Uszczelnianie zespolone – na czym polega

Uszczelnienie zespolone to rodzaj izolacji przeciwwilgociowej, która stosowana jest w miejscach narażonych na stałe działanie wilgoci. Nadaje się więc do wykorzystania w łazienkach, saunach, na tarasach i balkonach, gdzie skutecznie chroni podłoże przed szkodliwym działaniem wody i zmiennych warunków atmosferycznych. Czym charakteryzuje się tego typu hydroizolacja?

Uszczelnianie zespolone

Spis treści:

Podłoga z płytek

Płytki ceramiczne jako materiał wykończeniowy układany na podłodze odporne są na wnikanie w ich głąb wody. Niestety nie oznacza to, że tego typu posadzka jest zupełnie wolna od szkodliwego wpływu wilgoci. Ta może bowiem przenikać pod okładzinę przez zafugowane szczeliny, prowadząc do pękania i odspajania, a w ostateczności nawet do nieodwracalnej degradacji podłoża. Uszczelnienie wstęgowe czy z masy bitumicznej nie gwarantuje pełnej izolacji przeciwwilgociowej i przeciwwodnej, a tym samym nie uchroni naszej ceramicznej posadzki od zniszczeń. Najlepszym rozwiązaniem jest w takim wypadku zastosowanie uszczelnienia zespolonego – metody bardzo skutecznej, a także prostej. Jej zaletą jest także to, że można stosować ją na wilgotnym powierzchniowo i niewysezonowanym podłożu betonowym.

Na czym polega uszczelnienie zespolone

Uszczelnienie zespolone zwane jest inaczej uszczelnieniem podpłytkowym. Od tradycyjnych izolacji chroniących podłoże przed wilgocią różni się tym, że jego warstwę nakłada się bezpośrednio pod ceramiczną okładzinę. Chroni więc ono przed wodą wszelkie znajdujące się pod nim warstwy podłoża. Tego typu powłokę uszczelniającą można zakupić w formie gotowych do użycia preparatów wykonanych na bazie płynnego tworzywa sztucznego – są to środki jedno- lub dwuskładnikowe i elastyczne. Ich nakładanie jest bardzo łatwe – substancję wystarczy bowiem nanieść za pomocą pędzla, wałka, szpachli lub urządzenia natryskowego. Zaprawę uszczelniającą tego typu aplikuje się dwukrotnie, przy czym łączna grubość powłoki izolacyjnej wynosić powinna nie mniej niż 2 mm. Mimo tak cienkiej warstwy zabezpieczenia, jest ono w pełni skuteczne nawet w miejscach narażonych na duże obciążenie wodą, jak np. brodziki prysznicowe czy baseny. Drugą warstwę nanosi się zaschnięciu pierwszej, czyli po upływie kilku godzin. Gdy całość stwardnieje, staje się podłożem, na którym można już przyklejać płytki ceramiczne.

Uszczelnianie zespolone

Proces wykonywania uszczelniania zespolonego

Nałożenie zaprawy uszczelniającej wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża. Powinno być ono czyste, odtłuszczone i pozbawione pęknięć. Jeśli podłoże charakteryzuje się dużą lub niejednorodną chłonnością, wymaga także zagruntowania – odpowiedni preparat dobieramy w zależności od rodzaju wykańczanej powierzchni. Po wyschnięciu warstwy gruntującej przystępujemy do uszczelniania podłoża. Rozpoczynamy od nałożenia zaprawy w narożnikach i przy wszelkich krawędziach łazienki. Szczególnie ważne będzie uszczelnienie miejsc styku ścian z podłogą i ze sobą nawzajem. Potrzebne w tym celu będą narożniki uszczelniające elastomerowe oraz taśma uszczelniająca, które przed nałożeniem zatapia się w zaprawie uszczelniającej. Do zabezpieczenia przepustów rurowych oraz odpływów wykorzystuje się z kolei specjalne uszczelki elastomerowe: ścienne, oraz podłogowe, których brzegi również należy pokryć masą uszczelniającą. Kolejnym krokiem jest naniesienie preparatu na całą powierzchnię podłogi. Należy powlec nim także ściany do wysokości ok. 15 cm, a nawet jeszcze wyżej, co praktykuje się w okolicy prysznica czy wanny. Po wyschnięciu pierwszej powłoki środek nanosi się ponownie, by po całkowitym wyschnięciu przystąpić do układania płytek ceramicznych. W tym celu korzystamy z elastycznej zaprawy klejowej. Do fugowania używamy natomiast elastycznej fugi, w szczelinach dylatacyjnych umieszczamy z kolei sznur dylatacyjny do fug silikonowych i również wypełniamy je elastyczną fugą.

Data aktualizacji: 11.06.2024