Co zrobić ze starą taczką?

Taczka jest narzędziem, które używamy na co dzień – w ogrodzie służy nam do przewożenia ziemi czy zerwanych jabłek, a przy remontach i pracach budowlanych ułatwia transport cementu czy innych materiałów. Nieuchronnie jednak każdy przedmiot traci swoje właściwości z upływem czasu i nie nadaje się do dalszego wykonywania poszczególnych zadań. Nie oznacza to, że musimy wyrzucać starą taczkę – możemy ją wykorzystać w inny sposób. Jaki?

Kwietnik z taczki – piękna dekoracja ogrodu

Bezsprzecznie najpopularniejszym sposobem na wykorzystanie taczki jest zasadzenie w niej roślin. Takie połączenie starej nadgryzionej zębem czasu konstrukcji z soczystą zielenią będzie tworzyło niesamowity kontrast, który urozmaici każdą przestrzeń ogrodową. Misa taczki jest na tyle duża, że można w niej hodować sporej wielkości rośliny kwitnące lub małe drzewka – te jednak będzie trzeba przesadzić, kiedy podrosną. Jeśli zależy nam na jak najlepszym efekcie dekoracyjnym, możemy pomalować taczkę na dowolny kolor, np. taki, w jakim utrzymane są meble ogrodowe lub ułożone na nich poduszki.

Porada eksperta

W taczce z powodzeniem możemy hodować nie tylko rośliny kwitnące. To idealna przestrzeń do stworzenia własnego zielnika lub mini-ogródka warzywnego. Wtedy taczkę warto ustawić blisko wejścia do domu, aby mieć łatwiejszy dostęp do świeżych dodatków do potraw.

Co zrobić ze starą taczką?

Pojemnik na drewno opałowe

eśli posiadamy w domu kominek, pewnie nie raz musieliśmy narąbać drewno na opał. Aby nie robić tego każdorazowo, kiedy chcemy rozpalić ogień, możemy przygotować więcej polan naraz. Możemy je zatem umieścić w starej taczce – jej spora pojemność pozwoli na zgromadzenie większej ilości drewna, a także pozwoli wygodnie je przekładać do mniejszych koszyków, które zabierzemy już bezpośrednio do domu. To rozwiązanie sprawdzi się nawet wtedy, gdy misa taczki jest dziurawa czy nieszczelna – do przechowywania większych elementów nadaje się znakomicie. Dodatkowo taki pojemnik będzie miał także walory dekoracyjne, szczególnie jeśli pomalujemy taczkę na oryginalny kolor.

Taczka jako zbiornik na deszczówkę

W tej roli odnajdą się jedynie te stare taczki, które mają szczelną misę, a niesprawne koło, uchwyty czy stelaż. Taką taczkę możemy ustawić bezpośrednio pod rynną lub w dowolnym miejscu ogrodu, aby gromadziła się w niej deszczówka. Wodę wykorzystamy później do podlewania kwiatów, co będzie nie tylko wyjątkowo oszczędne, ale i ekologiczne.

Zobacz także: Która siekiera będzie najlepsza?

Co zrobić ze starą taczką?

Starą taczkę możemy… naprawić!

Często, jak coś się zepsuje, nie decydujemy się na naprawę. Wynika to z faktu, że poszczególne komponenty i praca włożona w renowację po prostu nie są tego warte. W przypadku taczek mamy jednak do czynienia z dość tanimi częściami zamiennymi, takimi jak koło do taczki, dętka, oś kołowa, opona czy nawet miska do taczki. Wszystkie te akcesoria do taczek znajdziemy w sklepach Castorama i będziemy mogli podjąć próbę samodzielnego przywrócenia sprawności naszemu sprzętowi. Pomogą nam w tym liczne artykuły z sektora Porad i Inspiracji, np. Jak wymienić koło w taczce.