Wszystko o montażu obróbek komina

Prawidłowo wykonany dach to nie tylko montaż pokrycia, ale również prawidłowa instalacja komina. Ten potrafi przybierać bardzo różne formy. Od prostych, po niezwykle okazałe. Najważniejsze, aby były mocno osadzone w projekcie inwestora budynku.

Wszystko o montażu obróbek komina

Komin jest odpowiedzialny przede wszystkim za prawidłową wentylację budynku. To oczywiście dodatkowy ciężar dla pokrycia, który należy uwzględnić już w projekcie budowlanym. Więźba dachu powinna być zatem odpowiednio wzmocniona.

Prace wykonywane podczas obróbek blacharskich komina to sprawa niezwykle ważna w kwestii jego wytrzymałości. Wszystkie elementy składające się na jego wykończenie powinny być starannie wykonane, w innym przypadku możemy mieć pewność, że dach będzie przeciekał. Tymczasem najwięcej błędów pojawia się zwykle na linii styku komina z pokryciem dachu. Niektóre usterki są widoczne od razu – i dobrze, bo możemy je szybko wyeliminować. Inne dają o sobie znać dopiero po dłuższym czasie użytkowania dachu.

Jeden komin to minimum, jakie zwykle znajduje się na każdym dachu. Komin przechodzi przez połać, która w momencie przeciekania jest najmocniej narażona na skutki przenikającej wilgoci. Miejsce to należy zatem dodatkowo uszczelnić tzw. obróbką komina. Wówczas eliminujemy niebezpieczeństwo powstawania zawilgocenia konstrukcji naszego dachu.

Na początek membrana

Aby zabezpieczyć wszystkie warstwy, na początek rozpoczynamy od membrany, czyli warstwy wstępnego krycia znajdującej się tuż pod kominem. W jaki sposób połączyć komin z membraną? Prace polegają na wywinięciu membrany, a następnie przyklejeniu jej do komina przy pomocy szczelnej taśmy. Obróbka tego typu powinna przebiegać w kierunku zgodnym z tym, w którym spływa woda opadowa.

Oczywiście podczas wykonywanych prac weźmy pod uwagę fakt, że konstrukcja dachu cały czas pracuje. Prawidłowo wykonany powinien zatem opierać się na zachowaniu odstępów pomiędzy łatami a kominem. To samo dotyczy również dachówki i komina.

Jakimi materiałami wykonujemy obróbkę?

Po wykonaniu pierwszej warstwy krycia oraz jej dokładnym uszczelnieniu przychodzi czas na właściwą obróbkę komina. Wykonujemy ją albo przy pomocy taśm rolowanych, albo bardziej tradycyjnych blach. W drugim przypadku najczęściej wybieramy: blachę stalową, aluminiową, ołowianą lub cynkową.

Oczywiście tylko profesjonalne materiały dają nam gwarancję jakości wykonanych prac oraz znacznego skrócenia czasu ich przeprowadzania.

Zobacz też: Sposób na dodatkowy komin – nowoczesna stal, uniwersalna ceramika czy tradycyjna cegła?

Wszystko o montażu obróbek komina

Taśmy rolowane – coraz częściej polecane

Szczególnie dlatego, że są bardzo mocne, pokryte bowiem powłoką akrylową i klejem butylowym, a także charakteryzujące się naprawdę wysoką przyczepnością do podłoża. Są także elastyczne, dopasowują się do podłoża i chronią powierzchnię połaci przed powstawaniem nieszczelności. Ta powstaje najczęściej przy połączeniach na sztywno, kiedy obróbki przemieszczają się względem komina, a także więźby dachowej.

Montaż takiej taśmy jest wreszcie bardzo prosty. Podczas przeprowadzanych prac należy mieć pod ręką rolkę dociskającą, nożyce oraz miarkę i to właściwie tyle.

Pamiętajmy, że wszelkie prace związane z obróbką komina rozpoczynamy zawsze od dołu, dopiero później przechodzimy do jego boków. Na samym końcu oklejamy pasem tył komina. Taśma powinna zachodzić zarówno na powierzchnię komina, jak i na same dachówki. Miejsce klejenia tak, jak wspomnieliśmy wcześniej, powinno być zgodne z kierunkiem spływu wody opadowej. Bezpośrednio na taśmę układa się listwy wykonane z blachy.

Jeszcze do niedawna obróbki były wykonywane z papy. Obecnie metodę tę uważa się za przestarzałą. Papa jest, co prawda, rozwiązaniem bardzo tanim i łatwo ją na dachu ukształtować, jednak jej trwałość pozostawia wiele do życzenia.

Obróbka komina nie pełni wyłącznie funkcji dekoracyjnej, mającej na celu zamaskowanie styku pokrycia i ścian komina. To przede wszystkim ochrona przed spływającą wodą opadową. Nie lekceważmy zatem ogólnych warunków zakładających prawidłowe przeprowadzenie tego typu prac.