Produkty

Z czego zbudować hotel dla owadów?

Z czego zbudować hotel dla owadów?

Hotele dla owadów to mniejsze lub większe konstrukcje, które coraz częściej spotkać można na terenach miejskich oraz w ogrodach. Taki obiekt możemy kupić gotowy w wielu sklepach, jednak równie dobrze sprawdzi się model zaprojektowany i stworzony prze nas. Czego potrzebujemy do jego budowy?

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest hotel la owadów?

To budowla wykonana z materiałów naturalnych, pełniąca rolę schronienia dla rozmaitych owadów. Bywa zasiedlana nie tylko przez pszczoły samotnice, osy samotnice, złotooki czy trzmiele, ale także przez biedronki i inne pożyteczne owady. Hotel taki gwarantuje owadom zaciszne miejsce, w którym mogą nocować, skryć się przed deszczem i drapieżnikami, rozmnażać się, a nawet spędzać zimę.

pszczoły

Budowa hotelu dla owadów – materiały

Do budowy hotelu dla owadów możemy wykorzystać rozmaite materiały, które znajdziemy w naszym ogrodzie, w parku lub lesie. Przede wszystkim sprawdzi się drewno – mogą to być pieńki drzew z nawierconymi w nich otworami różnej wielkości, drewniane klocki, gałęzie i deski, które stworzą ramę (wraz z „plecami”), w której umieścimy owadzie mieszkania.

Schronienie dla owadów może zawierać także puste w środku łodygi roślin, np. bambusa czy trzciny. Sprawdzą się też wiązki słomy i rurkowate gałęzie bylin i krzewów owocowych (np. róż, forsycji, malin czy jeżyn). Owady chętnie zasilają także domki zbudowane z masy glinianej z domieszką sieczki słomianej – po uformowaniu domku należy wdrążyć w nim tunele i pozostawić całość do wyschnięcia. Gliniane hotele można zastąpić cegłą dziurawką lub dość ciasno ułożonymi odłamkami stłuczonej glinianej donicy.

domek dla owadów

W hotelu warto umieścić także kępkę suchej trawy, siana oraz mchu. Ponadto sprawdzą się szyszki i suche liście.

Jak zbudować hotel dla owadów?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, jego bazą może być wykonana z desek rama, choć w jego roli sprawdzi się także sam nawiercony pieniek lub grubsza gałąź. Prosty hotelik stworzymy z połączonych w wiązkę pędów bambusa lub słomy albo z wypełnionej wybranym materiałem doniczki, plastikowej butelki czy kartonu. Na hotel można zaadaptować także niepotrzebną paletę, szafkę lub szufladę. W zależności od formy, jaką przybierze nasz hotel, możemy go powiesić lub postawić. Odpowiednim stanowiskiem dla takiego obiektu będzie miejsce słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem.

lawenda

Data publikacji: 09.02.2017
Doradca Dział Ogród

Dział Ogród

Powiązane artykuły

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki? Instrukcja krok po kroku
Dokarmianie ptaków zimą i wczesną wiosną to bardzo odpowiedzialne zadanie. Każdy ptak lubi nieco inne przysmaki, dlatego warto podglądnąć, kto ...
Czytaj więcej

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze

Jak zapobiegać suszy? Podpowiadamy, co możesz zrobić, by pomóc naturze
Zasoby wodne naszego kraju i świata nie są nieograniczone, o czym jako społeczeństwo boleśnie przekonujemy się w ostatnich latach. Niestety dalsze pro...
Czytaj więcej

Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!

Jak zrobić poidełko dla ptaków do ogrodu? Zobacz nasze wskazówki!
Choć często wydaje nam się, że mieszkając w mieście nie mamy kontaktu z żywą, dziką przyrodą, pozory mogą bardzo mylić. Zwierzęta są wszędzie – ...
Czytaj więcej

Ocena i komentarz dla:

Z czego zbudować hotel dla owadów?