Produkty

Uprawiamy maki polne

Uprawiamy maki polne

Maki stanowią nieodzowny element krajobrazu polskich pól i łąk. Swoim czerwonym kolorem wyróżniają się na tle zieleni i zdobią otoczenie. Taki akcent możemy wprowadzić również do naszego ogrodu – maki są bowiem łatwe w uprawie.

makiMak polny jest rośliną jednoroczną, która wbrew obawom wielu osób może być śmiało uprawiana w przydomowym ogrodzie. Jedynym gatunkiem maku, którego hodowla jest niedozwolona, jest bowiem mak lekarski. Jeśli więc występujące na polach maki zachwycają nas swoją urodą, możemy bez przeszkód nabyć ich nasiona w sklepie ogrodniczym i wysadzić na własnym terenie.

Tym, co w maku polnym najpiękniejsze, jest czerwony najczęściej kwiat osadzony na długiej szypułce. Roślina osiąga do 90 cm wysokości, kwitnie od maja do sierpnia, a kiełkuje już w temperaturze 1 stopnia Celsjusza – wiosną lub jesienią. W drugim przypadku niewielka siewka jest w stanie przezimować, by wiosną dalej się rozwijać. Mak polny stanowi nieodłączny element ogrodów stylizowanych na wiejskie czy polne. Doskonale prezentuje się na rabatkach w towarzystwie chabrów czy rumianku. Nadaje się także na kwiat cięty, który posłuży w komponowaniu barwnych bukietów. Jest także rośliną, która doskonale przyjmie się na silnie nasłonecznionych stanowiskach, gdyż rosnąc w naturze na polach, przystosowana jest do takich warunków.

Uprawę maków zaczynamy od wysiewu jego nasion, co możemy zrobić już w marcu, nie zważając na niskie temperatury. Nasiona umieszczamy w skrzynkach lub bezpośrednio w gruncie. Ponieważ maki do pełnego rozwoju potrzebują przestrzeni, wysiewamy je w pewnych odstępach o siebie. maki castorama

Mak polny najlepiej przyjmie się na stanowisku słonecznym, ciepłym i umiarkowanie suchym. Nie ma szczególnych wymagań co do rodzaju gleby – maki rosną na dowolnym podłożu, a jedyne, czego nie tolerują, to stojąca woda. Najbardziej korzystna jest dla nich jednak ziemia przepuszczalna oraz bogata w azot, średnio urodzajna.

Mak polny nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów pielęgnacyjnych, aby jednak wątłe łodygi nie uginały się pod ciężarem okazałego kwiatu, możemy podeprzeć je palikami.

Chcąc cieszyć się makami polnymi każdego sezonu, będziemy musieli regularnie je wysiewać. Nie musimy jednak każdego roku zaopatrywać się w nasiona w sklepie. Maki polne rozmnożymy z powodzeniem z nasion wyhodowanych wcześniej roślin, które możemy pobrać z dojrzałych torebek nasiennych w drugiej połowie sierpnia, tuż po przekwitnięciu kwiatów. Warto dodać, że mak polny rozmnaża się również samoistnie.

 

Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Co siać w sierpniu?

Co siać w sierpniu?
Sierpień to przede wszystkim okres zbiorów wysianych wiosną roślin oraz pierwszych prac porządkowych w ogrodzie. Okazuje się jednak, że w sierp...
Czytaj więcej

Co siać w lipcu?

Co siać w lipcu?
Większości z nas lipiec kojarzy się ze zbiorem plonów roślin zasianych na wiosnę. Jednak gdy na grządkach robi się trochę wolnego miejsca, wart...
Czytaj więcej

Co siać w czerwcu?

Co siać w czerwcu?
Czerwiec to miesiąc, który niewątpliwie zapowiada bliskie nadejście lata, a wraz z nim długo wyczekiwanych wakacji, kojarzonych z beztroską i b...
Czytaj więcej

Komentarze

Ocena i komentarz dla:

Uprawiamy maki polne