Pikowany materiał rodem z ludwikowskich wnętrz staje się nieodłącznym elementem ścian w sypialni, salonie, a także w łazience. Wrażenie idealnie nałożonego materiału to jednak bardzo często sprytny zamiennik w postaci mozaiki ceramicznej lub tapety.
Czy tapicerowane są tylko krzesła i kanapy?
Nie – od takiego schematycznego myślenia odchodzimy już od jakiegoś czasu. Tapicerowane i bardzo wyraźnie zaakcentowane bywają także zagłówki łóżek, jak również siedziska, ściany oraz wnęki.
Dzięki takim zabiegom nasze mieszkanie sprawia wrażenie dużo bardziej przytulnego. Na tapicerowanym siedzisku jest nam wygodniej niż na tradycyjnej ławeczce, postawionej gdzieś w korytarzu. Tapicerowany zagłówek umożliwia też pracę w sypialnianym łóżku bez bólu kręgosłupa i szyi.
Tapicerowane ściany – jak je wykonać?
Płaskie poduchy, będące ciekawym elementem dekoracyjnym na ścianę np. w sypialni, możemy zamówić u tapicera. Dobieramy wówczas kolor oraz wielkość obicia konieczną do zapełnienia wnęki lub wybranego fragmentu ściany. Takie obicie możemy też wykonać samodzielnie z gąbki tapicerskiej. Tniemy ją wówczas najczęściej w prostokąty, które później trzeba włożyć w poszewki. Cena takiego piankowego arkusza to kilkadziesiąt złotych. Gąbkę mocujemy następnie na płytę MDF, przymocowaną solidnie do ściany.
W jaki sposób obijamy gąbkę materiałem?
Wybieramy odpowiedni materiał. Najlepiej w kolorze jasnym lub tym samym, w którym planujemy mieć zasłony. Wówczas uzyskamy jednolitą kompozycję. Docinamy materiał na wielkość naszych gąbkowych kasetonów z niewielkim zapasem, tak aby podwinąć tkaninę pod spód kasetonu. Przypinamy materiał do gąbki za pomocą takera ręcznego.
Kasetony przyklejamy do ściany, mocno dociskając do siebie poszczególne prostokąty. Pamiętajmy, że płyta MDF nie może być widoczna.
Wybierając tkaninę obiciową upewnijmy się, że będzie ona zmywalna, jej wymiana będzie bowiem niemożliwa.
Materiałowe kasetony wypełniające naszą ścianę to dobry pomysł do sypialni, co natomiast z łazienką?
W tym miejscu lepiej nie ryzykować z zastosowaniem materiałów. Pod wpływem wilgoci w gąbce zacznie pojawiać się pleśń, a materiał prędzej czy później odejdzie od gąbki. W łazience bardzo dobrym rozwiązaniem będzie mozaika imitująca materiał.