icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl
icon
10.03 niedziela niehandlowa. Kupuj na castorama.pl

Z czego zbudować hotel dla owadów?

Hotele dla owadów to mniejsze lub większe konstrukcje, które coraz częściej spotkać można na terenach miejskich oraz w ogrodach. Taki obiekt możemy kupić gotowy w wielu sklepach, jednak równie dobrze sprawdzi się model zaprojektowany i stworzony prze nas. Czego potrzebujemy do jego budowy?

Przejdź do następnych akapitów:

Czym jest hotel dla owadów?

To budowla wykonana z materiałów naturalnych, pełniąca rolę schronienia dla rozmaitych owadów. Bywa zasiedlana nie tylko przez pszczoły samotnice, osy samotnice, złotooki czy trzmiele, ale także przez biedronki i inne pożyteczne owady. Hotel taki gwarantuje owadom zaciszne miejsce, w którym mogą nocować, skryć się przed deszczem i drapieżnikami, rozmnażać się, a nawet spędzać zimę.

Z czego zbudować hotel dla owadów?

Budowa hotelu dla owadów – materiały

Do budowy hotelu dla owadów możemy wykorzystać rozmaite materiały, które znajdziemy w naszym ogrodzie, w parku lub lesie. Przede wszystkim sprawdzi się drewno – mogą to być pieńki drzew z nawierconymi w nich otworami różnej wielkości, drewniane klocki, gałęzie i deski, które stworzą ramę (wraz z „plecami”), w której umieścimy owadzie mieszkania.

Schronienie dla owadów może zawierać także puste w środku łodygi roślin, np. bambusa czy trzciny. Sprawdzą się też wiązki słomy i rurkowate gałęzie bylin i krzewów owocowych (np. róż, forsycji, malin czy jeżyn). Owady chętnie zasilają także domki zbudowane z masy glinianej z domieszką sieczki słomianej – po uformowaniu domku należy wdrążyć w nim tunele i pozostawić całość do wyschnięcia. Gliniane hotele można zastąpić cegłą dziurawką lub dość ciasno ułożonymi odłamkami stłuczonej glinianej donicy.

Z czego zbudować hotel dla owadów?

W hotelu warto umieścić także kępkę suchej trawy, siana oraz mchu. Ponadto sprawdzą się szyszki i suche liście.

Zobacz także: Lato w ogrodzie - jak bezpiecznie wypoczywać?

Jak zbudować hotel dla owadów?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, jego bazą może być wykonana z desek rama, choć w jego roli sprawdzi się także sam nawiercony pieniek lub grubsza gałąź. Prosty hotelik stworzymy z połączonych w wiązkę pędów bambusa lub słomy albo z wypełnionej wybranym materiałem doniczki, plastikowej butelki czy kartonu. Na hotel można zaadaptować także niepotrzebną paletę, szafkę lub szufladę. W zależności od formy, jaką przybierze nasz hotel, możemy go powiesić lub postawić. Odpowiednim stanowiskiem dla takiego obiektu będzie miejsce słoneczne i osłonięte przed silnym wiatrem.