Wilgoć w mieszkaniu - jak usunąć wilgoć?

Problem nadmiernej ilości wody w powietrzu dotyka wielu mieszkań. Na szczęście można go rozwiązać nawet wtedy, gdy na ścianach zaczynają się pojawiać wykwity pleśni. Sukces osiągniesz przy pomocy sprzętu – osuszacza powietrza czy nagrzewnicy – oraz preparatów przeciw wilgoci.

Problem nadmiernej ilości wody w powietrzu dotyka wielu mieszkań. Na szczęście można go rozwiązać nawet wtedy, gdy na ścianach zaczynają się pojawiać wykwity pleśni. Sukces osiągniesz przy pomocy sprzętu – osuszacza powietrza czy nagrzewnicy – oraz preparatów przeciw wilgoci.

Wilgoć w mieszkaniu - skąd się bierze i jak ją rozpoznać?

Miejsca najbardziej narażone na pojawienie się wilgoci to kuchnia i łazienka. Znajdująca się w tych pomieszczeniach duża ilość pary wodnej, która wytwarza się kilka razy codziennie, sprzyja rozwojowi problemu. Oczywiście nie oznacza to, że wilgoć nie pojawi się w innym miejscu domu. Tak naprawdę jej oznaki możesz znaleźć na każdej przestrzeni – od korytarza, przez pokój dziecięcy, po sypialnię.

Jeśli wyczuwasz nadmierną wilgoć w swoim domu, nie bagatelizuj problemu. Skutki mogą być bardzo nieprzyjemne. Tworzące się z wilgoci pleśń i grzyby, nie są tylko niedogodnością estetyczną, ale także poważnym zagrożeniem dla zdrowia, szczególnie jeśli długo przebywasz w zwilgotniałych pomieszczeniach. Nadmiar wody w powietrzu sprzyja rozwojowi wspomnianych pleśni i grzybów. Te z kolei prowadzą do mniej lub bardziej poważnych chorób. Powodują m.in. alergie, choroby dróg oddechowych, bóle i zawroty głowy, problemy skórne oraz obniżenie koncentracji. Co więcej, wilgoć sprzyja także rozwojowi insektów, które na długo rozgoszczą się w ciepłym i mokrym środowisku.

Wilgoć w mieszkaniu nie pojawia się z dnia na dzień. Można powiedzieć, że to proces z efektownym finałem – w postaci charakterystycznych wykwitów na ścianach czy też w rogach okien lub pokoi. By móc zareagować już na początku rozwoju problemu, warto co jakiś czas sprawdzać swoje mieszkanie. Po czym poznać nadmiar wilgoci? Na co zwrócić uwagę?

  • Przede wszystkim pamiętaj, że wilgoć nie pojawia się wyłącznie w kuchni i łazience.
  • Pierwszym sygnałem problemu są zwykle zaparowane okna i lustra.
  • Jeśli pranie lub mokre ręczniki w łazience schną dłużej niż zwykle, w Twojej głowie powinna się zapalić żółta lampka.
  • Zareaguj, gdy na ścianach pojawiają się mokre plamy, często pokryte czarnym meszkiem.
  • Gdy w mieszkaniu unosi się nieprzyjemny zapach stęchlizny, może to oznaczać problem z pleśnią.
  • Twoja uwagę powinna również zwrócić sytuacja, w której tapety odklejają się od ścian, farba zaczyna się łuszczyć, a elementy drewniane pęcznieją.

Jeśli zauważysz w swoim mieszkaniu któryś z powyższych problemów, wykonaj pomiar wilgotności powietrza (jeszcze zanim zaczniesz się zastanawiać jak usunąć wilgoć). Oceny sytuacji nie opieraj wyłącznie o własne przeczucia – może je zburzyć wiele niezależnych od Ciebie czynników. By mieć pewność, że to wilgoć, sięgnij po wilgotnościomierz – niewielkie urządzenie dostępne w sklepach budowlanych, które określa ilość pary wodnej w powietrzu. Jak odczytywać wynik?

Przyjmuje się, że optymalny poziom wilgoci w domu powinien mieścić się w przedziale 45-60%. Jeśli sprzęt wskaże wyższą notę, zacznij działać. Dokonując pomiaru, weź pod uwagę, że na wynik wpływa pogoda, ciśnienie i obecność opadów. Dlatego zaleca się go wykonywać kilkukrotnie.

Skąd w ogóle bierze się wilgoć w domu? Przyczyn takiego stanu rzeczy jest kilka. Wilgoć w domu może:

  • powstać w efekcie przecieków – na przykład dachu,
  • wynikać z braku izolacji fundamentów, ocieplenia ścian lub wad konstrukcyjnych budynku,
  • tworzyć się przez źle ocieplone ściany,
  • pojawiać się dzięki zbyt szczelne lub źle zamontowanym oknom,
  • zostać spowodowana zalaniem mieszkania przez sąsiada lub powódź,
  • wiązać się z niesprawną wentylacją.

Co ważne, wilgoć w głównej mierze jest domeną starego budownictwa. Pomimo tego pojawia się również w nowoczesnych obiektach.

Jak zlikwidować wilgoć w domu? Domowe sposoby.

Zawsze lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego zacznij walkę z wilgocią, gdy tylko zauważysz pierwsze symptomy problemu. Jak zlikwidować wilgoć na ścianie? Jak się pozbyć problemu? Przede wszystkim zadbaj o poprawne usuwanie jej nadmiaru. Sprawdź wentylację, jeśli jest taka konieczność, wyczyść i odsłoń kratki. Podczas gotowania używaj pokrywek i włączaj okap. Dodatkowo często wietrz mieszkanie (niezależnie od pory roku) i odpowiednio ogrzewaj pomieszczenia.

Jeżeli te proste, podstawowe, domowe sposoby na wilgoć nie wystarczą i problem dalej będzie się utrzymywał, użyj specjalnych sprzętów. O czym mowa? Co pochłania wilgoć w domu?

  • Poziom wilgoci skutecznie obniży m.in. osuszacz powietrza. Jego moc dobierz do stopnia zawilgocenia, grubości ścian oraz metrażu pomieszczenia. Jak działa to urządzenie? Najpierw obniża wilgotność względną powietrza, a później pochłania wilgoć i skrapla wodę do specjalnych zbiorników.
  • Inny sposób na walkę z wilgocią polega na podniesieniu temperatury wewnątrz mieszkania. Przyda Ci się do tego zadania nagrzewnica. Skorzystaj ze sprzętu (gazowego, elektronicznego lub olejowego), który podniesie temperaturę, dzięki czemu wilgoć zacznie odparowywać. W przypadku tej metody bardzo ważne jest zapewnienie szybkiego odprowadzania wilgoci. W innym wypadku cały proces zadziała tylko na wierzchnią część ściany.
  • Do eliminacji nadmiernej ilości wody w powietrzu, użyj także pochłaniaczy wilgoci. Te niewielkie pojemniki mieszczą w sobie wymienny wkład w postaci granulatu chlorku wapnia. Para wodna po reakcji z granulatem zmienia się w roztwór soli i skrapla w pojemniku. Przy okazji doprowadzenia poziomu wilgotności do bezpiecznej normy, możesz wybierać spośród wielu zapachów pochłaniaczy.

Oczywiście sprzęty nie są niezbędne do usunięcia wilgoci. Jednak zdecydowanie usprawniają i przyspieszają jej odprowadzanie. Jeżeli wolisz stosować domowe sposoby na wilgoć, nie musisz kupować wspomnianych urządzeń. Co jeszcze, poza dbaniem o odpowiednią wentylację, możesz zrobić, by pozbyć się pleśni i grzybów, nie używając środków chemicznych? Jak usunąć wilgoć? Na przykład zastosuj olejki, które charakteryzują się działaniem antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym – z drzewa herbacianego lub lawendowy.

Co pochłania wilgoć w domu? Przede wszystkim rośliny. Zainwestuj w skrzydłokwiat, oplątwę, bluszcz lub paprotki. Możesz też zrobić własny pochłaniacz wilgoci, z naturalnych składników takich jak sól czy kreda.

Preparat przeciw wilgoci na ścianach - jaki wybrać i kiedy go stosować?

Zbagatelizowana lub zbyt późno wykryta wilgoć w domu, skutkuje pojawieniem się szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Do ich likwidacji nie pomoże już wyłącznie wietrzenie i osuszanie. Same też nie znikną. Co więc jeszcze możesz zrobić, gdy pojawi się wilgoć na ścianie? Jak się pozbyć uciążliwego problemu? Sięgnij po środki chemiczno-grzybobójcze.

Preparat przeciw wilgoci na ścianach musi przede wszystkim dobrze wnikać w podłoże i być do niego dopasowanym. Inny środek zadziała na drewnie, tynkach, czy w konkretnych pomieszczeniach. Sprawdź też, jak preparat zachowa się w kontakcie z farbą – czy nie wpłynie negatywnie na kolor. Doczytaj również, czy można go stosować na zewnątrz mieszkania.

Jak zlikwidować wilgoć w domu przy pomocy środków chemicznych? W pierwszej kolejności dobrze oczyść zagrzybioną strefę. Jeśli problem dotyczy wyłącznie powierzchni tynku, usuń go szczotką (z twardym włosiem). Następnie pokryj oczyszczoną przestrzeń środkiem grzybobójczym, zgodnie z zaleceniami zamieszczonymi na produkcie. Odczekaj sugerowany przez producenta czas i pomaluj ścianę. Najlepiej użyć do tego farby, która uniemożliwi rozwój pleśni. Zainteresuj się także środkami blokującymi wilgoć na ścianie.

Nieco więcej pracy czeka Cię w przypadku, gdy wilgoć wniknie głęboko w ścianę.  W takiej sytuacji musisz skuć tynk w miejscu grzybni (z naddatkiem metra wokół zagrzybionej przestrzeni). Następnie oczyść powierzchnię szczotką i przemyj wodą. Na suchą ścianę nałóż preparat grzybobójczy (kieruj się zaleceniami producenta). Gdy środek wyschnie, połóż nowy tynk i pomaluj powierzchnię.

Sięgając po preparaty przeciwko wilgoci, pamiętaj, że są to substancje szkodliwe dla zdrowia. Na czas odgrzybiania powierzchni ubierz odzież ochronną i rękawice. Nie zapomnij także o zabezpieczeniu oczu oraz dobrym wywietrzeniu pomieszczenia po pracy.

Data publikacji: 24.02.2014