icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

O czym należy pamiętać podczas odśnieżania samochodu?

Odśnieżanie to czynność obowiązkowa w okresie zimowym dla każdego posiadacza samochodu. Choć teoretycznie jest to zadanie bardzo łatwe i niewymagające specjalistycznej wiedzy, wielu użytkowników drogi zdaje się nie wiedzieć, jak powinno robić się to prawidłowo. O czym zatem należy pamiętać odśnieżając samochód?

Dlaczego należy odśnieżać samochód?

Meżczyzna odśnieża samochódNieodśnieżony samochód stanowi zagrożenie dla pozostałych użytkowników drogi. Ograniczona widoczność może być przyczyną wielu niebezpiecznych kolizji. Nie dotyczy to jedynie aut całkowicie pokrytych śniegiem, ale także tych, które odśnieżono jedynie częściowo. Wielu kierowców usuwa puch jedynie z szyb, pozostawiając sporą czapę na dachu. Ta, podczas jazdy może osunąć się z rozgrzanej karoserii. Jeśli nie zaskoczy samego kierującego pojazdem może przestraszyć osobę prowadzącą pojazd za nim. Nierzadko niestety zdarza się, że śnieg spadający z dachu ciężarówek spycha do rowu samochód jadący z tyłu.

Prawidłowe i całkowite odśnieżenie samochodu to przede wszystkim kwestia bezpieczeństwa na drodze. Jeśli o to nie zadbamy, za śnieg pozostawiony na karoserii auta grozi nam mandat nawet do 500 złotych oraz 6 punktów karnych. Karę do 200 złotych i 2 punkty karne możemy otrzymać również wtedy, gdy z powodu niedokładnego usuwania białego puchu rejestracja oraz światła naszego wozu będą słabo widoczne.

Zasady odnośnie odśnieżania samochodu

Zaśnieżone ulicePrzed podejściem do odśnieżania pamiętajmy o kilku ważnych zasadach, które pomogą nam uniknąć mandatu i znacząco ułatwią poruszanie się po drogach. Przede wszystkim warto mieć na uwadze, że podczas usuwania śniegu z auta, nie należy uruchamiać silnika – to powszechny zabieg, by rozgrzać samochód i sprawić, że puch będzie łatwiejszy do usunięcia. Niestety jest to czynność niezgodna z prawem – za zwiększanie emisji spalin grozi nam mandat.

Odśnieżając, postarajmy się usunąć śnieg z całego auta. Szczególną uwagę poświęcajmy światłom, lusterkom oraz rejestracji, które muszą być doskonale widoczne bez względu na warunki pogodowe.

Porada eksperta

Aby odśnieżanie samochodu nie zajmowało nam zbyt wiele czasu, warto jest zadbać o to, by śnieg nie osadzał się i nie zamarzał na najtrudniejszych do oczyszczenia powierzchniach. Prostym sposobem jest zastosowanie aluminiowej osłonki na przednią szybę, która zabezpieczy ją przed zamarzaniem i znacząco przyśpieszy cały proces usuwania śniegu.

Jak skutecznie odśnieżyć samochód?

Skrobak dp szyb z polarową rękaiwcą CastoramaOdśnieżanie samochodu może wydawać się czynnością czasochłonną i wymagającą wiele wysiłku. Jednak dzięki dostępnym w sprzedaży akcesoriom możemy znacząco ułatwić sobie to zadanie. Przede wszystkim, narzędzia służące pozbywaniu się śniegu czy lodu z karoserii warto jest przechowywać w domu, a nie wewnątrz auta. Dzięki temu po obfitych opadach nie będziemy musieli odśnieżać pojedynczych drzwi rękawiczką, by dostać się do skrobaczki czy szczotki.

Śnieg usuwamy zaczynając od dachu – jeśli najpierw odśnieżymy przednią szybę, ponownie zasypiemy ją puchem z dachu. Znajdujący się pod śniegiem lód, zanim zaczniemy go zdrapywać, warto spryskać preparatem odmrażającym – ten także warto mieć pod ręką. Stosując go, łatwiej nam będzie pozbyć się zamrożeń, nie porysujemy karoserii, a skrobaczka posłuży nam przez dłuższy czas. Pamiętajmy także o odsunięciu wycieraczek i nie używaniu ich dopóki samochód nie rozgrzeje się w pełni. W przeciwnym razie mogą one spowodować rysy na szybie.

Przeczytajmy także o tym, jak zadbać o dobry stan szyby samochodowej.

Data publikacji: 31.08.2018