icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
03.03 - niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o elektrycznym kluczu udarowym

Klucz pneumatyczny przyda się każdemu majsterkowiczowi – zarówno temu, który pracuje w warsztacie samochodowym, jak i temu, który lubi samodzielnie naprawiać swój samochód. Wybierając to narzędzie, możemy spotkać się z jego dwoma wariantami: zasilanymi prądem oraz sprężonym powietrzem. Oto krótka charakterystyka tych możliwości!

klucz do kolklucz do kolklucz do kolklucz do kol

Zasada działania klucza udarowego

Wszystkie klucze udarowe posiadają mechanizm udarowy, zwany także mechanizmem ze sprzęgłem kołkowym. Głównymi elementami tego systemu są:

- bijak z wewnętrznym wyżłobieniem,

- wałek napędowy przekładni, który posiada odpowiadającą mu bruzdę,

- kulka poruszająca się właśnie w tych szczelinach,

- wrzeciono z dwoma kołkami i uchwytem narzędziowym,

- sprężyna – z jednej strony przymocowana do przekładni, a z drugiej do tulei bijaka.

Jak to działa? Bijak cyklicznie uderza w obydwa kołki. Gdy narzędzie natrafia na opór, kołki i bijaki zostają rozłączone, jednak wał napędowy przekładni i kulka w wyżłobieniu nadal się poruszają, w efekcie czego dochodzi do podniesienia bijaka do góry i skręcenia sprężyny. Po pewnym czasie akumuluje się w niej odpowiedni poziom energii kinetycznej, aby rozpocząć wręcz odwrotny proces – sprężyna ulega rozwinięciu. W ten sposób bijak obniża się i w końcu uderza w kołki, wytwarzając udar. Proces ten jest powtarzany przez cały czas pracy klucza w bardzo szybkim tempie.

klucz udarowyklucz udarowyklucz udarowyklucz udarowy

Klucz udarowy elektryczny a pneumatyczny – krótkie porównanie

Kupując klucz udarowy, możemy spotkać się z jego dwoma rodzajami, które różnią się od siebie sposobem zasilania – przy użyciu prądu elektrycznego lub sprężonego powietrza. Zobaczmy, czym się cechują!

Zakres zastosowania: klucze pneumatyczne są używane zasadniczo w profesjonalnych zakładach. Klucze elektryczne są z kolei najczęściej wybierane przez hobbystycznych majsterkowiczów.

Moment obrotowy: dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza pneumatyczny klucz udarowy jest w stanie osiągnąć wyższy moment obrotowy (ponad 600 Nm) niż jego elektryczny odpowiednik (około 500 Nm).

Komfort użytkowania: klucze pneumatyczne są lżejsze i mniejsze niż elektryczne, dlatego też utrzymywanie ich w powietrzu jest łatwiejsze. Klucze elektryczne są z kolei bardziej mobilne – można je łatwo przenieść i podłączyć do dowolnego gniazdka. W przypadku narzędzia pneumatycznego wiąże się to z koniecznością przenoszenia ciężkiej sprężarki.

Trwałość: napęd silnika klucza pneumatycznego jest mniej podatny na uszkodzenia powstałe podczas eksploatacji niż w przypadku modelu elektrycznego.

Cena: koszt zakupu obydwu narzędzi jest porównywalny.

Uwaga!

Warto pamiętać o tym, że w przypadku klucza udarowego pneumatycznego potrzebujemy dodatkowo sprężarki. Jeśli nie posiadamy jej w przydomowym warsztacie, musimy liczyć się z kolejnym, niemałym wydatkiem.

Więcej informacji na temat klucza pneumatycznego znajdziemy w tym artykule.

wkrecanie kluczem udarowymwkrecanie kluczem udarowymwkrecanie kluczem udarowymwkrecanie kluczem udarowym

Kupujemy elektryczny klucz udarowy – na co zwrócić uwagę?

Jeśli zależy nam na tym, aby klucz udarowy był trwały i służył nam jak najdłużej, powinniśmy rozważyć przed jego zakupem kilka parametrów. Oto najważniejsze z nich:

rodzaj baterii – najtrwalsze modele to te, które posiadają baterię litowo-jonową. Ten rodzaj może być z powodzeniem eksploatowany przez dłuższy czas bez konieczności wymiany;

maksymalny moment obrotowy – im wyższy, tym mocniejsze śruby możemy przykręcać. Klucze o mniejszym momencie obrotowym sprawdzają się w przypadku łączników w samochodach osobowych, te o większym natomiast w pojazdach dostawczych i ciężarowych;

prędkość obrotowa – określa jak szybko wkręcimy i wykręcimy śrubę. W praktyce parametr nie ma jednak decydującego znaczenia – zazwyczaj i tak nie wykorzystujemy jego maksimum, aby nie zerwać śruby;

opcjonalny osprzęt – warto zadbać o to, aby klucz był od razu wyposażony w komplet różnych nakładek, który rozszerzy zakres jego zastosowania.

Data publikacji: 29.03.2018