Strona główna

Strzałka w prawo

Drewno i płyty

Strzałka w prawo

Drewno konstrukcyjne

Strzałka w prawo

Deski szalunkowe

Strzałka w prawo

Deski szalunkowe

Deski szalunkowe to materiał, bez którego trudno wyobrazić sobie prace budowlane czy remontowe. Z desek tworzy się konstrukcję ochronną umożliwiającą uzyskanie odpowiedniego kształtu betonowej wylewki.

Filtry

Deski szalunkowe

Deski szalunkowe to materiał, bez którego trudno wyobrazić sobie prace budowlane czy remontowe. Z desek tworzy się konstrukcję ochronną umożliwiającą uzyskanie odpowiedniego kształtu betonowej wylewki.

4 prod.

SortujSortuj

Sortuj

Strzałka wstecz

Zobacz więcej Drewno konstrukcyjne

Wyświetlanie 4 z 4 produktów

Deski szalunkowe – proste rozwiązanie w zasięgu Twojej ręki

Deski szalunkowe to materiał, bez którego trudno wyobrazić sobie prace budowlane czy remontowe. Z desek tworzy się konstrukcję ochronną umożliwiającą uzyskanie odpowiedniego kształtu betonowej wylewki. Deski przeznaczone do szalunków wykonane są najczęściej z drzewa iglastego.

Najpopularniejszym gatunkiem jest sosna. Jako deski szalunkowe zazwyczaj wykorzystuje się najtańsze drewno oferowane przez tartak. Nie znaczy to jednak, że jest to produkt niskiej jakości. Deski oferowane w naszym sklepie są produktem solidnym i trwałym.

Używanie desek szalunkowych jest bardzo powszechne. Po to rozwiązanie sięgają zarówno małe firmy, jak i prywatni inwestorzy. Deski szalunkowe są także wykorzystywane przy większych inwestycjach – nierzadko stosują je również firmy deweloperskie.

Czym charakteryzuje się dobre drewno szalunkowe?

Drewno szalunkowe powinno być odporne na uszkodzenia mechaniczne i nie chłonąć wody. Deski o takich właściwościach nawet w niesprzyjających warunkach pogodowych nie pęcznieją. Dzięki temu wylewka zachowuje nadany jej kształt. Zazwyczaj wykorzystuje się tarcicę lub calówki, czyli tanie sosnowe deski konstrukcyjne. Najczęściej grubość desek szalunkowych mieści się w przedziale od 25 do 32 mm. Deski szalunkowe dostępne w naszej ofercie są impregnowane. Impregnacja zwiększa trwałość materiału i wydłuża jego żywotność. Zaletą drewna szalunkowego jest to, że nie łączy się ono na stałe z betonem. Dzięki temu usunięcie deskowania po zastygnięciu betonu nie nastręcza trudności. Deska szalunkowa jest też materiałem wielokrotnego użytku. Po rozmontowaniu i oczyszczeniu desek możesz wykorzystać je ponownie.

Deski do szalunku – w jaki sposób z nich korzystać?

Deski do szalunku służą do stworzenia formy, która nadaje określony kształt mieszance betonowej. Stawianie szalunku inaczej nazywa się też deskowaniem. Konstrukcję buduje się z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne i zapewniających całości stabilność. Najczęściej wykorzystuje się deski.

Zbicie desek do szalunku jest jednym z pierwszych działań, które wykonuje się w trakcie stawiania domu. Bez szalunku przeprowadzenie prac budowlanych może okazać się po prostu niemożliwe. Świeży beton jest niezwykle płynny, dlatego należy go odpowiednio zabezpieczyć. Prawidłowo zrobiony szalunek powinien być szczelny. Tylko taki uchroni Cię przed wylaniem się mieszanki i w konsekwencji koniecznością wykonania poprawek. Szalunek pozostawia się do czasu osiągnięcia przez beton wymaganej wytrzymałości.

Deska szalunkowa – poznaj jej wady i zalety

Jeśli poszukujesz rozwiązania, które będzie funkcjonalne i ekonomiczne, dobrym wyborem będzie deska szalunkowa. Cena materiału jest niska. Drewno do szalunków jest tanie i można korzystać z niego wielokrotnie. Zaletą desek szalunkowych jest też łatwość ich stosowania oraz możliwość dopasowania ich długości do własnych potrzeb. Przycięcie deski szalunkowej nie wymaga specjalnych umiejętności ani specjalistycznego sprzętu. Również zakupienie deski nie stanowi żadnego problemu. Materiał jest powszechnie dostępny. Drewno do szalunku znajdziesz zarówno w marketach budowlanych, jak i tartakach.

Zaletą, której nie można pominąć, jest uniwersalność deski szalunkowej. Wykorzystasz ją do wykonania fundamentów, schodów i stropów. Oprócz tego może posłużyć do zrobienia schodów, nadproży i ogrodzeń. Możesz wykorzystać deski do postawienie murków, wytyczenia trasy chodnika lub wykonania innych elementów konstrukcyjnych.

Wadą szalunku z drewna jest ilość czasu, jaką należy poświęcić na jego wykonanie. Przy częstym stawianiu fundamentów deski z pewnością nie są rozwiązaniem optymalnym. Szalunek czasami wymaga też dodatkowego podparcia.

Przycinanie desek z jednej strony umożliwia dostosowanie wymiarów materiału do swoich potrzeb, z drugiej – może wiązać się ze stratą jego części. Niewielkie fragmenty desek się zmarnują.

Deski pozostawiają też na powierzchni betonu ślady. Jest to istotne, jeśli zamierzasz pozostawić betonowy element w niewykończonym stanie. Zdarza się też, że deski gorszej jakości nadają się tylko do jednokrotnego użycia. Deskowanie nie sprawdzi się też w przypadku elementów o nieregularnych i zaokrąglonych kształtach.

Jeśli nie deska szalunkowa, to co?

Deski szalunkowe to nie jedyne rozwiązanie, które umożliwia zabezpieczenie betonowej wylewki. Wśród dostępnych opcji znajdziesz płyty szalunkowe, które sprawdzą się do stropów betonowych. Kolejnym wariantem są szalunki systemowe – w przeciwieństwie do desek nie pozostawiają one nieestetycznych śladów na powierzchni betonu. Możesz także zdecydować się na płyty i szalunki systemowe. Są one idealne dla osób często stawiających fundamenty. Nie tylko znacząco przyspieszą prace, ale też mogą być używane wielokrotnie. Jest to też rozwiązanie, które można również wypożyczyć innym firmom.

Każda z powyższych opcji ma swoje wady i zalety. Wszystkie alternatywne warianty są jednak dużo droższe niż deskowanie wykonane z drewna. Warto uwzględnić koszty szalunku w swoich planach budowlanych, szczególnie przy większych budowlach.