Produkty

Ściany obite materiałem – jak je wykonać?

Ściany obite materiałem – jak je wykonać?

Przeglądając katalogi prezentujące ciekawie zaaranżowane wnętrza, możemy natknąć się na swego rodzaju awans tapicerki do roli materiału uniwersalnego. Zostaje ona bowiem przeniesiona z klasycznie obitych mebli także na ściany. Czy taka propozycja jest wykonana z klasycznego materiału, czy może tylko skrupulatnie zaprojektowaną imitacją z mozaiki lub tapety?

ściany obite materiałemPikowany materiał rodem z ludwikowskich wnętrz staje się nieodłącznym elementem ścian w sypialni, salonie, a także w łazience. Wrażenie idealnie nałożonego materiału to jednak bardzo często sprytny zamiennik w postaci mozaiki ceramicznej lub tapety.

Czy tapicerowane są tylko krzesła i kanapy?

Nie – od takiego schematycznego myślenia odchodzimy już od jakiegoś czasu. Tapicerowane i bardzo wyraźnie zaakcentowane bywają także zagłówki łóżek, jak również siedziska, ściany oraz wnęki.

Dzięki takim zabiegom nasze mieszkanie sprawia wrażenie dużo bardziej przytulnego. Na tapicerowanym siedzisku jest nam wygodniej niż na tradycyjnej ławeczce, postawionej gdzieś w korytarzu. Tapicerowany zagłówek umożliwia też pracę w sypialnianym łóżku bez bólu kręgosłupa i szyi.

Tapicerowane ściany – jak je wykonać?

Płaskie poduchy, będące ciekawym elementem dekoracyjnym na ścianę np. w sypialni, możemy zamówić u tapicera. Dobieramy wówczas kolor oraz wielkość obicia konieczną do zapełnienia wnęki lub wybranego fragmentu ściany. Takie obicie możemy też wykonać samodzielnie z gąbki tapicerskiej. Tniemy ją wówczas najczęściej w prostokąty, które później trzeba włożyć w poszewki. Cena takiego piankowego arkusza to kilkadziesiąt złotych. Gąbkę mocujemy następnie na płytę MDF, przymocowaną solidnie do ściany.

W jaki sposób obijamy gąbkę materiałem?tkanina złota

Wybieramy odpowiedni materiał. Najlepiej w kolorze jasnym lub tym samym, w którym planujemy mieć zasłony. Wówczas uzyskamy jednolitą kompozycję. Docinamy materiał na wielkość naszych gąbkowych kasetonów z niewielkim zapasem, tak aby podwinąć tkaninę pod spód kasetonu. Przypinamy materiał do gąbki za pomocą takera ręcznego.

Kasetony przyklejamy do ściany, mocno dociskając do siebie poszczególne prostokąty. Pamiętajmy, że płyta MDF nie może być widoczna.

Wybierając tkaninę obiciową upewnijmy się, że będzie ona zmywalna, jej wymiana będzie bowiem niemożliwa.

Materiałowe kasetony wypełniające naszą ścianę to dobry pomysł do sypialni, co natomiast z łazienką?

W tym miejscu lepiej nie ryzykować z zastosowaniem materiałów. Pod wpływem wilgoci w gąbce zacznie pojawiać się pleśń, a materiał prędzej czy później odejdzie od gąbki. W łazience bardzo dobrym rozwiązaniem będzie mozaika imitująca materiał.  

Data publikacji: 10.02.2016
Doradca Dział wykończenie

Dział Wykończenie

Powiązane artykuły

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome

Jaka tapeta do kuchni - Najmodniejsze tapety od GoodHome
Chcesz odświeżyć kuchnię lub podkreślić jej niepowtarzalny wystrój? Odpowiednia tapeta pozwoli Ci elegancko wykończyć ścianę, a także zamaskowa...
Czytaj więcej

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome

Jaką tapetę wybrać? Nowoczesne inspiracje od GoodHome
Dzięki tapecie łatwo i szybko stworzysz sobie piękne wnętrze na czasie. I to w każdym pomieszczeniu, nawet w łazience. Sprawdź na co zwrócić uw...
Czytaj więcej

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach

Wiosna w Twoim mieszkaniu - pomysł na zieleń we wnętrzach
Zieleń to symbol równowagi. Nie od dziś wiadomo, że zieleń we wnętrzach uspokaja i dodaje sił. Jak wkomponować ten kolor do swojego mieszkania?...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Ściany obite materiałem – jak je wykonać?