Zasada działania klucza udarowego
Wszystkie klucze udarowe posiadają mechanizm udarowy, zwany także mechanizmem ze sprzęgłem kołkowym. Głównymi elementami tego systemu są:
- bijak z wewnętrznym wyżłobieniem,
- wałek napędowy przekładni, który posiada odpowiadającą mu bruzdę,
- kulka poruszająca się właśnie w tych szczelinach,
- wrzeciono z dwoma kołkami i uchwytem narzędziowym,
- sprężyna – z jednej strony przymocowana do przekładni, a z drugiej do tulei bijaka.
Jak to działa? Bijak cyklicznie uderza w obydwa kołki. Gdy narzędzie natrafia na opór, kołki i bijaki zostają rozłączone, jednak wał napędowy przekładni i kulka w wyżłobieniu nadal się poruszają, w efekcie czego dochodzi do podniesienia bijaka do góry i skręcenia sprężyny. Po pewnym czasie akumuluje się w niej odpowiedni poziom energii kinetycznej, aby rozpocząć wręcz odwrotny proces – sprężyna ulega rozwinięciu. W ten sposób bijak obniża się i w końcu uderza w kołki, wytwarzając udar. Proces ten jest powtarzany przez cały czas pracy klucza w bardzo szybkim tempie.
Klucz udarowy elektryczny a pneumatyczny – krótkie porównanie
Kupując klucz udarowy, możemy spotkać się z jego dwoma rodzajami, które różnią się od siebie sposobem zasilania – przy użyciu prądu elektrycznego lub sprężonego powietrza. Zobaczmy, czym się cechują!
- Zakres zastosowania: klucze pneumatyczne są używane zasadniczo w profesjonalnych zakładach. Klucze elektryczne są z kolei najczęściej wybierane przez hobbystycznych majsterkowiczów.
- Moment obrotowy: dzięki wykorzystaniu sprężonego powietrza pneumatyczny klucz udarowy jest w stanie osiągnąć wyższy moment obrotowy (ponad 600 Nm) niż jego elektryczny odpowiednik (około 500 Nm).
- Komfort użytkowania: klucze pneumatyczne są lżejsze i mniejsze niż elektryczne, dlatego też utrzymywanie ich w powietrzu jest łatwiejsze. Klucze elektryczne są z kolei bardziej mobilne – można je łatwo przenieść i podłączyć do dowolnego gniazdka. W przypadku narzędzia pneumatycznego wiąże się to z koniecznością przenoszenia ciężkiej sprężarki.
- Trwałość: napęd silnika klucza pneumatycznego jest mniej podatny na uszkodzenia powstałe podczas eksploatacji niż w przypadku modelu elektrycznego.
- Cena: koszt zakupu obydwu narzędzi jest porównywalny.
Uwaga! Warto pamiętać o tym, że w przypadku klucza udarowego pneumatycznego potrzebujemy dodatkowo sprężarki. Jeśli nie posiadamy jej w przydomowym warsztacie, musimy liczyć się z kolejnym, niemałym wydatkiem. |
Więcej informacji na temat klucza pneumatycznego znajdziemy w tym artykule.
Kupujemy elektryczny klucz udarowy – na co zwrócić uwagę?
Jeśli zależy nam na tym, aby klucz udarowy był trwały i służył nam jak najdłużej, powinniśmy rozważyć przed jego zakupem kilka parametrów. Oto najważniejsze z nich:
- rodzaj baterii – najtrwalsze modele to te, które posiadają baterię litowo-jonową. Ten rodzaj może być z powodzeniem eksploatowany przez dłuższy czas bez konieczności wymiany;
- maksymalny moment obrotowy – im wyższy, tym mocniejsze śruby możemy przykręcać. Klucze o mniejszym momencie obrotowym sprawdzają się w przypadku łączników w samochodach osobowych, te o większym natomiast w pojazdach dostawczych i ciężarowych;
- prędkość obrotowa – określa jak szybko wkręcimy i wykręcimy śrubę. W praktyce parametr nie ma jednak decydującego znaczenia – zazwyczaj i tak nie wykorzystujemy jego maksimum, aby nie zerwać śruby;
- opcjonalny osprzęt – warto zadbać o to, aby klucz był od razu wyposażony w komplet różnych nakładek, który rozszerzy zakres jego zastosowania.