Wiosenne dekoracje wielkanocne

Święta wielkanocne przypadają na malowniczy wiosenny okres roku. Natura już powoli wydaje pierwsze kwiaty, liście, zielone pędy. Wszystko to może stać się w naszym domu wielkanocną dekoracją.

Dekoracje z ogrodu

Ozdobą domu, która cieszy nas najbardziej, jest przeważnie to, co wyrosło na naszym własnym ogródku i co jednocześnie możemy w prosty sposób wykorzystać. Na szczęście natura już wiosną rodzi wiele roślin, które z odrobiną dodatków świetnie sprawdzają się jako świąteczne dekoracje.

Dekoracje wielkanocne

Dobrym pomysłem na ozdobienie pomieszczenia są ułożone w wazonach lub innych pojemnikach pędy krzewów. Doskonałe będą z pewnością kwitnące gałązki forsycji, które swoimi intensywnie żółtymi kwiatostanami rozweselą każdy kąt. Przykładem innego, pięknie kwitnącego, wiosennego krzewu jest migdałek trójklapowy o uroczych, różowych kwiatach. Dodatkowo warto wykorzystać niezmiernie popularne bazie kotki, czyli pędy wierzby. Może to być wierzba iwa, najczęściej u nas spotykana, ale także inne gatunki, które rosną przy domu. Jeśli mamy inne krzewy w naszym ogrodzie i zaczęły one powoli wydawać liście, to również możemy je ściąć i ułożyć w wąskim wazonie. Oczywiście miejmy na uwadze, by robić to z rozwagą i umiarem, aby nie ogołocić całej rośliny.

Ciekawą dekorację stanowić mogą być także rośliny o powyginanych pędach – wykorzystajmy wierzbę babilońską w odmianie Tortuosa lub leszczynę pospolitą Contorta. Gałązki obu roślin wyglądają bardzo interesująco w wysokich, szklanych naczyniach. Możemy także udekorować pędy, np. zawieszając na nich kolorowe wydmuszki.

Prostą dekoracją będą także kojarzące nam się z okresem wiosennym kwiaty cięte. Tulipany, narcyzy, szafirki są idealne do wazonu, choć należy pamiętać, iż te pierwsze w wodzie nadal rosną i szybko przerastają resztę kompozycji, na którą składają się też inne rośliny. Na dodatek wydzielają substancję powodującą zmniejszenie trwałości innych kwiatów. Narcyzy natomiast warto wcześniej najpierw umieścić w pojemniku osobno i dopiero po jednym dniu oraz wymianie wody uzupełnić o inne gatunki.

Dekoracje stołów

Bardzo ważnym elementem świąt wielkanocnych jest spędzanie czasu z rodziną przy stole, nie tylko podczas uroczystego śniadania. Dlatego też dekoracje na blatach w naszym domu są szczególnie istotne. Możemy zastosować różne rodzaje ozdób.

Koszyk wilkinowy

Przede wszystkim prostą, acz urokliwą dekoracją, będą wspomniane wcześniej bukiety z kwiatów ciętych wraz z ozdobnymi pędami krzewów. Jeżeli nie mamy ich dostatecznie dużo w ogrodzie, to bez problemu kupimy je w kwiaciarni, a także w sklepach ogrodniczych. Wybierzmy klasyczne naczynie lub strojny wazon, a następnie przyozdóbmy bukiet różnymi świątecznymi elementami, np. puszystymi kurczaczkami.

Świetnie także sprawdzą się kwiaty w doniczkach takie jak pierwiosnki, zwane potocznie prymulkami. Pięknie będą wyglądać również hiacynty, np. w szklanych naczyniach z dodatkiem sztucznego mchu.

Wiosennymi kwiatami są też bratki w przeróżnych kolorach. Będą się one ciekawie prezentować umieszczone pojedynczo w kolorowej osłonce, ale sprawdzą się też jako składnik kompozycji z innymi roślinami doniczkowymi znajdującymi się w jednym dużym pojemniku.

Nie możemy na koniec oczywiście zapomnieć o typowo świątecznych akcentach, takich jak wysiewana rzeżucha czy owies. Aby całe naczynie pokryło się zieloną trawką, musimy rozłożyć nasiona dostatecznie wcześnie. W przypadku rzeżuchy wystarczy tydzień, lecz w przypadku owsa należy wysiać nasiona nieco wcześniej, ok. 14 dni przed świętami.

Pamiętajmy, że przy tworzeniu dekoracji wiosennych ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Wykorzystać możemy mnóstwo elementów – idealne do dekoracji domu będą kurki, kurczaczki, ptaszki, barwione piórka, kolorowe wydmuszki i wiele innych drobiazgów. Na drzwi naszego domu sprawdzi także wieniec z dodatkami oraz naturalnymi pędami krzewów. Nie bójmy się kolorów – to w końcu radosne święta i wyjątkowy, miły czas dla nas i dla naszej rodziny.

Data publikacji: 27.01.2016