fabryczną halę – a i to nie wyczerpuje możliwości ich wykorzystania. Pomocne będą przy budowie wolnostojących ścian, drenaży, podziemnych zbiorników wodnych, hal i wielopoziomowych parkingów. Przez to, że beton nie przywiera do plastikowych szalunków, powstała powierzchnia jest gładka i nie ma potrzeby jej wygładzania, dzięki czemu zyskujemy również na czasie.