Urządzamy kuchnię na poddaszu – praktyczne wskazówki

Urządzenie funkcjonalnej i jednocześnie pięknej kuchni na poddaszu wydawać może zadaniem niełatwym czy wręcz niemożliwym. Okazuje się jednak, że wystarczy zwrócić uwagę na kilka szczegółów, aby stworzyć taką aranżację. Zobaczmy, na co powinniśmy uważać, urządzając kuchnię ze skośnym stropem!

Kuchnia na poddaszu i jej ograniczenia

Zanim przystąpimy do aranżacji kuchni na poddaszu, zastanówmy się nad tym, jakie trudności mogą nas spotkać – wtedy łatwiej nam będzie je ominąć. Oto ograniczenia, z którymi powinniśmy się liczyć:

- największą trudność stanowi tu bez wątpienia ściana kolankowa. Powinniśmy rozplanować szafki czy inne elementy w taki sposób, aby podczas korzystania z nich można było przybrać wygodną, wyprostowaną postawę – w przeciwnym razie wnętrze będzie po prostu niefunkcjonalne;

Czy wiesz, że…

Ściana kolankowa to nic innego, jak ściana umieszczona na stropie ostatniej kondygnacji, która biegnie wzdłuż połaci dachowej. Dzięki niej dach zostaje nieco podniesiony, a poddasze staje się użytkowe. Im niższa ścianka kolankowa, tym trudniejsze jest funkcjonalne zaaranżowanie pomieszczenia.

- zamontowanie wentylacji w takim pomieszczeniu nie będzie proste. Bez niej niemożliwe jest jednak normalne użytkowanie kuchni – wszystko z powodu pary wodnej, powstającej podczas gotowania;

- projekt kuchni pod dachem jednospadowym czy dwuspadowym będzie zdecydowanie łatwiejszy do wykonania niż w przypadku dachu wielospadowego. Jeśli jednak będzie on dodatkowo bardzo stromy (a poddasze wysokie), możemy sobie to nieco ułatwić, montując sufit podwieszany, który zamaskuje nieregularny strop;

- umiejscowienie okien również może sprawiać pewną trudność podczas planowania przestrzeni kuchennej – braki światła trzeba uzupełnić sztucznym oświetleniem

Uwaga!

W najkorzystniejszym układzie okna dachowe w kuchni na poddaszu powinny stanowić 10% powierzchni jej podłogi – wtedy pomieszczenie będzie dostatecznie doświetlone naturalnym światłem.

Kuchnia na poddaszu – kolorystyka i układ pomieszczenia

Jeśli nasza kuchnia nie tylko posiada skośny strop, lecz jednocześnie jest niewielka, warto zaplanować ją na kształt litery L. W ten sposób funkcjonalnie rozplanujemy w niej poszczególne strefy, a także zyskamy otwartą przestrzeń. Wpasowanie w nią przytulnego kącika jadalnego również nie powinno sprawić problemu. Jeśli z kolei kuchnia jest długa i wąska, ułóżmy meble na kształt przypominający rozciągniętą literę U. W ten sposób maksymalnie wykorzystamy dostępne miejsce, a przy tym będziemy w stanie podzielić je na poszczególne stanowiska – do gotowania, przygotowywania potraw i przechowywania żywności.

Porada eksperta

Jeśli możemy wybrać miejsce, w którym będzie znajdować się kuchnia, najlepiej postawmy na stronę północną lub wschodnią. Dlaczego? Południowo-zachodnia część poddasza będzie się silnie nagrzewać – jeżeli uwzględnimy też ciepło wydzielające się na skutek gotowania, przebywanie w pomieszczeniu może się okazać dość niekomfortowe.

Poddasza często są pomieszczeniami miejscowo zaciemnionymi – wszystko przez wzgląd na nierównomiernie rozłożone okna. Jeśli nie chcemy pogłębić tego wrażenia przygnębiającej ciemności, najlepiej zrezygnujmy w nich z ciemnej kolorystyki. Zamiast tego kierujmy się zasadami, dotyczącymi aranżowania małych powierzchni wymagających optycznego powiększenia – wprowadźmy do skośnej kuchni jasne barwy i odbijające światło płaszczyzny, dzięki którym będzie wyglądać na przestronną i dobrze doświetloną.

Jakie meble wybrać do kuchni na poddaszu?

W kuchni na poddaszu zazwyczaj staramy się maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń, dlatego też pamiętamy, by jak najlepiej rozplanować miejsce tuż pod dachem. Z tego powodu dużą popularnością cieszą się meble tworzone pod konkretny wymiar – uwzględniające m.in. wysokość naszego pomieszczenia oraz kąt nachylenia dachu. W ten sposób otrzymujemy meble kuchenne „szyte na miarę” i spersonalizowane pod kątem naszych oczekiwań wobec tego pomieszczenia.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy zakup mebli na wymiar przekracza możliwości naszego portfela? Z pomocą przychodzą nam gotowe zestawy do zabudowy modułowej, których elementy możemy dowolnie ze sobą łączyć, tak aby dopasować je do dostępnego miejsca.

-urzadzamy-kuchnie-na-poddaszu-praktyczne-wskazowki-urzadzamy-kuchnie-na-poddaszu-praktyczne-wskazowki-urzadzamy-kuchnie-na-poddaszu-praktyczne-wskazowki-urzadzamy-kuchnie-na-poddaszu-praktyczne-wskazowki

Wentylacja i okna w kuchni ze skosem

Kuchnia jest jednym z pomieszczeń, w których sprawna wentylacja jest niezbędna. Wszystko ze względu na powstające podczas gotowania opary – gdyby nie zostały prawidłowo i skutecznie usunięte, mogłyby osiadać na ścianach, powodując ich zawilgocenie i zagrzybienie. Zaplanowanie takiej instalacji nie jest jednak proste, gdyż według przepisów przewód wentylacyjny powinien być długi na przynajmniej 2 m – ciężko wygospodarować na to miejsce przy ukośnym stropie. Nie jest to jednak niewykonalne.

Kuchnię na poddaszu warto planować po północnej lub wschodniej części domu. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy mamy do zaaranżowania pomieszczenie wychodzące na południe lub zachód? Warto tutaj zadbać o odpowiednią ochronę przed nagrzewaniem. Przede wszystkim zamontujmy na oknach rolety lub nowoczesne markizy, które zatrzymają palące promienie słońca. Warto też wyposażyć okna w nawiewniki, które ułatwią kontrolowanie temperatury we wnętrzu i wspomogą działanie systemu wentylacyjnego.

O czym jeszcze pamiętać, urządzając kuchnię z ukośnym stropem?

Oto kilka ostatnich wskazówek, które pomogą nam w zaaranżowaniu wygodnej, a przy tym pięknej kuchni na poddaszu:

  • zamiast unikać skosów i je maskować, starajmy się je jak najlepiej wykorzystać i dekoracyjnie wyeksponować. Przykład? Zamiast zostawiać puste miejsce w najniższym miejscu pomieszczenia, zaaranżujmy w nim funkcjonalny kącik jadalniany – musi być wysoki na tyle, by można było w nim usiąść w wyprostowanej pozycji. Nie jest to co prawda najbardziej komfortowe rozwiązanie, gdyż trzeba będzie uważać podczas wstawania, jednak pozwoli nam na maksymalne wykorzystanie ograniczonej przestrzeni;

  • jeśli tylko pozwala na to przestrzeń, najważniejsze sprzęty AGD umieśćmy przy standardowej ścianie w najwyższym miejscu pomieszczenia. Dlaczego? Po pierwsze – łatwiej nam będzie zmieścić tam lodówkę. Po drugie – bezproblemowo zainstalujemy w tym miejscu kuchenkę wraz z okapem;

Porada eksperta

Jeśli umiejscowienie kuchenki i okapu przy najwyższej ścianie nie wchodzi w grę, zawsze możemy postawić na specjalny okap blatowy. Jest to urządzenie wpuszczane w blat szafek stojących.

  • jeśli ścianka kolankowa jest wysoka na 70-80 cm, korzystanie z ustawionych koło niej szafek będzie niekomfortowe. W takiej sytuacji lepiej z nich zrezygnować na rzecz mniejszych schowków o nietypowym kształcie. Blat kuchenny można z kolei zaaranżować w formie wyspy w wyższej części kuchni;

  • jeśli w naszej kuchni ze skośnym dachem są widoczne drewniane belki stropowe, warto dopasować do nich kolorystycznie wyposażenie kuchenne. Nie muszą to być koniecznie szafki – wystarczy chociażby drewniany stół w barwie nawiązującej do belek. Aranżacja zyska wtedy na spójności;

  • miejsce tuż pod ścianką kolankową (jeśli jest wyższa niż 90 cm) warto zaaranżować na strefę zlewozmywakową. Jeśli będzie to tuż pod oknem, zyskamy również lepszą widoczność podczas korzystania z niej.

Po lekturze artykułu z pewnością wiesz już, jak urządzić kuchnię na poddaszu. Stosując nasze rady, zyskasz nie tylko pięknie urządzoną, ale również bardzo funkcjonalną przestrzeń – i to niewielkim kosztem!