icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
25.02 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wyciągarka mechaniczna – jak działa?

Wyciągarka mechaniczna to niezwykle pomocne urządzenie, które przydaje się w pracy nie tylko profesjonalistom, ale także amatorom i domowym konstruktorom. Przyspiesza pracę, ułatwia wykonanie prostych czynności. Wyciągarka mechaniczna – jak działa i gdzie znajduje zastosowanie?

Wyciągarka mechaniczna –  jak działa ?

Wyciągarka mechaniczna to urządzenie, które wykorzystuje się do przesuwania w pozycji pionowej lub poziomej różnych przedmiotów. To zespół mechanizmów, zbudowany na odrębnej konstrukcji nośnej, który zazwyczaj stanowi rama – przejezdna, przesuwana albo stała. Konstrukcja i poruszanie jej odpowiednimi elementami powoduje, że lina, połączona z mechanizmem naciąga się do maksymalnego naprężenia i ciągnie za sobą zamocowany do niej element.

Wyciągarkę mocuje się do przedmiotu, który planujesz podnieść lub przesunąć. Może to być mocowanie za pomocą linyhaku lub zaczepu z blokadą. Najczęściej rodzaj montowanego elementu lub przedmiotu decyduje o tym, jaki rodzaj zakończenia liny powinieneś wybrać. Jeżeli chcesz wyciągnąć coś ciężkiego, zainwestuj w linę o dużej sile, np. stalową, połączoną na końcu stalowym lub metalowym zaczepem. Dzięki temu unikniesz zerwania liny przy dużym naprężeniu i zniszczenia ładunku.

Wyciągarka mechaniczna – jak działa?

Wyciągarki są używane w różnych gałęziach przemysłu i budownictwie. Dzięki nim łatwiej jest przemieścić elementy konstrukcyjne, materiały budowlane lub składowe części pojazdów. Znajdują zastosowanie wśród pasjonatów sportów wodnych i samochodowych, w których niezbędne jest czasami użycie maszyn do wyciągania samochodu lub łodzi z błota albo piasku.

Wyciągarka może działać dzięki sile ludzkich rąk. Wówczas jej praca jest uzależniona od aktywności człowieka – by wprawić mechanizm w ruch, należy pokręcić specjalną korbą lub dźwignią. Bardziej zaawansowane modele są wspomagane silnikami, przekładniami lub należy je podłączyć do źródła prądu. Takie rodzaje wyciągarek sprawdzają się zwłaszcza w magazynach i na halach produkcyjnych, a także na budowach wysokich budynków. Pozwalają na transportowanie w różnych kierunkach nawet kilkusetkilogramowych ciężarów.

Budowa wyciągarki – poznaj jej tajemnice

Budowa wyciągarki jest dość zróżnicowana i zależy od jej funkcji i przeznaczenia. W codziennej pracy używa się zazwyczaj prostych i lekkich modeli, które łatwo spakować i transportować. Wyciągarka mechaniczna do celów przemysłowych ma zazwyczaj dużo rozmaitych funkcji i jest wyposażona w skomplikowany mechanizm, który wpływa na jej jakość i wydajność.

W najprostszej postaci budowa wyciągarki opiera się na bębnie i dołączonej do niego korby lub pokrętła, napędzanego siłą ludzkich rąk bądź przy użyciu prądu elektrycznego. Niekiedy siłę napędową stanowią wymienne baterie lub akumulatory. Duże rodzaje wyciągarek, np. wyciągarka hydrauliczna, znajdują zastosowanie w maszynach, np. lawetach, w windach mieszkalnych lub przemysłowych, na statkach i maszynach budowlanych.

Szpulę wyciągarki nazywa się bębnem. Na niego nawija się linę. W zależności od mocy urządzenia i funkcji, które ma spełniać, lina może być wykonana z tworzywa, metalu lub stali. Bardziej skomplikowane modele posiadają system przekładni, który ułatwia wciąganie i przemieszczanie przedmiotów.

Niektóre urządzenia są dodatkowo wyposażone w mechaniczny lub elektromechaniczny hamulec bezpieczeństwa. To bardzo wygodny i pomocny system, który blokuje bęben w momencie bezruchu i zapobiega odwijaniu się liny. Można z niego korzystać, gdy wyciąganie lub przesuwanie konkretnej rzeczy potrzebujesz podzielić na etapy, lub chcesz to zrobić powoli i jak najbardziej precyzyjnie.

Do mniejszych przedmiotów lub ciężarów używa się wyciągarek ręcznych, łańcuchowych lub linowych. Posiadają one w większości także mechanizm blokujący, ale ich praca w większości opiera się na działaniu człowieka. Ich przewagą jest niższa cena i tańsze koszty eksploatacji. Są też proste w obsłudze i sprawdzają się podczas codziennych czynności.

Zobacz także: Jak wybrać betoniarkę?

Wyciągarka mechaniczna – jak działa?

Rodzaje wyciągarek

Wyciągarki, w zależności od modelu, dzielą się na:

 • elektryczne;
 • hydrauliczne;
 • pneumatyczne;
 • napędzane wewnętrznym napędem spalinowym.

Elektryczna wyciągarka mechaniczna – jak działa?

To tak naprawdę odpowiednik wyciągarek ręcznych, przy którym nie musisz wykorzystywać siły rąk. Najpopularniejszą grupę stanowią wyciągarki linowe lub łańcuchowe, o różnych mocach i funkcjach podnoszenia. Mogą być stacjonarne lub przejezdne, co pozwala na przemieszczanie ładunku lub przedmiotu w kierunku poziomym.

Standardowa wyciągarka linowa napędzana prądem elektrycznym jest wyposażona w:

 • uchwyt montażowy;
 • silnik;
 • urządzenie sterownicze (jeżeli może być sterowana zdalnie, dodatkowo zestaw zawiera pilot);
 • przycisk w dół;
 • przycisk w górę;
 • wyłącznik bezpieczeństwa;
 • hak;
 • linę stalową lub łańcuchową;
 • ciężar blokujący;
 • dodatkowe dźwignie wyłącznika końcowego lub dźwignię stop;
 • bęben;
 • otwór montażowy na hak;
 • krążek zwrotny.

Taki model wyciągarki sprawdza się zwłaszcza podczas amatorskich i hobbistycznych zadań, które jednak wymagają większej siły i efektywności. Są bardzo popularne wśród miłośników sportów offroadowych, właścicieli quadów, samochodów terenowych i motocykli. Urządzenie to świetnie poradzi sobie, gdy będziesz chciał przetransportować konar drzewa, paletę z deskami lub ciężkie materiały budowlane. Pasuje do standardowych gniazdek, które występują w Twoim domu, możesz też ją podłączyć do samochodu i korzystać z energii drugiego pojazdu.

Wyciągarka hydrauliczna - jak działa?

Urządzenie hydrauliczne to kolejna postać, jaką przyjmuje popularna wyciągarka mechaniczna. Jak działa? W tym modelu kabestany lub bęben są napędzane z wykorzystaniem napędu hydraulicznego, który zasila silnik spalinowy lub elektryczny. Charakteryzuje się bardzo dużą mocą, regulacją obrotów i stabilnością. Może przesuwać przedmioty w pionie i poziomie.

Budowa wyciągarki hydraulicznej wywodzi się sprzed stuleci i wykorzystuje niezwykle prostą zasadę wciągania sieci z rybami, stosowaną na kutrach i statkach rybackich. Składa się z następujących elementów:

 • ramy nośnej, na której zamocowane są wszystkie elementy;
 • bębna;
 • kabestanu;
 • napędu hydraulicznego;
 • jednostki zasilającej (spalinowej lub elektrycznej).

W celu jej łatwiejszego przemieszczania najczęściej konstrukcja jest montowana na rodzaju podwozia jezdnego, które przypomina przyczepę. Dzięki temu łatwiej jest transportować materiały w pozycji poziomej. Ciągnięcie odbywa się na zasadzie zwijania linki stalowej bezpośrednio na bęben lub za pośrednictwem kabestanów. Kabestany napędzane są silnikiem hydraulicznym, w którym nośnikiem jest olej.

Olej pod wpływem ciśnienia obraca bębnem i kabestanami, a to wprawia linę w ruch. Odpowiednie ciśnienie generuje jednostka zasilająca i w ten sposób cały mechanizm wprawiany jest w ruch. Wyciągarki hydrauliczne znajdują najczęściej zastosowanie w branży elektroenergetycznej, przy budowie linii wysokiego napięcia. Do prac na wysokościach stosuje się dodatkowo specjalne zabezpieczenia, zapobiegające nadmiernemu naciągnięciu się delikatnych lin aluminiowych.

Przeczytaj też: Co warto wiedzieć o plastyfikatorach?

Wyciągarka mechaniczna – jak działa?

Wyciągarka pneumatyczna - jak działa

Wyciągarki pneumatyczne są niezwykle silne i pomagają w ciężkich pracach budowlanych i konstruktorskich. Znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu. Nadają się nawet do prac w obszarach zagrożonych eksplozją. Nowsze modele pracują stosunkowo cicho i pozwalają na regulowanie siły i czasu pracy. Na rynku są też dostępne modele zintegrowane z wózkiem, służącym do przesuwania w poziomie.

Najnowsze technologie pozwalają na tworzenie wyciągarek niepodatnych na uszkodzenia chemiczne, korozję i szkodliwe czynniki atmosferyczne. W wybranych modelach stosuje się także awaryjną funkcję stop, która przydaje się w sytuacjach problematycznych lub gdy chcemy natychmiastowo przerwać pracę.

Do czego możesz użyć wyciągarki?

Wyciągarka przydaje się w różnych codziennych sytuacjach, przyspiesza pracę i zmniejsza konieczność fizycznej aktywności. W codziennych pracach to nieodzowna pomoc na budowach i przy remontach mieszkań.

Jeżeli mieszkasz w wysokim budynku, dobudowujesz dodatkowe piętro w domu lub chcesz przetransportować ciężkie meble na wyższy poziom mieszkania, pomyśl o zastosowaniu wyciągarki. Nie musi to być skomplikowane urządzenie, wystarczy podstawowy model, dostosowany do wagi i rozmiarów transportowanego materiału.

Kolejnym bardzo popularnym polem eksploatacji jest używanie wyciągarek w sportach samochodowych lub wodnych. Wyciągarka samochodowa pozwala na skuteczne przesunięcie i wydobycie samochodu z zaspy, błota lub piasku. Ułatwiają one transport łódek i motorówek na przyczepę, zwłaszcza gdy nie ma możliwości podjechania blisko brzegu wody. Niektóre działają samodzielnie, inne wymagają podłączenia do drugiego, sprawnego samochodu.

 

Wyciągarka mechaniczna – jak działa?

Wyciągarki linowe o dużej mocy i sile znajdują zastosowanie w przemyśle wydobywczym. Ułatwiają transport surowców naturalnych i kamieni na powierzchnię ziemi. Dzięki zaawansowanej technice sprawdzają się podczas precyzyjnego układania ciężkich betonowych bloków, płyt i cegieł.

Coraz częściej wyciągarki stanowią pomoc podczas akcji ratowniczych w górach i na jeziorach. Pomagają w płynnym transporcie pacjentów na powierzchnię, gdy poszkodowany nie może samodzielnie się poruszać. Są w stanie wyciągnąć samochód z rowu po wypadku lub pomagają zsunąć się ratownikowi w miejsce, które grozi osunięciem ziemi i zagraża jego zdrowiu lub życiu. To wszechstronne urządzenie, niezwykle przyspieszające pracę i wpływające na poprawę bezpieczeństwa.

Pamiętaj o regularnej konserwacji sprzętu. Wyciągarka hydrauliczna lub elektryczna wymaga okresowego czyszczenia, można też ją zakonserwować niewielką ilością oleju lub smaru. Wyciągarka samochodowa powinna być przechowywana w suchym miejscu. Jeżeli używałeś jej do prac ziemnych, wyciągania samochodu lub innych „brudnych” prac, może się okazać potrzebne gruntowne czyszczenie poszczególnych jej elementów.

Co jakiś czas sprawdzaj zużycie lin i łańcuchów. Te, wykonane z mocnych i trwałych materiałów, są długowieczne i nie wymagają dodatkowej aktywności. Z czasem jednak mogą ulec wytarciu i dawać gorsze efekty działania. Wyciągarka linowa jest też wyposażona w wiele drobnych elementów, na których może osadzać się kurz i brud, przeniesiony na linie. Sprawdzaj regularnie, czy nie wymagają czyszczenia, aby sprzęt służył Ci przez lata.